Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
de activitate GRUPA: mare Primavara a sosit

de activitate GRUPA: mare Primavara a sosit


Proiect de activitate



DATA

GRUPA: mare

CATEGORIA ACTIVITATII: Activitate de educare a limbajului

MIJLOC DE ORGANIZARE: Lectura dupa imagini

TEMA: "Primavara a sosit"

SCOP:

  • Consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre anotimpul primavara;
  • Exersarea capacitatii de observatie, analiza, sinteza, comparatie, generalizare, dezvoltarea gandirii divergente a atentiei, a creativitatii, a limbajului;
  • Dezvoltarea inteligentelor multiple;

OBIECTIVE OPERATIONALE:



  • Sa sistematizeze si sa consolideze cunostintele despre anotimpul primavara printr-o vorbire clara, corecta, coerenta;
  • Sa exerseze capacitatea de a alcatui propozitii interogative pe baza continutului unui tablou;
  • Sa activizeze vocabularul si capacitatea de a observa, a analiza, a compara, a generaliza, dezvoltand atentia si creativitatea


STRATEGIA DIDACTICA:

Metode si procedee: conversatia euristica, auditia, descrierea, explicatia, jocul, ghicitorile, explozia stelara, brainstormingul.

Mijloace de invatamant: stelute, tablou cu inceput de primavara, jetoane, simboluri de primavara: ghiocei, randunele, fluturi, flori, crengute inmugurite, CD.

Forma de organizare: frontal, in grupuri

Durata: 35 minute

Material bibliografic:

  1. "Activitati bazate pe inteligente multiple" - S.Breben, E.Gongea
  2. "Metode interactive de grup" - Ghid metodic pentru invatamantul prescolar Editura Arves

DEMERS DIDACTIC


Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare - instrumente si indicatori

Moment organizatoric


-Aerisirea salii de grupa

-Aranjarea mobilierului pe grupuri

-Aranjarea materialului necesar desfasurarii activitatii


Captarea atentiei

Auditie - Cantec "Primavara a sosit"

Despre ce este vorba in cantecul audiat?

Sunt enumerate caracteristicile primaverii

Copiii raspund prin deductie: enumera, denumesc toate caracteristicile anotimpului primavara

Reactualizarea cunostintelor

Joc - exercitiu "Simbolul primaverii"















Joc - "Ghici, cine este?"

Ca sa va amintiti cat mai  multe despre anotimpul primavara, ne vom juca jocul "Simbolul primaverii". Zana primaverii v-a trimis un cos cu surprize (siluete: ghiocei, randunele, flori, fluturi, crengute inmugurite). Copiii extrag din cosulet cate un simbol al primaverii pe care il vom descrie. Educatoarea prezinta copiilor cateva ghicitori, la care ei trebuie sa gaseasca raspunsuri.

Exemplu:

  1. Zapada s-a topit

Iarba a-nverzit

Cine a venit?

  1. "Este mic, are trei petale albe si vesteste primavara.

- Ghici cine este?"

  1. "O sageata de carbune

Zboara iute peste lume

Ghici cine este?"





Se observa comportamentul copiilor, atentia, limbajul in exprimare.

Se apreciaza atentia de care dau dovada copiii precum si raspunsurile acestora.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Prezentarea tabloului "Primavara a sosit"

Educatoarea anunta copiii ca a expus tabloul cu tema "Primavara a sosit" pe care va trebui sa-l analizeze bine, sa descrie elementele componente si tot ce stiu despre anotimpul primavara.

Se observa comportamentul copiilor.

Dirijarea invatarii

Organizarea colectivului de copii in grupuri

Copiii primesc stelute cu cele cinci tipuri de intrebari: ce?, cine?, cand?, unde?, de ce?.

Fiecare copil din cei cinci isi alege cate 3-4 colegi, organizandu-se in cinci grupuri.

Grupurile astfel organizate contempla tabloul cu tema "Primavara a sosit" si formuleaza in grup cat mai multe intrebari, timp de 5 minute pe fond muzical in surdina.

Intrebarile:

CINE?

  1. Cine vesteste inceputul primaverii?
  2. Cine transforma natura?
  3. Cine sunt cei doi copii?
  4. Cine asteapta primavara?

CE?

  1. Ce vedeti in acest tablou?
  2. Ce elemente sunt specifice primaverii?
  3. Ce se intampla cu zapada la inceputul primaverii?
  4. Ce fac cei doi copii?

DE CE?

  1. De ce se topeste zapada?
  2. De ce au plecat copiii la padure?
  3. De ce spunem ca a venit primavara?

UNDE?

  1. Unde se afla (au plecat) cei doi copii?
  2. Unde au rasarit ghioceii? 
  3. Unde se duc pasarile calatoare?

CAND?

  1. Cand apar primii ghiocei?
  2. Cand se intorc pasarile calatoare?
  3. Cand incepe zapada sa se topeasca?

Dupa expirarea timpului, copiii revin in semicerc in jurul tabloului iar liderul fiecarui grup comunica rezultatele - intrebarile elaborate impreuna.

Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre ideile descoperite, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (ce?, cine?, unde?, cand?, de ce ?).

Pe rand, fiecare grup adreseaza intrebarile celorlalte grupuri. Se aleg cele mai interesante intrebari, evidentiindu-se grupul care le-a elaborat.




























































Se apreciaza si se stimuleaza activitatea grupurilor, se evidentiaza intrebarile elaborate, cele mai interesante fiind afisate la panoul - "dialog cu parintii"

Obtinerea performantei

Joc - Sunete, silabe, cuvinte.

Organizarea colectivului in grupuri mici.

Lucrul in grup:

Denumiti imaginile de pe jetoane, spuneti cu ce sunet incep cuvintele. Gasiti alte cuvinte care incep cu sunetul respectiv.

Completati tabloul cu alte caracteristici ale primaverii.

Pe rand, fiecare grup este solicitat sa raspunda. Se premiaza grupul care a gasit caracteristici ce lipsesc din tabloul respectiv.








Se aplauda si se apreciaza raspunsurile grupurilor

Evaluarea activitatii

Joc - "Iubim primavara"

Joc de simulare:

Sunteti micii gradinara si trebuie sa lucrati pamantul, sa saditi flori, sa le ingrijiti.

Brainstormingul:

Formulati cat mai multe propozitii referitoare la caracteristicile primaverii

Sa simuleze cel putin trei actiuni din care sa arate: sapatul, saditul, ingrijirea florilor, se evidentiaza cele mai sugestive enunturi.

Incheierea activitatii

-Fixarea temei

Aprecierea comportamentului si a modului cum au participat la activitate.

-Joc cu text si cant

"primavara iarasi a sosit"

Copiii interpreteaza jocul cu text si cant si parasesc sala de grupa - cantand.

Copiii sunt apreciati si stimulati.




Cine vesteste inceputul primaverii?

Cine transforma natura?

Cine sunt cei doi copii?

Cine asteapta primavara?


Ce  vedeti in acest tablou? CINE?                             Unde se afla (au plecat) cei doi copii?

Ce elemente sunt specifice primaverii? Unde au rasarit ghioceii?

Ce se intampla cu zapada la inceputulUnde se duc pasarile calatoare?

primaverii?

Ce fac cei doi copii?



CE? UNDE?


Lectura dupa imagini

"Primavara a sosit"







DE CE? CAND?



De ce se topeste zapada?  Cand apar primii ghiocei?

De ce au plecat copiii la padure? Cand se intorc pasarile calatoare?

De ce spunem ca a venit primavara?   Cand incepe zapada sa se topeasca?


Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.