Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatia limbajului - Cate cuvinte am spus?

PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatia limbajului - Cate cuvinte am spus?


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL :5-7 ani

DISCIPLINA :Educatia limbajului

TEMA: Cate cuvinte am spus?

TIPOLOGIA : Consolidare

FORMA DE REALIZARE : joc didactic

SCOP: Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa spuna propozitii cu doua sau mai multe cuvinte si sa numere cuvintele din propozitie



sa vorbeasca corect si sa descrie o actiune sugerata de o imagine

sa reprezinte grafic o propozitie si cuvintele unei propozitii

METODE SI PROCEDEE:

Conversatia , explicatia ,demonstratia, exercitiul

MATERIAL DIDACTIC:

Jucarii, imagini cu actiuni simple, farfurii , floricele, creta, tabla, loton, fisa de evaluare, chipiu si geanta pentru postas.

DURATA: 30 minute

ORGANIZAREA ACTIVITATII:

Voi asigura conditii favorabile desfasurarii activitatii:

-aerisirea salii si aranjarea mobilierului tip careu deschis

-expunerea jucariilor intr-o vitrina speciala

-asezarea jetoanelor in geanta postasului.

-crearea bunei dispozitii pe coridor si asigurarea intrarii copiilor in grupa.

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forme de organizare

1 Captarea atentiei

2. Anuntarea temei si a obiectivelor

3 Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

4. Asigurarea retentiei si transferului

5. Evaluarea

6. In incheiere

Va rog sa-mi spuneti ce

v-am pregatit astazi pentru activitate?

De ce credeti ca am adus aceste jucarii aici in fata voastra?

Ati ghicit. Astazi vom vedea cine stie mai multe lucruri despre....vom spune propozitii, vom numara cuvintele si vom invata chiar sa le desenam la tabla .Ne vom juca jocul" Cate cuvinte am spus". Facem un joc de proba:

Varianta I.

Voi efectua actiuni cu jucariile de pe etajera

-Spune ce face?

Voi marca propozitia si cuvintele:

-Cate cuvinte a spus?

Voi sugera actiunea soricelului de a bea lapte

-Spune ce face?

- Cate cuvinte a spus?

- Cine doreste sa scrie propozitia la tabla

Voi solicita sa spuna ce face broscuta, ursuletul, papusa

- Cate cuvinte a spus?

-Cine reda grafic propozitia?

Dar cuvintele?

Citim in intregime propozitia.

Ce semn a uitat sa puna?

Varianta II

Bate la usa postasul.

Explic jocul si executam unul demonstrativ.

Voi folosi imagini din povestea Turtita, Ionel si Maria,

Capra cu trei iezi.

-Spune ce face?

Asezati pe loton atatea flori cate cuvinte a spus .

Postasul va veni pentru copii a caror nume incepe cu sunetul "a"  cu sunetul "m" si cu sunetul "g"

Varianta III

Voi da copiilor cate o fisa cu o imagine in care personajul face o actiune.

Le voi cere sa formuleze in gand propozitia si sa o redea grafic .

Cate cuvinte are propozitia ta? Voi verifica redarea grafica, individual

Voi face aprecieri generale si individuale

Copiii vor denumi obiectele de pe etajera.

- Ca sa ne jucam cu ele.

"Calul fuge"

Claudiu a spus 2 cuvinte

Soricelul bea cafea.

Un copil va marca propozitia printr-o linie urmata de punct.

Un  alt copil va marca cuvintele prin segmente mai scurte.

Ursuletul bate in toba.

Un copil va fi postasul.

Copiii intreaba:

-Cine este?

-Un postas cuminte

-Ce ne aduce?

-O scrisoare pentru un copil a carui nume incepe cu sunetul T

Copilul se anunta, primeste scrisoarea si o citeste.

"Turtita fuge prin padure"

Copiii vor aseza pe loton atatea flori cate cuvinte a

spus Tudor .

Se va verbaliza.

Vor reda grafic propozitia.

.

Copiii vor identifica sunetul din numele lor si vor spune propozitiile

De fiecare data , un alt copil, cu acelasi nume va reda grafic propozitia

Copiii vor duce fisa acasa sa o citeasca parintilor.

Vor iesi organizat

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

individual

frontal

individual





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.