Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » referate » literatura romana
PROIECT DE LECTIE - "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun

PROIECT DE LECTIE - "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun




SCOALA NR.27 ,,PRINCIPESA ILEANA"

CLASA a III-a D

DATA: 21.10.

ARIE CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA ROMANA

PROIECT DE LECTIE



UNITATEA DE INVATARE: Planul simplu de idei

CONTINUT: Formularea de intrebari si raspunsuri (in legatura cu continutul textului)

Text suport: "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun

TIPUL LECTIEI: mixta

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 - sa formuleze intrebari in legatura cu continutul textului "Condeiele lui Voda", cu ajutorul unor cuvinte de sprijin: ce?, cine?, unde?, cand?, de ce?; obiectivul va fi considerat atins daca vor formula cel putin 3 intrebari din 5;

O2 - sa descopere raspunsul potrivit unei intrebari date , utilizand informatiile din textul "Condeiele lui Voda"; obiectivul va fi considerat atins daca vor gasi raspunsul potrivit pentru cel putin o intrebare din 3;

O3 - sa stabileasca intrebarea potrivita raspunsului dat, utilizand informatiile din textul "Condeiele lui Voda"; obiectivul va fi considerat atins daca vor stabili cel putin o intrebare potrivita din cele 3.

STRATEGIA DIDACTICA

TIPUL: mixta, euristica

Resurse procedurale

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristica, explozia stelara (Starbursting)

jocul didactic, palariile ganditoare (Thinking hats), problematizarea, exercitiul, observatia, lectura explicativa, instructajul verbal, comunicarea

TIP DE INTERACTIUNE: dirijat - dependent, independent

MOD DE GRUPARE: frontal, grupe

Resurse materiale

MIJLOACE DE INVATAMANT: - mijloace informativ - demonstrative:

materiale intuitive naturale: arc, sageti, condei, straiele domnitorului, straiele taranilor (recuzita)

materiale sau reprezentari figurative: planse, desene

- mijloace de evaluare a rezultatelor invatarii: fise de lucru, fise de evaluare

Evaluare

TIP DE EVALUARE: formativa, orala, scrisa, individuala, frontala, de grup

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observatia sistematica, proba scrisa, proba orala, tema de lucru in clasa, autoevaluare, evaluare reciproca

BIBLIOGRAFIE

  • Mirela Mihaescu, Anita Dulman, Minodora Platcu, Anca Mic- Manual pentru clasa a III-a, Editura Radical, Craiova, 2002

M.E.N. Consiliul National pentru Curriculum, "Curriculum National", programe pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998 .

  • ***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Pognosis, 2001
  • V. Molan, M. Manolescu. Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar - limba romana, EDP, 2002
  • Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Aramis, Bucuresti, 2002
  • Nuta, Silvia -Metodica predarii limbii romane la clasele primare, Ed. Aramis 2000

Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

op.

Continutul invatarii

Metode si

procedee

Material

didactic 

Evaluare

Moment

organizatoric

Reactualizarea

cunostintelor

insusite

anterior

Anuntarea

subiectului

lectiei si a

obiectivelor.

Prezentarea

noului conti-nut si dirijarea

invatarii.

O1

O2

O3

Crearea conditiilor necesare desfasurarii activitatii

Asezarea corecta a textului in pagina caietului (reguli)

Verificarea/analizarea temei (transcrierea unui fragment din textul "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun)

Asezarea corecta a intrebarilor si raspunsurilor in pagina caietului

Se anunta subiectul lectiei si obiectivele.

Se subliniaza utilitatea acestei teme.

  • Lectura textului suport "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun
  • Joc de rol «Taranii si Mircea cel Batran »
  • Analiza jocului ; concluzie : Pentru ca raspunsurile sa fie potrivite, intrebarile trebuie sa fie formulate clar si corect. (se noteaza pe tabla si in caiete)
  • Evidentierea modului de scriere a intrebarilor/raspunsurilor
  • Jocul « Palariile ganditoare »

Etapele

    • Anuntarea activitatii
    • Stabilirea grupurilor corespunzatoare palariilor (6 grupuri)
    • Stabilirea relatiei culoare-sarcina
    • Stabilirea subiectului pe care se va lucra (prezentarea fiselor- vezi anexa)

Fiecare grupa va formula raspunsurile corespunzatoare celor doua intrebari date, apoi vor gasi o intrebare potrivita raspunsului notat in fisa.



    • Reflectare asupra sarcinii
    • Indeplinirea sarcinilor
    • Schimbarea perspectivei de analiza a textului (schimbarea palariilor in perechi: alb-rosu, negru-galben, verde-albastru.; se corecteaza fisele completate de echipa care a purtat in prima etapa a jocului acea palarie)
    • Comunicarea rezultatelor muncii de grup Se expun lucrarile elevilor, se citesc, se analizeaza )

Se descopera in manual tema lectiei.

Se lucreaza exercitiile 1, 2 (Descoperim), pagina 35.

Se fixeaza regula (Retinem, manual, pagina 35)

instructajul

verbal.

conversatia

euristica.

explicatia

comunicarea

lectura explicativa

jocul de rol

conversatia

euristica

explicatia

palariile ganditoare

(Thinking hats)

instructajul

observatia

exercitiul

lectura explicativa

planse

didactice

fise de

lucru

manual

frontala

orala

observare

sistematica

proba orala

formativa

frontala

orala

proba scrisa

evaluare reciproca

evaluare de grup

Obtinerea

performantei

si realizarea

feed-back-ului

Incheierea activitatii

O1

O1

O2

O3

  • Jocul "Explozia stelara"
  • Se deseneaza o stea cu 5 colturi
  • In interior se trece titlul textului, la cele cinci colturi intrebarile: Ce?, Cine?, Unde?, Cand?, De ce?
  • Se emit cat mai multe intrebari in legatura cu acestea
  • Generarea altor intrebari pornindu-se de la cea initiala
  • Unele intrebari pot primi raspunsuri
  • Evidentierea celor mai interesante intrebari si aprecierea muncii in echipa.

Se completeaza fisele de evaluare (vezi anexa). Se corecteaza.

Evaluarea activitatii, notarea unor elevi

Tema pentru acasa: pagina 33, intrebarea 6

Pagina 35, ex 2 (Sa lucram)

Explozia stelara

(Starbursting)

jocul didactic

observatia

conversatia

euristica

explicatia

exercitiul

problematizarea

Explicatia

plansa

fise de evaluare

formativa

orala

frontala

proba orala

evaluare individuala

proba scrisa

formativa

orala

frontala

sumativa



21.10.2006

FISA DE EVALUARE

  1. Uneste intrebarea cu raspunsul potrivit.

Intrebare

Raspuns

Ce mestereau taranii?

Cine s-a oprit langa tarani?

Cum numeau taranii sagetile?

Domnitorul Mircea cel Batran s-a oprit langa tarani.

Taranii numeau sagetile condeie.

Taranii mestereau niste sageti.

  1. Gaseste intrebarea potrivita pentru urmatoarele raspunsuri.

Taranii veneau de la biserica.

Un palc de calareti a sosit in sat.

Tara noastra se numeste Romania.

  1. Formuleaza intrebari!

Nu uita: la sfarsitul propozitiei pune semnul corespunzator!

Ce

Cine

Unde ..

Cand

De ce ..

PALARIILE GANDITOARE

PALARIA ALBA (POVESTITORUL)

Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Unde se petrece intamplarea?

b)    Ce mestereau taranii?

Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:

Mircea cel Batran a aflat ca are romani de nadejde care vor apara tara.

Formulati o intrebare despre infatisarea domnitorului.

PALARIA ROSIE (PSIHOLOGUL)

1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a) Ce sentimente nutresc taranii pentru tara lor?

b) Care personaje v-au impresionat? De ce?

Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:

Mircea cel Batran afla ca are romani de nadejde.

Formulati o intrebare despre unul dintre personajele textului "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun .

PALARIA NEAGRA (CRITICUL)

1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a) Cu ce fapte prezentate in text nu esti de acord?

b) Este justificat felul in care isi aparau romanii tara ? De ce ?

Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:

Mesterul Lemnaru si cativa tarani lucrau cu spor.

Formulati o intrebare despre condeie.

PALARIA GALBENA (CREATORUL)

1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a) Care este rostul condeielor ?

b) Ce alt continut ar putea sa aiba scrisoarea adresata vrajmasilor ?

Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:

Domnitorul afla talcul povestirii taranilor.

Formulati o intrebare despre infatisarea taranilor.

PALARIA VERDE (GANDITORUL)

1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a) Ce ai putea sa realizezi daca ai fi mesterul Lemnaru ?

b) Cum a aflat domnitorul ce gandesc taranii ?

Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:

Mesterul a vazut insemnele domnesti de pe vesmintele boierului.

Formulati o intrebare despre ocupatia taranilor.

PALARIA ALBASTRA (MODERATORUL)

1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a) Cum trebuie formulate intrebarile pentru ca raspunsurile sa fie potrivite ?

b) Cum se scriu intrebarile si raspunsurile in pagina caietului? Exemplifica.

Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:

Formularea de intrebari si raspunsuri ne ajuta la intelegerea continutului textului.

Formulati o intrebare potrivita textului "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun .







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.