Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC Grupa mijlocie Desen liber "Familia mea"

DIDACTIC Grupa mijlocie Desen liber "Familia mea"


PROIECT DIDACTIC

Grupa mijlocie

Gradinita Gemenele, Jud. Braila

Data  7 oct. 2005

Institutor  I

Aria curriculara: Arte

Categoria de activitate: Activitate artistico-plastica



Mijloc de realizare: Desen liber

Tema: "Familia mea"

Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi

Obiective cadru:

-formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unui desen

-cunoasterea si utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru si a unor tehnici specifice artelor plastice

-realizarea unor corespondente intre diferite elemente de limbaj plastic si forme, obiecte din mediul inconjurator

-stimularea expresivitatii si creativitatii prin desen

Obiective de referinta:

-sa redea liber teme plastice specifice desenului

-sa recunoasca elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori in mediul inconjurator

-sa cunoasca si sa diferentieze materiale si instrumente de lucru

-sa cunoasca si sa aplice reguli de utilizare a acestora

-sa utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferitele activitati plastice concrete

-sa compuna in mod original si personal spatiul plastic

Obiective operationale:

Cognitiv - formative:

-sa precizeze cateva caracteristici ale membrilor familiei

-sa identifice spatiul de lucru, instrumentele si culorile necesare

-sa observe culori, puncte, linii, forme in mediul inconjurator

-sa se orienteze corect in spatiul dat 

-sa foloseasca cuvinte si expresii specifice activitatilor artistico-plastice

Afectiv - atitudinale:

-sa organizeze liber diferite structuri plastice

-sa participe activ si constient la activitate

-sa manifeste incredere in fortele proprii

-sa lucreze cu placere in vederea realizarii unor lucrari originale

Psiho-motorii:

-sa utilizeze corect instrumentele de lucru (creioanele) in exprimarea libera a gestului grafic

-sa execute punctul in mod liber, intr-un spatiu dat

- sa traseze linii in duct continuu, in diferite pozitii, pentru a reda imaginea unor obiecte, in desene individuale

-sa elaboreze creatii individuale cu tema data

-sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masa de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie

Strategii didactice:

Resurse procedurale: conversatia, explicatia, observatia, descrierea, exercitiul

Resurse  materiale: fise de lucru, creioane,

Resurse organizatorice:  frontal, individual

Forme de evaluare:

-continua

-prin analiza raspunsurilor

-prin observarea comportamentelor

Principii didactice:

-principiul intuitiei

-principiul legarii teoriei de practica

-principiul accesibilitatii si individualizarii invatamantului

Locul de desfasurare: sala de grupa

Resurse temporale: 20-25 minute

Resurse bibliografice:

Colectiv, "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura V & I Integral, Bucuresti, 2005

Colectiv, "Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar" , Editura DIDACTICA NOVA, Craiova, 2005

DESF~II

Etapele

activitatii

Activitatea

educatoarei

Activitatea

copiilor

1

2

3

Organizarea

activitatii

Aerisesc sala de grupa. Aranjez mobilierul sub forma de clasa. Pregatesc materialul didactic necesar. Asigur ordinea si disciplina pentru buna desfasurare a activitatii.

Intra in sala de grupa si isi ocupa locurile.

Captarea atentiei

Le prezint copiilor o imagine. Le voi spune o scurta poveste despre personajele din plansa. 

Privesc imaginea si asculta cu atentie.

Reactualizarea cunostintelor

Cer copiilor sa observe imaginea si sa numeasca elementele indicate.

Observa si denumesc.

Anuntarea temei

Voi anunta tema activitatii:

-Astazi vom desena familia noastra.

Numesc 2-3 copii pentru a repeta numele activitatii.

Asculta, receptioneaza mesajul. Copiii numiti vor repeta titlul activitatii.

Motivarea invatarii

Trebuie sa desenam cat mai frumos familiile noastre pentru a forma, din plansele voastre, la sfarsitul activitatii, o familie mare si vesela.

Dirijarea invatarii

a) intuirea materialului

-Spuneti-mi, va rog, ce ati primit pe masute?

-Ce credeti ca vom face cu acestea?

Enumera obiectele de pe mese.

Raspund.

b) prezentarea si analiza modelului

Voi analiza imaginea prezentata, impreuna cu copiii.

-Ce observati pe plansa?

-Ce forme geometrice au partile componente ale personajelor din plansa?

-Ce culori au fost folosite aici?

Privesc cu atentie.

Raspund la intrebari.  

1

2

3

c) explicarea tehnicii de lucru

Le voi explica modul de lucru.

-Vom desena cu creionul negru persoanele din care este alcatuita familia noastra. Apoi vom colora, folosind creioane colorate.

Asculta cu atentie.

d) exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainilor

Execut impreuna cu micutii exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainilor: inchiderea si deschiderea pumnilor, morisca.

Executa exercitiile.

e) executarea propriu-zisa a lucrarii

-Spor la lucru!

_n timp ce copiii lucreaza, urmaresc activitatea lor, dandu-le explicatii si ajutandu-i, daca este nevoie.

Lucreaza individual.

Evaluarea

Organizez o expozitie in sala de grupa.

Solicit copiilor sa analizeze si sa indice lucrarile pe care le considera ei mai bine realizate.

Analizeaza si selecteaza lucrarile.

_ncheierea activitatii

Fac aprecieri asupra lucrarilor si asupra modului in care s-au comportat copiii pe parcursul activitatii.

Asculta aprecierile.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.