Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 3-5 ani Matematica - O jucarie, multe jucarii

DIDACTIC 3-5 ani Matematica - O jucarie, multe jucarii


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 3-5 ani

DISCIPLINA : Matematica.

TEMA : O jucarie, multe jucarii

FORMA DE REALIZARE : Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE :consolidare



SCOP: Formarea capacitatii de a aprecia global o cantitate de obiecte concrete si de a exprima verbal cele constatate

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa recunoasca , sa formeze si sa denumeasca multimi de obiecte

- sa gaseasca si sa denumeasca multimile de obiecte din jur, cu ,,o jucarie', ,,multe jucarii'( farfurii, cani, servetele).

- sa separe jucariile date in doua grupe ,,o jucarie' si respectiv ,,multe jucarii';

SARCINA DIDACTICA:

Recunoasterea si denumirea multimilor de jucarii.

Constituirea unor multimi cu ,,multe jucarii' si cu ,,o jucarie'.

REGULA JOCULUI: vor fi specificate la fiecare varianta de joc.

ELEMENTE DE JOC: surprize, aplauzele, sunetul clopotelului, papusa care se joaca cu copiii, inchiderea , deschiderea ochilor, versuri,

MIJLOACE DE INVATAMANT:

Jucarii, papusi, siluete de iepurasi, siluete de legume, jetoane(cu o imagine, multe imagini) , jetoane cu familia de iepurasi, suporturi pentru imagini, servetele etc

METODE: conversatie, explicatie, demonstratie, exercitiul.

MOMENTUL ORGANIZATORIC

Asezarea mobilierului in careu deschis

Intrarea organizata a copiilor in grupa

Anuntarea sosirii unui musafir.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forme de acti-vitate

Captarea atentiei

Comunicarea obiectivelor si anuntarea temei

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii

Obtinerea performantelor

Asigurarea retentiei si a transferului

Evaluarea si incheierea

activitatii

Bate cineva la usa!

Cine a venit la noi?

Astazi copii, la grupa noastra a sosit papusa Ina cu un sac de jucarii.

- Intuirea materialului

Oare ce a adus Ina in acest sac?

Astazi ne vom juca impreuna cu papusa Ina si cu o prietena a ei, jocul "O jucarie, multe jucarii "

Ina imi sopteste cu care dintre papusile noastre doreste sa se joace

Jocul de proba

Acum Ina imi spune ca ar dori ca ea sa se joace doar cu o masina iar prietena sa cu multe

- Cine doreste sa-i aduca  o masina Inei, ----dar prietenei sale?

- Cate masini are aceasta papusa? Dar aceasta?

Varianta 1

Se va desfasura ca in jocul de proba, dar cu celelalte jucarii :Farfurioare, canite, servetele, linguri , cutite.

Ina pregateste masa, ajutata de copii.

Varianta 2 Copiii descopera pe suportul cu buzunare doi iepurasi , unul mare unul mic

Iepurasii doresc sa manance morcovi

Cel mare un morcov iar cel mic multi

-Cine doreste sa-l hraneasca pe cel mic?

- Cati morcovi mananca el?

Cine-l ajuta pe celalalt?

Cati morcovi a primit iepurele mare ?

Iepurasii vor dori : o varza multe verze,

Copiii vor inchide ochii si iepurasii vor manca Voi suna din clopotel. Ce multime lipseste?

Varianta 3

Papusa a adus jetoane cu: o pisica, multe pisici, un catel multi catei, o cusca multe custi, o masina multe masini, un soricel multi soricei

Ea va chema copilul care trebuie.

Daca are un iepuras pe jeton , ea il va chema pe cel cu multi iepurasi,

Voi asigura deplasarea copiilor la masute. Aici copiii vor forma familia de iepurasi , reconstituind un cerc din doua bucati (Un iepuras, mama, pe un jeton si multi iepurasi pe un alt jeton)

Voi face aprecieri generale si individuale, multumind Inei pentru vizita facuta.

- asculta

-recunosc o papusa

- recunosc si denumesc jucariile aduse de papusa Ina

-denumesc jucariile si formeaza multimi

dupa forma

- urmaresc atenti

- denumesc o masina, multe masini'

- asculta, urmaresc, separa

- urmaresc cu atentie si verbalizeaza

O ajuta pe Ina si pe prietena ei la aranjarea mesei

Si aduc din grupa cele necesare

- urmaresc, citesc imaginea, verbalizeaza

- actioneaza dand morcovi iepurasilor

- denumesc multimile formate

pun capul pe masa si apoi, la sunetul clopotelului, vor ghici ce multime lipseste

Vor verbaliza cat mai mult :

o varza multe verze, un morcov, multi morcovi..

Copilul la care s-au terminat versurile se ridica cauta sub servetel o imagine si spune ce a gasit

Ceilalti il stimuleaza prin aplauze

Vor actiona fiecare independent, verbalizand

Vor canta " Am cunoscut un orasel"- joc cu text si cant. Vor iesi organizat.

Frontal

Frontal

Indivi-dual

Frontal

Indivi-dual

si frontal

Indivi-dual

Frontal

Frontal





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului

PROIECT DIDACTIC Activitate ecologica GRUPA "PRICHINDEILOR"
Programa pentru disciplina optionala domeniul estetic-creativ " Prietenii culorilor"
ACTIVITATILE EXTRACURRICULARE PRESCOLARE IN OPTIMIZAREA PROCESULUI DE INVATAMANT
Proiect didactic Grupa: mijlocie - Consolidarea mersului in echilibru pe o linie trasata pe sol (30 cm)
CERCETARE PEDAGOCICA MATEMATICA - MODUL DE ORGANIZARE SI METODOLOGIA CERCETARII
TIPURI SI FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII MATEMATICE
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educarea limbajului - Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - " Unde am asezat jucaria"

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu