Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA MUJLOCIE Ce, cum si de ce se intampla? Jocurile copiilor iarna

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA MUJLOCIE Ce, cum si de ce se intampla? Jocurile copiilor iarna


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

UNITATEA: GRADINITA BAMBI STEP BY STEP, BUCURESTI

EDUCATOARE:

GRUPA MUJLOCIE 1

NIVELUL: I

TEMA : Ce, cum si de ce se intampla?

SUBTEMA : Jocurile copiilor iarna

DOMENIUL DE ACTIVITATE: ESTETIC SI CREATIV

TEMA ACTIVITATII: "La palatul Craiesei Zapezii "



CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica

FORMA DE REALIZARE: lucrare colectiva

SCOPUL :

Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa gaseasca solutii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice;

O2 -sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;

O3 -sa fie capabil sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite

O4-sa realizeze peisaje si personaje din poveste « Craiasa Zapezii »

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: imagini din poveste, cutii de carton, hartie colorata,foarfece, lipici, creioane

colorate,acuarele,pensule

DURATA: 25 minute

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Etapele activitatii

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei

Reactualizarea povestii

Dirijarea invatarii

Asigurarea feed-back-ului

Incheierea activitatii

Ob.

O1

O2

O3

O4

Continut stiintific

Se realizeaza prin citate din diverse povesti :

« Cucurigu boieri mari, da-ti punguta cu doi bani !« 

« Se umfla lupul si cand sufla odata darama casuta de paie a purcelusului« 

«Intr-o zi, cum stateau ei asa langa trandafiri, Kay simti ca il sageata ceva in inima si ii intra ceva in ochi.Erau cioburile din oglinda vrajitorului « 

Copiii sunt solicitati sa recunoasca povestile din care fac parte.

Astazi vom realiza o lucrare colectiva in care vom reprezenta tinuturile inghetate.

Care este ultima poveste invatata de voi?

Care sunt personajele acestei povesti ?

Unde calatoresc Kay si Gherda?

Cum arata acele tinuturi?

Credeti ca acolo este mai cald sau mai frig decat la noi?

(Copiii raspund la intrebari si isi argumenteaza raspunsurile)

Prezint copiilor materialele cu care urmeaza sa lucreze

Facem cateva exercitii de incalzire a mainilor :

« Am - nu am »

« Cantam la pian »

« Taiem cu foarfeca »

Are loc impartirea sarcinilor de lucru

Copiii vor colora, decupa, lipii

Supraveghez activitatea copiilor si dau indicatiile necesare

Dupa realizarea lucrarilor are loc expunerea lor

Copiii isi prezinta lucrarile si explica care este contributia lor

Fac aprecieri asupra comporatamentului copiilor si asupra lucrarilor realizate

Copiii isi pun simbolurile personale corespunzatoare centrului la care au lucrat.

Strategii didactice

Crearea conditiilor optime in vederea bunei desfasurari a lectiei

-conversatia

-material didactic" imagini din poveste"

-material didactic "carton, hartie colorata, lipici, acuarele"

-exercitiul

-conversatia

Evaluare

-prin recunoasterea unui citat

-orala

-autoevaluare





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.