Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect didactic Grupa: Pregatitoare Cand/ cum și de ce se intampla? Roata anotimpurilor

Proiect didactic Grupa: Pregatitoare Cand/ cum și de ce se intampla? Roata anotimpurilor


Proiect didactic

Grupa: Pregatitoare

Educatoare:

Tema anuala:"Cand/ cum și de ce se intampla?"

Subtema proiectului: "Roata anotipurilor"



Categoria de activitate:Activitați pe domenii experențiale(ADE)

Domeniul experențial: Domeniul estetic și creativ (DEC)

Disciplina: Educatie muzicala

Tipul acivitații:Activitate mixta

Tema activitatii

1.Cantec "Broscuțele" -predare

2. Joc muzical: "Ghiceste cine a cantat!" - reactualizare

Forma de organizare: Activitate frontala

Durata: 30- 35 min.

Competențe generale:

Formarea capacitatii de receptare a lumii sonore si a muzicii;

Formarea capacitații de exprimare prin muzica;

Competențe specifice:

Formarea deprinderii de a canta expresiv si de a sesiza si executa sunete cu durata si inaltimi diferite;

Educarea capacitatii copiilor de a asculta si de a interpreta piese muzicale simple.

Formarea tinutei si a respiratiei corespunzatoare obtinerii unei emisii vocale curate;

Obiective operationale

a)cognitive

- sa interpreteze corect si expresiv melodia cantecului "Broscuțele", respectand durata , inaltimea si intensitatea sunetelor;

- sa-si insuseasca corect elementele de tehnica vocala ( respiratie, emisie, dictie);

sa-si insuseasca versurile cantecului "Broscuțele"pe baza ințelegerii conținutului de idei al textului;

- sa interpreteze cantecul in mai multe variante:educatoare-copii,grupuri de copii,individual;

-sa recunoasca interpretul dupa fragmentul muzical interpretat;

- sa rezolve corect sarcinile fișei.

b)afective:

sa manifeste bucuria si satisfactia expresiva a cantecului

- sa faca aprecieri asupra unor fragmente audiate, interpretate de un copil sau colegul acestuia.

- sa participe cu interes la activitate;

c)psiho-motorii

-sa aiba o pozitie corecta pe tot parcursul cantecului;

-sa asocieze miscari cantecului;

-sa acompanieze ritmic cantecul( cu tamburine);

Metode si procedee:

surpriza, audiția, conversatia, expunerea, demonstratia, exercitiul, explicatia,instruirea asistata de calculator (IAC)

Material didactic: , imagini sugerand aspecte din cantec;

Mijloace audio-vizuale: calculator

Material bibliografic:

1".Curriculum pentru Invațamantul Preșcolar"-București 2009;

2."Educație muzicala"-Ghid metodic pentru invațamantul preșcolar-Editura Tehno-Art;

3. www.didactic.ro

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele activitatii

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

Captarea

atentiei

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

Exercitii de

cultura vocala

Dirijarea invatarii


Obținerea performanței

Asigurara retenției și a transferului

Evaluarea

activitații

-amenajarea spatiului si a mobilierului;

-se creeaza cadrul specific activitatii de muzica;

- se aeriseste sala de grupa, se asigura intrarea si asezarea copiilor in pozitia corecta pe scaunele;

- pregatirea mijloacelor didactice :materiale - imagini adecvate conținutului, calculator:

O voi realiza prin audierea cantecului la calculator pe siteul "TV.COPII"-MUZICA TA- YouTube.Voi purta o scurta conversație despre cantecul audiat "Broscuțele"apoi ii voi intreba daca ar dori sa-l invețe.

Astazi, la activitatea de muzica vom invata cantecul: "Broscuțele".

Trebuie sa fiti cat se poate de atenti pentru a va insusi cantecul, sa aveti o pozitie corecta pe scaunel, sa respirati corect in timpul cantarii si sa cantati toti odata.

- Exercitii de respiratie: "Mirosim floarea ", "Suflam puful papadiei", "Cantecul cocoțului"(cu-cu-ri-gu);

- Exercitii de dictie- (ri-sa-si-rum-bre-tra-tro-tru)

- Exercitii de emisie și intonatie(incalzirea vocilor):

-folosind fragmentul melodic de mai jos( din cantecul "Broscuțele") vom face exerciții imitative: imitarea broscuțelor,imitarea țambalului

Interpretarea model

Cantecul va fi audiat incaodata la calculator ,apoi de 2 ori de catre educatoare

Familiarizarea cu continutul cantecului

Voi povesti pe scurt continutul cantecului.

Apoi voi recita versurile cantecului familiarizand copii cu continutul de idei al textului apeland la imaginile sugestive pregatite.

Voi explica copiilor cuvintele noi( cu ajutorul imaginilor) si anume :

-broscarime= multe broaște; - petrecere= distracție, intalnire intre prieteni și rude,insoțita de masa mare,muzica și dans; - cobza =instument muzicalasemanator cu chitara dar mai bombat;țambal=instrument muzical cu coarde de metal care sunt lovite cu 2 ciocanele speciale ;   trestie=planta inalta, cu frunze lungi și inguste care crește pe marginea lacului ; și expresia "A luat-o la galop"= a luat-o la fuga in salturi mari cum fac caii la concurs.

Memorarea textului:-prin recitarea ritmica cu batai din palme (bataile marcand durata sunetelor muzicale).Invațarea versurilor se va face pe strofe:

voi recita prima strofa si-o voi relua cu copii . Asa voi proceda si cu strofa urmatoare,iar in final voi recita cu copii tot textul.

Discutarea conținutului de idei al textului: cu accent pe insușiirea cuvintelor și expresiilor necunoscute și in stransa legatura cu cel muzical( voi canta un pasaj mai semnificativ din cintec - ultima strofa).

Invațarea cantecului pe strofe: Interpretez vocal prima strofa si voi relua aceasta strofa de 2 ori cu copii , dand de fiecare data tonul si semnalul de inceput.

Tot la fel voi proceda si cu celelalte strofe .

Dupa aceia vom canta impreuna tot cantecul tinand cont de melodie ,ton si semnalul de inceput.

Voi imparti grupa de copii   in doua subgrupe (brosuțe și broscoi)care se vor intrece in interpretarea cantecului . Repetarea cu intreaga grupa cu acompaniament de jucarii muzicale (tamburine) de 2 - 3 ori.

Reactualizarea cunostintelor prin jocul muzical: "Ghiceste cine a cantat!"

Voi cere unui copil sa mijeasca iar altui copil din grupa sa interpreteze un fragment din cantecul invatat.

Dupa interpretarea vocala a fragmentului muzical, copil care a mijit trebuie sa ghiceasca cine a cantat.

Voi fixa titlul cantecului invațat și le voi cere copiilor sa-l interpreteze insoțit de mișcari.

Rezolvarea fișei de evaluare:

Sarcinile fișei:

1.Incercuiește broscarimea !

2.Subliniaza cu o linie țambalul!

3.Coloreaza cobza!

In incheiere voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de participare la activitatea muzicala si voi oferi stimulente tuturor copiilor

Acțiune practica

Surpriza

Audiția

Calculator

Conversatia

expunerea

Explicația

Demonstratia

Exercitiul

recitarea

explicatia demonstratia

explicația

conversatia

Recitare ritmica cu batai din palme

Discuții individuale

Demonstrația

Exercițiul

Concurs de interpretare

Joc,aplauze

Exercițiul

Explicația

Observația directa

Frontala

Acțiune practica -frontala

Chestionarea orala

Observația directa

Frontala

Observația

directa

frontala

pe grupe și individuala

aprecieri verbale pe grupe și individuale

Exercițiul

Fișe de evaluare

Recompense

Medalioane cu broscuțe

Broscuțele

I.Ce petrecere frumoasa  II. Un broscoi cinta la cobza

Este-n margine de lac  Și-o broscuța la țambal,

Broscarimea bucuroasa,  O broscuța mica stramba

Are vin și cozonac.  Vrea sa joace sus pe deal

Refr. Oac, oac,diri,diri,da, Refr.

Oac,oac,oac,oac

Diri ,diri,da

Dintr-o trestie inalta,

A ieșit un caine șchiop

Broscarimea ,speriata ,

A luat-o la galop.

Refr..





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.