Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect didactic simfonia culorilor nivel i (3-5 ani) - grupa mijlocie, cand, cum si de ce se intampla?

Proiect didactic simfonia culorilor nivel i (3-5 ani) - grupa mijlocie, cand, cum si de ce se intampla?




SIMFONIA CULORILOR



PROIECT DIDACTIC

GRADINITA "DRAGA MEA" SATU MARE

NIVEL I (3-5 ani) - Grupa mijlocie

TEMA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?

TEMA SAPTAMANII: Simfonia culorilor

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata in centre de activitate

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE

"Unde a zburat randunica?"de Titel Constantinescu - povestirea educatoarei

ARTA

"Rochita randunicii si covor pentru casuta vrabiutei" - pictura prin amprentare

JOC DE ROL (BUCATARIE)

"Salata colorata de fructe"

CONSTRUCTII

"Casute pentru vrabiute"

STIINTA

"Sortam frunze, flori, fructe dupa culoare"

SCOPUL ACTIVITATII

     Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.

     Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi.

     Cunoasterea deprinderilor igienico-sanitare pentru mentinerea sanatatii.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Domeniul limba si comunicare

     Sa asculte cu interes povestirea educatoarei;

     Sa comunice impresii, idei pe baza povestirii;

     Sa enumere personajele povestii: randunica, vrabiuta, soparla, furnica,

broscuta si ariciul;

     Sa redea (cu ajutor) diferite expresii si onomatopee din poveste: "Vecinica randunica / Iesi afara surioara"; "Drum bun surioara"; cirip-cirip; oac;

     Sa se identifice cu personajele povestirii evidentiind trasaturile de caracter ale acestora;

Arta:

     Sa exerseze deprinderi tehnice specifice picturii prin amprentare cu floare - tufanica;

     Sa identifice materialele si accesoriile folosite in activitate: acuarele, coli de hartie, panza, tufanele;

     Sa finalizeze lucrarea inceputa denumind-o si descriind utilitatea ei: rochita pentru randunica, covor pentru casuta vrabiutei.

Joc de rol (Bucatarie):

     Sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului;

     Sa respecte normele igienice in activitatea de la bucatarie: spalatul fructelor inainte de consum;

     Sa interactioneze cu ceilalti copii prin stabilirea sarcinilor ce le revin;

     Sa curete prunele de samburi;

     Sa rupa boabele de struguri de pe ciorchine;

     Sa taie fructele (merele, perele, gutuile) in bucatele;

     Sa faca ordine la terminarea activitatii din bucatarie;

Constructii



     Sa aseze prin alaturare si suprapunere cuburi de forme, marimi si culori diferite in vederea realizarii unor casute pentru vrabiute;

     Sa descrie verbal constructia evidentiind culorile cuburilor utilizate;

Stiinta

     Sa sorteze frunzele si fructele dupa culoare, denumind culorile acestora (verde, galben, rosu);

     Sa-si imbogateasca experienta senzoriala prin antrenarea analizatorilor tactil si vizual;

STRATEGII DIDACTICE:

     METODE: conversatia, povestirea, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul;

     MATERIALE DIDACTICE:

DLC: jucarii (personajele povestirii) - randunica, vrabiuta,furnica, soparla, broscuta, arici; amenajarea unui decor de toamna cu tufe de maces, crengi cu frunze ruginii, galbene, verzi, creanga de salcie, apa, nisip, crizanteme;

ARTA: acuarele, apa, tufanele, coli de hartie, panza;

JOC DE ROL: mere, pere, struguri, gutui, prune, lighean, apa, sortulete, prosoape, cutite si linguri din plastic, boluri, tava;

CONSTRUCTII: cuburi, vitocomb, crengute, frunze uscate;

STIINTA: mere, pere, frunze colorate: verde, galben si rosu;

            MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

"Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)" - 2008

DESFASURAREA  ACTIVITATII

Evenimentul

didactic

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluarea

1.Moment organizatoric

Voi pregati materialele la fiecare centru.

Voi prezenta musafirii din sala de grupa.

Conversatia

2.Captarea atentiei

Acest moment debuteaza cu intalnirea de dimineata, fiind apoi prezent si in activitatile pe centre.

Voi prezenta un buchet de flori (crizanteme), prin redarea unei intamplari petrecute in drumul meu spre gradinita. Voi face referire la multitudinea si fascinatia de culori din acest anotimp - Toamna.

"Venind spre gradinita am zarit in curtile oamenilor niste flori frumoase care imi zambeau. Atunci m-am gandit sa trec mai intai prin gradina din fata gradinitei noastre ca sa vad daca florile din gradina au inflorit. Am hotarat sa va aduc si voua un buchet de crizanteme colorate. Sa stiti ca sunt si alte culori de crizanteme decat acestea din buchetul meu: mov, albastre, maronii.

Crizantemele din buchetul meu vor sa stie cat mai multe lucruri despre voi si in primul rand cum va cheama pe fiecare si daca voi stiti ce culoare au ele.

Va voi da cate o floare pentru a o saluta, sa va prezentati si sa spuneti ce culoare are. Dupa prezentare vom pune crizantemele in vaza intr-un colt al salii de grupa spre a fi prezente printre noi si a se bucura si ele de istetimea si harnicia noastra din aceasta zi."

Voi incheia prin prezentarea vremii si a datei din ziua respectiva cu ajutorul calendarului naturii.

Tranzitia Joc cu text si cant

"Ploaia cade ne -ncetat

Toamna s-a intors in sat

Pasarelele au plecat

Cuiburile si-au lasat

Vantul bate printer ramuri

Picaturi lovesc in geamuri."

Povestirea

Observatia

Conversatia



Joc.Saluta florile

Toamnei!

3. Anuntarea

temei zilei

Se va face prin intuirea elementelor din cadrul pregatit (livada).

"Pentru ca am vazut ca va place foarte mult anotimpul toamna si culorile acestui anotimp, vom poposi intr-o livada fermecata unde va voi spune o poveste foarte frumoasa - "Unde a zburat randunica?" de Titel Constantinescu si apoi ne vom desfasura activitatea la centrele de activitate insotiti de culorile specifice toamnei".

Conversatia

4. Prezentarea continutului noii invatari 

Voi prezenta povestea insotita de personajele din poveste: randunica, vrabiuta, furnica, soparla, broscuta, ariciul.

Voi povesti cu intonatia, mimica si gestica adecvata, explicarea cuvintelor necunoscute. In timp ce povestesc ma voi deplasa prin cadrul specific fiecarui moment al povestirii.

Voi solicita copiii sa participe si ei la expunerea povestirii prin repetarea diferitelor expresii si onomatopee din limbajul personajelor.

Dupa ce am terminat de spus povestea, voi scoate in evidenta trasaturile de caracter ale personajelor:

Ce ati fi vrut sa fiti in aceasta poveste?

De cine v-a placut cel mai mult?

De ce?

Dupa acest moment le ofer copiilor posibilitatea de a-si desfasura activitatea in centrele de activitate deschise: Arta, Bucatarie, Constructii si Stiinta

Povestirea

Explicatia

Problematizarea

Joc. Cine e prietenul tau din aceasta poveste!

5. Dirijarea invatarii si obtinerea performantei

Toti copiii vor trece pe la toate centrele dupa care se vor aseza la centrul dorit.

In centrul Arta voi prezenta copiilor materialele cu care vor lucra pentru a picta un frumos material pentru rochita randunicii sau un covor pentru casuta vrabiutei, cat si tehnica prin care vor realize lucrarile respective. Fiecare copil isi va alege materialele cu care doreste sa lucreze.

La Bucatarie, un adult va indruma activitatea copiilor pentru a pregati o salata colorata de fructe, insistand pe respectarea normelor igienice in prepararea salatei. Copiii vor spala fructele, apoi le vor taia bucati si in final le vor amesteca  pentru a realiza salata.

La Constructii activitatea va fi dirijata de educatoare care ii va indruma si ajuta pe copii sa construiasca casute pentru vrabiute, cerandu-le copiilor sa verbalizeze modul in care combina cuburile si culorile acestora .

La Stiinta copiii vor sorta fructele si frunzele culese cu o zi inainte din livada, dupa forma si culoare si vor verbalize actiunea efectuata.

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Expozitie Aprecieri verbale frontale

Joc senzorial:

Spune ce gust are?

Joc : Denumeste culorile casutelor!

Joc senzorial:

Culorile fructelor/ frunzelor!

6. Evaluarea obiectivelor operationale

Copiii vor trece pe la toate centrele de activitate pentru a aprecia munca colegilor de grupa, iar apoi pe ritmul si recitarea unei numaratori (Tranzitia):

" Un, doi, trei, un, doi, trei,

Hai la joaca daca vrei

Sa mancam, sa ne distram

Si chiar sa dansam."

se vor deplasa la centrul Bucatarie unde vor servi desertul pregatit - "Salata de fructe colorate"

Ziua se va incheia cu o petrecere mare unde copiii vor dansa si se vor bucura.

Conversatia

Jocul

Aprecieri verbale

frontale

Recompense -

servesc salata de fructe







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



JOCUL MUZICAL LA PRESCOLAR - Jocul cu suport pe cantec
PROIECT DE COLABORARE - PARTENERIATUL, O NECESITATE A SCHIMBARII
EDUCATIA TIMPURIE -INTRE NECESITATE SI OPORTUNITATE
ACTIVITATI PRACTICE DE TOAMNA - ANIMALE DIN FRUNZE
Poezii cu iarna si primavara pentru gradinita
PROIECT DIDACTIC - Concurs 'Salvati anotimpurile'
ACTIVITATE OPTIONALA, ACTIVITATE PRACTICA "Ce pot face doua maini dibace"
ALBINUTA



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu