Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DE ACTIVITATE INTEGRATA grupa mijlocie - Fluturasii Cine si cum planifica/organizeaza o activitate? - Ridichea uriasa

DE ACTIVITATE INTEGRATA grupa mijlocie - Fluturasii Cine si cum planifica/organizeaza o activitate? - Ridichea uriasa


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

EDUCATOARE

GRADINITA: ,,Pinocchio", Campia-Turzii

NIVEL: I(grupa mijlocie ,, Fluturasii" )

TEMA DE STUDIU: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?"

TEMA SAPTAMÂNII: "Ridichea uriasa"

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ALA+ADE(DS, DEC)+ADP

ACTIVITATI DE ÎNVATARE



ADP:

*Întalnirea de dimineata: discutii despre anotimpul primavara, in ce zi a saptamanii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizeaza ziua, sosirea Zanei Primavara

*Rutina

*Tranzitii: exercitii ritmice, numaratori, joc cu text si cant

ALA: CENTRE DE INTERES

Coltul casutei: De-a bucataresele

Arta: Desen, modelaj-Ridichea uriasa

ADE "În gradina de legume"- DS-rezolvare de probleme, DEC-Cantec "Mi-am luat unelte", j.m.pe melodia cantecului

SCOPUL ACTIVITATII

*Dezvoltarea capacitatii de a efectua operatii simple de adunare si scadere cu o unitate, in limitele 1-5

*Efectuarea unor operatii simple de lucru cu material pus la dispozitie;

*Formarea capacitatii de exprimare prin muzica

OBIECTIVE OPERATIONALE

ALA:

Coltul casutei:

  • Sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie,
  • Sa spele legumele, sa taie cu cutite de unica folosinta, sa pregateasca o salata din legume de primavara

Arta:

*Sa coloreze, sa modeleze ridichi

ADE:

DS: "Rezolvare de probleme"

  • Sa rezolve probleme simple de adunare si scadere cu o unitate,
  • Sa compuna probleme simple de adunare si scadere cu o unitate,
  • Sa verbalizeze actiunile utilizand termenii matematici adecvati;
  • Sa rezolve corect sarcinile pe fisa matematica

DEC:,, Mi-am luat unelte"- cantec, joc muzical pe melodia cantecului

  • Sa descopere lumea inconjuratoare cu ajutorul auzului;
  • Sa intoneze cantece pentru copii;
  • Sa execute miscari spatiale sugerate de cantec

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual.

Mijloace de invatamant

ADP: Calendarul naturii, pilafeta, Zana Primavara

ALA: truse de bucatarie, cutite de unica folosinta, sortulete, foi, creioane colorate, plansete, plastilina

ADE: jetoane cu ridichi, o mini gradina, cifre, fise matematice, creioane

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal, individual

DURATA: o zi

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

  • Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
  • Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar , nivel

3-5 ani;

  • Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar
  • Didactic.ro

SCENARIUL ZILEI

ADP:

Întalnirea de dimineata debuteaza cu salutul ,,Buna dimineata, draga primavara, se face prezenta prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenti. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul in care ne aflam, ziua din saptamana, si fenomenele naturii specifice zilei respective.

Joc de grup: "Spune ce leguma-ti place"

Copilul care primeste pilafeta alege o leguma si spune de ce-i place: "Buna, sunt Antonio si imi place ridichea pentru ca are culoarea rosie". Copiii primesc pe rand pilafeta si se implica in joc.

Evenimentul zilei este sosirea Zana Primavara care aduce un cosulet cu surprize pentru copii. Zana Primavara roaga copiii sa- i arate cat de multe lucruri stiu ei despre legumele de primavara, spunandu-le ca le-a pregatit multe materiale frumoase. Copiii primesc medalioane cu legume de primavara si sunt indrumati spre centrele pregatite pentru ei de catre Zana Primavara: coltul casutei, arta. În functie de medalionul primit, copiii se vor grupa la centrele de activitate, unde se afla imagini cu legumele redate pe medalioane.Voi explica pe rand copiilor ce sarcini au de indeplinit, dupa care copiii vor lucra in grupuri mici. Voi urmari activitatea copiilor pe centre si voi interveni ori de cate ori va fi nevoie. La terminarea activitatii pe centre, copiii vor intona cantecul ,,Ridichea uriasa", care va fi elementul de tranzitie pentru urmatoarea activitate, ADE.

În incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor, iar Zana Primavara le va darui copiilor medalioanele cu legume.

EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul

organizatoric

-aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii;

-pregatirea materialelor necesare

2. Captarea atentiei

Copiii descopera in buzunarelul cu surprize un jeton pe care este redat o leguma de primavara.

-explicatia;

-conversatia;

-frontal;

3.Reactualizarea cunostintelor

Se poarta o scurta conversatie cu copiii despre legumele de primavara, referitor la: denumire, aspect, importanta in alimentatie

-explicatia;

-conversatia;

-urmaresc cu atentie explicatiile date;

4. Anuntarea temei

- Copii, pentru ca stiti foarte multe lucruri despre legumele de primavara, o sa invatam impreuna cantecul "Mi-am luat unelte ", apoi vom rezolva probleme de adunare si scadere

-conversatia;

-explicatia;

5. Dirijarea invatarii

Cantec "Mi-am luat unelte"

Pentru a putea canta corect si frumos, o sa facem cateva exercitii pentru incalzirea vocilor.

- Se audiaza CD-ul cu cantecul

- Educatoarea intoneaza integral cantecul, dupa care explica unele cuvinte: destinatii, trasee

- Educatoarea intoneaza prima strofa a cantecului, dupa care copiii vor canta strofa de doua-trei ori;

-Educatoarea intoneaza ambele strofe, dupa care si copiii vor intona de 2-3 ori

- Se intoneaza cantecul pe grupuri mici si individual.

Rezolvare de probleme

Pentru ca ati cantat foarte frumos, acum o sa ne deplasam la masute sa vedem ce ne-a pregatit Zana Primavara pentru activitatea matematica. Solicit copiii sa descopere ce materiale le-am pregatit.

-Ei, acum o sa rezolvam probleme de adunare si scadere. La inceput vom planta in gradina ridichi, apoi le vom culege.

1.Voi formula problema, apoi voi solicita copiii sa rezolve:"În gradina, este o ridiche. Mai plantez inca una. Cate ridichi sunt in total?"

-"Daca in gradina era o ridiche si mai plantam una, in total sunt doua ridichi".

-Copiii vor lucra in perechi, manuind materialul de pe masute pentru rezolvarea problemelor.

Voi solicita copiii sa verbalizeze in termeni matematici adecvati.

2. Unul, doi copii, vor formula probleme dupa modelul meu, iar ceilalti copii le vor rezolva.

Lucrul individual pe fisa matematica:

-Copii, luati fisa matematica in fata voastra.

-Ce sunt desenate pe fisa?

-Veti rezolva problemele de pe fisa, scriind atatea buline cate ne spune rezultatul problemei.

Voi citi pe rand enuntul problemelor, vom rezolva oral problemele de pe fisa, apoi copiii vor rezolva pe fisa.

- conversatia; 

- explicatia;

- demonstratia

- exercitiul;

-explicatia;

-demonstratia;

-exercitiul

-urmaresc si apreciez comportamentul copiilor pe parcursul interpretarii cantecului

-urmaresc si apreciez modul de interpretare a copiilor;

-observarea modului in care copiii realizeaza sarcinile si colaboreaza in perechi

-aprecieri;

-observarea modului in care copiii realizeaza sarcina pe fisa

-aprecieri verbale, notare cu bulina rosie

6. Asigurarea feed-back-ului

- Acum, copiii, pentru ca ati compus si rezolvat corect probleme de adunare si scadere, este timpul sa ne jucam.

Joc muzical pe melodia cantecului.

Copiii vor forma un cerc si ne vom juca jocul muzical pe melodia cantecului invatat.

-conversatia;

-exercitiul

Observarea modului de realizare a miscarilor jocului muzical

7. Încheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului in care au cantat, au rezolvat probleme, au realizat sarcina pe fisa matematica. Copiii primesc recompense de la Zana Primavara medalioanele cu legume si ne vom juca jocul de miscare" Plantam legume".

-conversatia;

-aprecieri verbale;

-recompense.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.