Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE Educatie pentru societate 'Maricica'de Luiza Vladescu

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE Educatie pentru societate 'Maricica'de Luiza Vladescu


PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate

TEMA: 'Maricica'de Luiza Vladescu

MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire

SCOPUL:

-Consolidarea deprinderilor igienice;

-Formarea deprinderii de a pastra in ordine si curatenie tinuta vestimentara;

-Consolidarea cunostintelor despre obiecte de uz personal (spalat, imbracat, ordonarea materialelor pentru diferite activitati);

-Cunoasterea si respectarea regulilor de igiena personala si colectiva;

-Dezvoltarea capacitatii de a repovesti un text.



OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:

l. Sa repovesteasca continutul povestii 'Maricica' dupa un sir de ilustratii;

2. Sa denumeasca corect obiecte de uz personal si sa le diferentieze de alte obiecte;

3. Sa enunte cateva reguli de igiena pe care le respecta zilnic;

4.Sa efectueze corect miscarile prin care mimeaza spalatul mainilor, spalatul dintilor, pieptanatul, periatul hainelor;

5. Sa respecte si sa aplice normele de igiena de cate ori este nevoie;

6. Sa recunoasca situatiile in care nu sunt respectate regulile de igiena si sa incerce corectarea acestora.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, repovestirea, problematizarea;

MATERIAL DIDACTIC: planse ilustrative din povestea 'Maricica', obiecte de uz personal, dar si altele (periuta de dinti, sapun, prosop, pieptan, pasta de dinti, fular, creioane, carte, papusa) plansa ilustrativa-baia, jetoane, fise de evaluare.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura Integral, Bucuresti, 2000

"Noul Curriculum", 2008

Etapele activitatii

Continutul activitatii

Strategia didactica

Evaluare

Moment

organizatoric

Aerisirea salii de grupa; pregatirea materialelor pentru activitati

Captarea atentiei

'Copii, astazi cand am venit la gradinita, m-am intalnit cu o papusa. Mi-a spus ca o cheama Mihaela si a fugit de la gradinita papusilor pentru ca acolo nu se mai juca nimeni cu ea si s-a gandit ca la gradinita noastra isi va gasi prieteni'.

Apare papusa care se prezinta si spune de unde a venit. Ea este murdara pe fata, nepieptanata, are rochita rupta si patata.

Copiii sunt intrebati daca le place papusa. In urma raspunsurilor primite de la copii, educatoarea le va propune sa o ajute pe Mihaela sa devina o fetita curata si ordonata.

Conversatia

Explicatia

Anuntarea

temei

Astazi, vom desfasura o activitate de educatie pentru societate, unde avem prilejul sa o invatam pe Mihaela cum sa se comporte cu colegii si prietenii ei si cum sa se ingrijeasca.

-'Mihaela se aseamana cu Maricica?'

Conversatia

Desfasurarea

activitatii

Cu ajutorul ilustratiilor copiii vor repovesti povestea 'Maricica' de Luiza Vladescu. Pentru a mentine atentia copiilor, acestia vor fi solicitati sa intervina cu completari. Copiii vor folosii expresiile din poveste:'canafiori', 'a curge siroi', 'a manji'

Voi adresa intrebari ajutatoare pentru a accentua importanta si rolul obiectelor de uz personal.

Copiii vor spune care este mesajul transmis din poveste: intotdeauna trebuie sa fim curati si ingrijiti.

-'Credeti ca de azi Mihaela va avea prieteni? De ce?'

Mihaela a invatat sa fie ingrijita in fiecare zi si le multumeste copiilor ca le-a spus povestea.

Le voi propune copiilor cateva jocuri care au ca tema obiecte de uz personal. Le prezint regulile de joc.

I.Pe o masa sunt asezate mai multe obiecte: periuta de dinti, sapun prosop, creion, caciula, o punga de zahar. Copiii vor avea sarcina sa sorteze obiecte de uz personal si sa le puna pe o masuta libera. Ei vor motiva de ce se numesc obiecte de uz personal.

II.Le propun copiilor sa-i faca cadou papusii o trusa cu obiecte de uz personal. Vor avea sarcina de a alege, din multimea obiectelor de uz personal, pe cele de marime mica.

III.Pentru ca Mihaela sa invete cum sa utilizeze aceste obiecte se va desfasura jocul: 'Vine trenul'. Copiii vor mima diferite actiuni: spalatul mainilor, al dintilor, pieptanatul. Prin intermediul papusii copiii vor fi intrebati unde isi aseaza aceste obiecte.

IV.Cativa copii vor mima cateva actiuni in care folosesc diferite obiecte de uz personal: spalatul mainilor, periatul mainilor, folosirea batistei.

Repovestirea

Conversatia

Exercitiul

Observatia

Problematizarea

Orala

Frontala

Frontal

Individuala

Evaluarea

Copiii vor avea de rezolvat urmatoarele sarcini:

l. Incercuieste obiectele de uz personal din cele existente.

2. Coloreaza obiectele folosite pentru ingrijirea dintilor.

Explicatia

Exercitiul

Individuala scrisa

incheierea

Aprecieri generale si individuale privind modul de desfasurare a activitatii, iar copiii vor primii stimulente.

Conversatia





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.