Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » referate » Istorie
PROIECT DE LECTIE - Tarile Romane (epoca antica si medievala, sec. XVII)

PROIECT DE LECTIE - Tarile Romane (epoca antica si medievala, sec. XVII)


PROIECT DE LECTIE

CLASA:  a IV-a

DATA:

OBIECT:  Istoria Romanilor

SUBIECT: Tarile Romane (epoca antica si medievala, sec. XVII)

TIPUL LECTIEI: Evaluare

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.4 sa demonstreze interes pentru intelegerea spatiului si timpului istoric;

2.1 sa identifice si sa foloseasca informatiile provenite din surse istorice;

2.2 sa manifeste interes pentru cautarea si pastrarea surselor istorice;

4.1 sa cunoasca termeni istorici;



4.2 sa folose4sca termeni istorici in formularea unor enunturi;

4.3 sa manifeste curiozitatea pentru cunoasterea termenilor istorici.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa exploreze si sa descopere modalitati pentru realizarea portofoliului echipei din care face parte;

O2: sa identifice raspunsurile corecte ale rebusului istoric prezentat;

O3: sa-si stimuleze potentialul individual si de echipa.

STRATEGIA DIDACTICA:

Metode si procedee: evaluarea alternativa (sumativa) (orala si scrisa) (individual si pe echipe);

Mijloace de invatare: rebus istoric, portofoliul, joc didactic: "Bingo istoric".

BIBLIOGRAFIE: "Invatamantul primar" - nr. 1/2000

MOMENTELE LECTIEI

TIMP

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Pregateste spatiul clasei pentru organizarea rapida a elevilor "pe echipe".

Se aseaza pe echipe.

2. Captarea atentiei

O2

Ce ora incepem?

Ca sa intram intr-o atmosfera potrivita orei de istorie va propun sa fiti atenti pentru a gasi "cheia" unui rebus scris anterior pe tabla (Anexa 1).

Prezint explicatiile rebusului

Ora de istorie.

Participa la descifrarea rebusului, obtinand cheia: TARILE ROMANE

Conversatie

Problematizarea

Evaluarea orala frontala.

3. Anuntarea temei

Deci, copii, astazi vom evidentia momentele importante din istoria Tarilor Romane inca din perioada dinaintea formarii voievodatelor romanesti (adica de pe vremea geto-dacilor si a romanilor), pana in secolul al XVII-lea.

4. Dirijarea evaluarii (asigurarea feeat-back-ului)

O1

Indrum fiecare echipa sa prezinte portofoliul realizat pe urmatoarele teme: Mircea cel Batran, Iancu de Hunedoara, Stefan cel Mare, Mihai Viteazul.

Aprecieri (Anexa 2

Prezinta fiecare capitan de echipa continutul portofoliului

Investigatia

Sistematizarea

Creativitatea

Evaluarea alternativa

5. Obtinerea performantei

O1

Conduc concursul "Bingo istoric" adresand intrebari fiecarei echipe (Anexa3).

Finalizez punctajul obtinut la concurs. Aprecieri si recomandari

Lucreaza si colaboreaza in echipa pentru a raspunde corect si complet la intrebarile si problematizarile concursului.

Problematizarea

Evaluarea pe echipe

6. Asigurarea transferului si a retentiei

Propun elevilor sa gaseasca si alte teme pentru urmatorul portofoliu.

Anexa 2

PORTOFOLIUL ISTORIC - ca modalitate de evaluare alternativa

Etapele intocmirii portofoliului:

1. Stabilirea temei si a proiectului unui program de executie si de evaluare  (adica ce va cuprinde portofoliul) - aceasta etapa se realizeaza impreuna cu elevii.

2. Sub ce forma se realizeaza portofoliul.

3. Cine face selectia (elevul sau grupul de elevi impreuna cu invatatorul).

4. Cine si unde se pastreaza portofoliul.

5. Durata intocmirii acestuia: 4 saptamani.

Nota:  Intocmirea portofoliului trebuie sa tina cont de nivelul varstei si posibilitatile copiilor.

Teme stabilite: - Mircea cel Batran

- Iancu Corvin de Hunedoara

- Stefan cel Mare

- Mihai Viteazul

Forma portofoliului: dosar

Continutul portofoliului:

- biografiile domnitorilor;

- copii ale unor documente istorice studiate;

- fotografii ale unor monumente;

- eseuri despre evenimente istorice;

- interviuri;

- copii ale unor texte literare ce reflecta aspecte istorice;

- probe de evaluare;

- scene din filme istorice;

- legende istorice;

- impresii de la Muzeul de Istorie;

- desene create de elevi;

- harti.

Anexa 3

BINGO ISTORIC - joc didactic

Regulament:  - intrebarile se adreseaza alternativ echipelor;

- punctajul se transpune in literele cuvantului BINGO;

- celelalte echipe, care nu primesc intrebarea direct pot corecta sau completa raspunsul incorect, fiind punctate suplimentar;

- castiga echipa care a reusit sa formeze cuvantul BINGO.

Continut:

I. Raspundeti:

1. Stiti cine au fost cei mai de seama conducatori ai dacilor?

2. Imperiul Roman, in vremea dacilor, isi intindea hotarele pe trei continente. Stiti care sunt acestea?

3. Dupa primul razboi daco-roman, imparatul Traian a pus pe un vestit mester sa construiasca un mare pod peste Dunare, la Drobeta Turnu Severin. Care este numele acestuia.

4. Ridicata din ordinul imparatului Traian aceasta cronica de piatra este o marturie despre cele doua razboaie daco-romane. Care este monumentul?

II. Alegeti varianta corecta:

1. Basarab I a obtinut independenta Tarii Romanesti in urma luptei de la:

a. Calugareni

b. Posada

c. Rovine

2. In lupta de la Vaslui (podul Inalt) din 1475, otomani au fost invinsi de:

a. Vlad Tepes

b. Basarab I

c. Stefan cel Mare

3. Bogdan a fost intemeietorul statului romanesc:

a. Moldova

b. Bucovina

c. Dobrogea

4. In lupta de la Calugareni, oastea Tarii Romanesti a fost condusa de:

a. Mircea cel Batran

b. Mihai Viteazul

c. Iancu de Hunedoara

III. recunoasteti despre ce personalitate istorica este vorba:

1. ". ager in razboi. Stie . cand sa navaleasca . si cand sa bata in retragere . dibaci in a intinde curse, viteaz in lupta, stiind sa foloseasca biruinta si sa iasa bine dintr-o infrangere." (Aceste aprecieri apartin unui istoric antic si face referire la o mare personalitate geto-daca.) Stiti despre cine este vorba?

2. A domnit 47 de ani si la vremea respectiva era considerat "unicul caruia i se putea incredinta conducerea si stapanirea lumii." Despre ce domnitor este vorba?

3. " . patrunzand el insusi in sirurile salbatice ale dusmanilor, luptand barbateste, se intoarce nevatamat din aceasta invalmaseala. Sinan-Pasa cade de pe podul raului Neajlov, pierde 2 dinti si se rostogoleste . " Cine este domnitorul ce l-a umilit astfel pe Sinan?

4. Legenda spune ca: "obisnuia dupa fiecare batalie sa construiasca cate o biserica, loc ales prin slobozirea unei sageti." Asa a fost ctitorita Manastirea Putna. Al cui mormant adaposteste azi aceasta manastire?

IV. Alegeti corespondenta corecta:

Mircea cel Batran 1595 Calugareni

Iancu de Hunedoare 1475 Rovine

Stefan cel Mare 1395 Belgrad

Mihai Viteazul 1456 Vaslui - Podul Inalt

V. Recunoasteti titlul fragmentului si autorul:

1. La un semn, deschisa-i calea si s-aproprie de cort

Un batran atat de simplu, dupa vorba, dupa port .

2. Auzita-ti de-un oltean

De-un oltean de-un craiovean

Ce nu-i pasa de sultan?

3. - Dumnezeu te-a indreptat, stapane, la usa mea. Am sapte feciori frumosi si mi-s dragi ca lumina ochilor. ai tai sunt, Doamne!

4. Orologiu suna, noaptea jumatate.

La castel in poarta oare cine bate?

- Eu sunt, buna mama, fiul tau dorit

Eu si de la oaste ma intorc ranit .





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.