Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC GRUPA: mijlocie cunoasterea mediului - Cine sunt/suntem ?

DIDACTIC GRUPA: mijlocie cunoasterea mediului - Cine sunt/suntem ?


PROIECT DIDACTIC

DATA: 7.10.2009

GRUPA: mijlocie B - Grupa Buburuzelor

PROPUNATOR: inst.

CATEGORIA DE ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE:

DOMENIUL STIINTA: cunoasterea mediului

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: activitate practica

TEMA: « Cine sunt/suntem ? »

SUBTEMA: "Sa cresti mare, pui de om!"

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrata

TIPUL ACTIVITATII: activitate de observare

SCOPUL: - insusirea cunostintelor privind alcatuirea corpului uman;

- fixarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica

OBIECTIVE OPERATIONALE PE DOMENII EXPERIENTIALE:



DOMENIUL STIINTA:

Sa descrie imaginea colegilor dupa criterii simple : culoarea pielii, dimensiunea ;

Sa faca diverse comparatii intre corpurile colegilor de grupa ;

Sa exprime stari de spirit avute, asociate cu prezenta unui coleg de grupa ;

Sa enumere partile componente ale corpului uman ;

Sa explice caracterul utilitar al partilor corpului ;

Sa argumenteze prin propriile cuvinte importanta regulilor de igiena ;

Sa identifice caracteristici comune baiatului si fetei ;

Sa colaboreze in cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinilor.

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV:

Sa completeze siluetele omenesti cu elementele care lipsesc;

Sa lipeasca jetoane cu expresiile faciale potrivite contextului dat ;

Sa asambelze si sa lipeasca siluetele omenesti ;

Sa lipeasca forme geometrice astfel incat sa obtina o silueta umana.

MATERIAL DIDACTIC:

Cub mare, colorat in diferite culori ;

Jetoane cu siluete de baiat, fetita, caracteristici comune si individuale;

Insigne pentru fiecare grup, cu simboluri diferentiate ;

Material textil, hartie glasata, servetele, lipici ;

Cercuri;

Recompense - medalioane

METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, exercitiul, cubul, diagrama Venn, turul  galeriei ;

DURATA ACTIVITATII: 25'

BIBLIOGRAFIE : Programa activitatilor instructiv-educative ;

Revista Invatamantului Prescolar, nr.2/2007

Breben S., Gongea E., Ruiu G.,Fulga M. Ghid metodic « Metode interactive de grup ».

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

Mesele sunt asezate cu materialele pregatite pentru activitate pe grupuri mici, iar scaunele vor forma un semicerc in fata acestora ;

Organizarea frontala a colectivului de copii.

Conversatia

Captarea atentiei

Captarea atentiei se va face prin conturarea siluetei unui copil din grupa, pe un carton duplex.

Anuntarea

obiectivelor

Dupa recunoasterea semnificatiei desenului, copiii vor fi anuntati ca, printr-un joc, fiecare va trebui sa-si recunoasca si sa-si denumeasca partile corpului, pe care le vor adauga la desenul de pe carton, sa explice la ce folosesc ele si cum le putem pastra sanatoase, iar cu materialele de pe masute vor realiza tablouri foarte frumoase cu corpul omenesc.

Explicatia

Prezentarea optima a continuturilor

Se vor explica regulile si modul de derulare al jocului :

acesta se va desfasura   pe echipe, cu ajutorul unui cub ;

in fata clasei va fi numit un coleg pe care ceilalti il vor descrie ;

fiecare echipa va avea ecusoane diferite, dar in culori corespunzatoare celor de pe cub ;

la indemnul « Cauta-ti culoarea ! », un copil din fiecare echipa va veni sa rasuceasca cubul, pana la culoarea corespunzatoare echipei lui - « Cubul se roteste/ La culoarea ta se opreste ! » ; propunatorul va citi sarcina pentru fiecare echipa. Astfel :

Echipa buburuzelor va descrie colegul din fata lor dupa culoarea pielii (alb, negru) si dupa dimensiune (gras sau slab) ;

Echipa stelutelor va avea ca sarcina sa evidentieze asemanarile si deosebirile dintre fata si baiat ;

Echipa fluturasilor va avea ca sarcina sa asocieze : « Ce simti cand te joci cu colegii tai ? »

Echipa frunzulitelor va enumera partile componente ale corpului uman ; (joc de atentie : « Ce s-ar intampla daca ? »)

Echipa florilor va stabili caracterul utilitar al partilor corpului ;

(joc de relaxare : « Ce-mi place ? » ex. : Ce-mi place sa gust ?) ;

Echipa morcoveilor va argumenta importanta respectarii normelor de igiena prin explicarea afirmatiei : « Dintisori si voi, manute,

Ochisori si piciorute

Sanatosi de vrem sa fim

Trebuie sa va. ! » (ingrijim)

Raspunsurile fiecarei echipe vor fi completate de raspunsurile suplimentare ale colegilor din celelalte grupe.

Varianta : copiii vor avea in mana cate un jeton care va sugera o caracteristica specifica fetei (rochita, papusa, cercei, par lung), sau specifica baiatului (pantalon, par scurt, masinute), sau caracteristici comune (familie, infatisare, culoarea ochilor).

Pe covor vor fi asezate doua cercuri intersectate. In zona necomuna a cercului galben, vor fi asezate jetoane cu caracteristicile fetei; in zona necomuna a cercului verde, vor fi asezate jetoane cu caracteristicile baiatului. In zona de intersectie a celor doua cercuri vor fi asezate jetoane cu caracteristici comune (infatisare, culoarea ochilor, familie, alcatuirea corpului).

Explicatia

Cubul

Exercitiul

Brainstorming

Diagrama Venn

Orala

Se considera performanta daca toti copiii vor raspunde corect la intrebarile adresate

Se considera performanta daca toti copiii aseaza jetoanele in zona de cerc corespunzatoare

Asigurarea conexiunii inverse

Copiii se vor aseza in grupuri de lucru urmarind simbolul echipei pe etichetele de pe masute.

Grupul 1 : va adauga elemente care lipsesc la silueta fetei sau a baiatului, prin lipire (brate, trunchi, picioare, elemente ale fizionomiei) ;

Grupul 2 va lipi fizionomii cu diferite expresii (vesel, trist, speriat), alaturi de imaginea ce sugereaza starea corespunzatoare ;

Grupul 3 : va mototoli ti lipi hartie pe hainutele siluetelor. Pot fi folosite ti fire textile, hartie tocata ;

Grupul 4  va reconstitui silueta copilului adaugand prin lipire hainele corespunzatoare ;

Grupul 5 va construi, dintr-un patrat si mai multe cercuri, o silueta stilizata ;

Grupul 6 va decora o batista cu bucati de hartie glasata, sau textile, sau fire textile.

Lucrul in grupuri mici

Exercitiul

Explicatia

Se considera performanta daca toti copiii rezolva cel putin 70% din sarcina didactica

Evaluarea performantei

Evaluarea performantei se va face prin metoda « Turul galeriei », avandu-se in vedere obiectivele urmarite in cadrul domeniilor experientiale, adica recunoasterea partilor componente ale corpului uman :

Grupul 1 : copiii vor preciza care au fost elementele care au lipsit siluetelor ;

Grupul 2 copiii vor denumi starile sugerate de imagini ;

Grupul 3,6 copiii vor descrie felul in care au folosit materialele de lucru pentru realizarea sarcinii;

Grupul 4 : copiii vor preciza ce silueta au reconstituit ;

Grupul 5 copiii vor preciza ce forme geometrice au folosit si care erau mai multe, respectiv mai putine ;

« Turul galeriei »

Explicatia

Problematizarea

Evaluare formativa

orala

Se considera performanta daca toti copiii rezolva cel putin 70% din sarcina didactica

Incheierea activitatii

Educatoarea apreciaza realizarea obiectivelor propuse la centrele de lucru .

Se fac aprecieri asupra efortului depus de copii pentru finalizarea produselor la ariile de stimulare. Se ofera recompense - medalioane.

Conversatia

Aprecieri globale asupra activitatii desfasurate





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.