Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatie artistico-plastica - Crenguta inmugurita

PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatie artistico-plastica - Crenguta inmugurita




PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 5-7 ani

DISCIPLINA :Educatie artistico-plastica

TEMA: Crenguta inmugurita

FORMA DE REALIZARE : modelaj

SCOP: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor modelaje si realizarea corespondentei intre diferitele elemente de limbaj plastic si forme din mediul inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa modeleze crenguta inmugurita exersand anumite tehnici de lucru



-sa modeleze forme in dimensiuni corelativ variate, prin miscari circulare si translatorii

- sa exprime corect o parere despre lucrarea sa sau a altor copii.

METODE DIDACTICE:

conversatia,

explicatia,

demonstratia,

exercitiul 

MATERIAL DIDACTIC: - crengute inmugurite, plastilina, modelul educatoarei, familia de ursuleti, plansete.

DURATA: 25-30 minute

ORGANIZAREA ACTIVITATII :

Voi asigura conditii favorabile desfasurarii activitatii:

- aerisirea salii

- aranjarea mobilierului in careu deschis

- plansetele si plastilina pe masute

- familia de ursuleti in fata copiilor

-crearea bunei dispozitii pe coridor si asigurarea intrarii copiilor in grupa.

- pornirea casetofonului

SCENARIU DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forme de activitate

Introducerea in activitate

2 Captarea atentiei

3. Anuntarea temei

4. Prezentarea modelului si analiza lui

5. Demonstrarea tehnicii de lucru

Va rog sa-mi spuneti in ce anotimp suntem ?

Care sunt semnele primaverii

Prezint crengutele inmugurite

Am adus aceste crengute inmugurite ca sa le vedeti si voi si sa le vada si familia noastra de ursuleti sa se bucure de venirea primaverii

Stiti ce m-am gandit ?
Sa modelam azi impreuna crengute inmugurite , sa le asezam pe coridor la panou sa se vada ca a sosit primavara

Prezint o creanga de liliac inmugurita si una modelata de mine

Ce observati pe creanga?

Unde cresc mugurii?

Ce forma au ei ? Ce culoare

Ce culoare are creanga?

Dar crengutele?

Cum putem salva creanga adevarata de la uscare?

O pun in vaza cu apa si indrum copiii sa se uite si la cea modelata de mine

Cu ce plastilina vom lucra

Voi recurge la o demonstrare partiala explicand mai mult modul de asezare a crengutelor si a mugurilor

Pe cantecelul "Ne jucam" voi sugera anumita miscari ale degetelor , palmei, pumnului si bratului

R: primavara

-observa crengile

privesc familia de ursuleti

-urmaresc explicatiile date

- observa modelul natural si cel din plastilina

-o salvam punand-o in apa( vaza)

urmaresc demonstratia si explicatiile date

executa exercitii



Frontal

Frontal

frontal

6. Exercitii de flexibilizare a muschilor mici ai mainii

Executarea temei de catre copii

8 Analiza lucrarilor

9 In incheiere

Ne jucam , ne jucam

Cu palmele noi ne jucam

Cand palmele au obosit

Pumnisorii iata, s-au trezit

Ne jucam, ne jucam

Cu degetele noi ne jucam

Cand degetele s-au incalzit

Copiii la lucru au pornit

Voi sugera copiilor sa inceapa lucrul si sa modeleze crengi cu multe crengute si muguri pentru ca la sfarsit vom lauda doar copiii care au modelat astfel de crengi. In timpul activitatii copiii vor audia mai multe

cantece pentru copii cu tema adecvata

-Alegeti din plastilina doar culorile de care aveti nevoie

-Nu uitati sa inmuiati bine plastilina

Voi urmari activitatea individuala a fiecaruia si in soapta voi corecta si incuraja individual copiii

Cu 5 minute inainte de finalizarea activitatii voi indemna copiii sa termine ce au inceput .

Impreuna cu familia de ursuleti voi face analiza lucrarilor, ne vom deplasa pe coridor si vom expune lucrarile

Fac aprecieri legate de comportamentul copiilor pe parcursul activitatii

Pe jocul cu cant, cunoscut

Vor alege plastilina o vor inmuia si vor incepe sa realizeze tema

Vor alege culorile de care au nevoie

Vor modela pe plansete

Vor framanta bine plastilina

Vor modela crengi, crengute, muguri

Vor lucra ascultand muzica

Vor finaliza lucrarile si vor spune fiecare cate crengute a modelat si cati muguri pe o crenguta.

Vom aplauda lucrarile cele mai bogate in continut

Fiecare copil va aseza lucrarea lui la panou in dreptul semnului

Individual

Individual

Individual

Frontal

individual







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea personajelor negative din basmul
Dialogul- mijloc de caracterizare a personajelor - d-l goe, de i. l. caragiale

Tehnica si mecanica

Determinarea indicilor Micuum (rezistentei), a reactivitatii, umiditatii, si analizei granulometrice a cocsului
Principii de calcul al instalatiei de ungere
Rectificarea - Pietrele abrazive - Masini de rectificat

Economie

Studiul comportamentului de cumparare de apa minerala in randul populatiei din bucuresti
Piata si politica financiara - Definirea si continutul pietei financiare
Bursele de valori

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



TOAMNA IN CULORI - FISE DE COLORAT
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mijlocie Primavara
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani Educatia artistico-plastica - Morcovi pentru iepurasi
ALBINUTA
CALENDAR DESCRIPTIV
COSULET CU LEGUME DE TOAMNA
EXPERIMENT- EDUCAREA DEPRINDERILOR MOTRICE DE BAZA LA PRESCOLARI CU AJUTORUL JOCURILOR SI STAFETELOR
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - "Cum este si cum nu este aceasta piesa"



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu