Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » referate » literatura romana
PROIECT DIDACTIC - "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis

PROIECT DIDACTIC - "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis


PROIECT DIDACTIC

DATA 18 octombrie

CLASA: a II-a

SCOALA: cu clasele I-VIII Tomesti,com. Pogana, jud. Vaslui

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

UNITATEA DE INVATARE: Scoala

SUBIECTUL: " Invatatorul nostru",dupa Edmondo de Amicis



TIPUL LECTIEI: predare-invatare

OBIECTIVE CADRU:

  1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
  2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
  3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
  4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

Pe percursul lectiei elevii vor fi capabili:

Sa citesca corect, fluent, expresiv un text de mica intindere;

Sa identifice elementele de baza ale organizarii textului in pagina;

Sa distinga sensul cuvintelor noi din enunturi;

Sa utilizeze sensul cuvintelor noi in enunturi proprii;

Sa scrie corect, lizibil si ingrijit sarcinile propuse.

SCOPUL LECTIEI:

S -exersarea citirii fluente, cursive si expresive;

S -inteleagerea sensului unor cuvinte noi si al mesajului textului citit;

S -exersarea si consolidarea deprinderii de scriere corecta;

S -consolidarea deprinderilor de munca independenta.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) cognitive:

- OC - sa citeasca cursiv, fluent, constient, expresiv, in lant, selectiv, pe roluri textul "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis

- OC - sa inteleaga intelesul cuvintelor necunoscute;

- OC - sa introduca cuvintele noi din text in enunturi proprii;

-OC - sa explice semnele de punctuatie folosite in text;

-OC - sa dea exemple de comportamente corecte in timpul orelor.

b) afective:

- OA - sa participe cu interes la lectie;

- OA - sa -si dezvolte dragostea pentru lectura.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala

STRATEGIA DIDACTICA: dirijata

RESURSE:→ procedurale: citirea explicativa,conversatia, explicatia, observatia, munca cu

manualul, problematizarea, invatarea prin descoperire, jocul

didactic;

→ materiale: fise de munca independenta pe care lucreaza elevii in clasa ,

manualul,

→bibliografice:- "Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/

invatatorilor - curriculum pentru clasele I si a II-a", Ministerul

educatiei, cercetarii si tineretului, Centrul national de formare

a personalului din invatamantul primar, Bucuresti, 20003

- "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar",

Editura ProGnoses

-"Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba

romana, clasele III-IV,MEC si Consiliul National pentru

curriculum, Bucuresti, 2001

-"Metodica predarii teoriei literare la ciclul primar",cls. aIII-a

si a IV-a,A. Gheorghe, E. Simionica, M Sarbu, M. Napruiu, G.

Albu, Ed. Gh. Alexandru, Craiova, 2004

-"Sa dezlegam tainele textelor literare",cls. aII-a, R. Birau,

C. Iordachescu, Ed. Carminis, Pitesti, 1998

→umane: elevii

→temporale: durata orei 45 minute

→spatiale: locul desfasurarii activitatii: sala de clasa

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

Suficient

Bine

Foarte bine

-Citeste cu voce tare, fara graba cu ezitari sau pauze mai lungi.

-Formuleaza raspunsuri, de-seori incomplete, la intre-barile puse.

- Participa la diferite forme de dialog organizate, raspun-zand cu unele imprecizii intrebarilor sau formuland, cu dificultate, propozitiile necesare continuarii unui dialog.

-Citeste fluent si corect enunturi, rareori cu ezitari atunci cand intalneste cu- vinte mai greu de cuprins in campul vizual.

-Formuleaza raspunsuri, lo-gice si complete, la intreba-rile puse.

- Participa la diferite forme de dialog organizate, raspun-zand,uneori incomplet intre-barilor sau formuland, cu unele ezitari, propozitiile necesare continuarii unui dialog.

-Citeste fluent, cursiv, expresiv textele constituind un "model de citire" pentru ceilalti copii.

-Formuleaza intrebari si raspunsuri clare si precise in legatura cu un mesaj ascultat.

-Participa la diferite forme de dialog organizate, raspun-zand clar, corect si precis intrebarilor sau formuland, cu rapiditate, propozitiile necesare continuarii unui dialog.

DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

Continutul invatarii

Strategia didactica

Evaluare


Moment organizatoric

Verificarea si reactualizarea cunostintelor

a)Verificarea temei

b)Verificarea cunostintelor anterioare

Captarea atentiei

Anuntarea titlului si a obiectivelor

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

Asigurarea retentiei si a transferului

Fixarea cunostintelor

Tema pentru acasa

Aprecieri generale

OC1

OC4

OC1

OA1

OC1

OC2

OC3

OA1

OC1

OA2

OC1

OA1

OC5

Stabilesc ordinea, disciplina, verific daca toti elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfasurare a orei.

Precizarea obiectului:

-Pentru ce ora ne-am pregatit?

R: Ne-am pregatit pentru ora de Limba romana.

-Ce lectie am avut de pregatit pentru astazi?

R: Am avut de pregatit lectia " Colega cea

noua".

-Ce ati avut de scris?

R: Am avut de transcris caligrafic ultimul fragment din lectie.

In timp ce eu verific tema din punct de vedere cantitativ, elevii vor realiza prima sarcina din fisa de munca independenta.

Munca independenta

1. Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cu-

vinte: stoluri,ruginii.

Verific munca independenta calitativ (prin autocorectare) , apoi verific sub aspect calitativ tema prin corectare reciproca:

-Apreciati daca, colegul de banca a scris frumos si ingrijit tema!

Elevii vor nota scrierea caligrafica a colegului de banca.

-Care este titlul lectiei?

R: Titlul ei este "Colega cea noua".

-Cum este textul lectiei noastre ?

R: Textul lectiei este un text dialogat?

-Care sunt personajele ?

R:Personajele sunt: Maria Calin, Dana ,

Dora si doamna invatatoare.

-Cand se petrece actiunea si unde?

R: Actiunea se petrece toamna in sala de

clasa.

-Cate alineate are lectia?

R: Lectia are opt alineate.

-Voi dirija citirea lectiei in lant,   apoi citirea selectiva:

a)cititi enuntul in care doamna invatatoare

le prezinta elevilor pe noua lor colega;

b)cititi enuntul in care se prezinta Maria

Calin.

c) cititi enuntul care ne arata cum este primita Maria Calin.

d) cititi propozitia in care apare ortograma m-am;

e) cititi propozitia in care apare cuvantul stoluri; recititi propozitia inlocuind cuvantul cu explicatia;

f) cititi fragmentul in care este descris

anotimpul de toamna;

g) cititi propozitiile care au la sfarsit

semnul exclamarii;

-De ce s-a folosit semnul exclamarii?

R:S-a folosit semnul exclamarii pentru ca propozitiile exprima:un salut,o rugaminte,

o urare.

Voi solicita elevilor sa povesteasca lectia oral pe baza intrebarilor.

Elevii vor povesti lectia folosind expresii din text.

-Cum a fost primita Maria Calin ?Elevii

s-au comportat corect?

R: Maria Calin a fost primita cu bucurie

de elevi .

-Cine vrea sa o descrie pe colega cea noua,Maria Calin?

R: Maria Calin este o fetita cu ochi caprui

si o codita blonda, impletita.

Voi scoate trei elevi in fata clasei sa-si imagineze aceasta presupusa scena.

Elevii vor interpreta rolul in mod spontan.

-Voi ce ati face daca ar veni la noi in clasa

o noua colega?

R:Daca ar veni in clasa noasta o colega

noua noi ne-am bucura.

-Cum ati intampinao?

-Noi am intampinao cu urarea "Bine ai venit!" si cu multa caldura.

-Dar ce ati face daca ati fi pusi in situatia de a merge la o alta scoala unde sa aveti

alti colegi?Sa fiti in locul Mariei Calin?

R: Am incerca sa ne comportam frumos,

sa fim disciplinati si sa ne intelegem bine

cu noii colegi.

Astazi vom citi un text in care este vorba despre o persoana draga elevilor - lectia se numeste "Invatatorul nostru",dupa

Edmondo de Amicis; se noteaza titlul.

Prin sarcinile pe care le vom efectua vom reuti sa citim bine textul, vom intelege cuvintele noi si mesajul textului.

-Ce observati in imaginea din manual?

R: Noi observam pe domnul invatator

care este in sala de clasa.

-Care este titlul lectiei? Dar autorul?

R: Titlul lectiei este "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis.

-Dar langa domnul invatator ce observati?

R:Noi observam un elev.

-Ce fac ei?

R: Ei comunica.

-Fiti atenti la citirea model a lectiei, sa-mi spuneti depre ce comunica ei.

Voi citi lectia model.

-Despre ce comunica ?

R: Ei comunica despre ceea ce a facut ba-

iatul in timpul orei.

Numesc elevii sa citeasca lectia in lant.

La recitirea lectiei se vor identifica unitatile de vocabular - cuvinte si expresii necunoscute pentru elevi:

a face pe marioneta=a se stramba;

a incremeni=a sta nemiscat;

calm=linistit.

-Formulati oral propozitii cu cuvintele explicate!

Elevii vor formula propozitii dezvoltate cu cuvintele propuse.

-Efectuati exercitiul 2 de pe fisa:

2. Inlocuiti cuvintele scrise ingrosat cu altele din text:

Din cauza emotiilor Ioana avea obrajii rosii.

Ea nu a putut sa-ti ascunda cartea pentru ca te-ai intors repede.

Deodata elevul   se apropie de invatator.

Elevii vor citi rezolvarea exercitiului iar cei care au greseli vor corecta.

-Ce fel de text este textul lectiei noastre?

R:Textul lectiei noastre este dialogat.

-De ce spunem ca este text dialogat?

R:Spunem ca este text dialogat pentru ca

intalnim liniuta de dialog.

-Ce ne arata liniuta de dialog?

R:Liniuta de dialog ne arata ca vorbeste cineva.

-Care sunt personajele?

R:Personajele sunt:baiatul care face pe marioneta,domnul invatator si copii.

Voi numi elevi care sa citeasca lectia pe roluri.( exercitiul 2 din manual)

-Pentru a vedea care este grija invatatorului pentru elevi vom rezolva exercitiul 3 din manual.

Gaseste si citeste

Citeste enunturile in care se prezinta grija invatatorului pentru elevi.

Elevii vor citi ultimele doua replici ale textului si descopera vorbitorii care le pronunta: domnul invatator si baiatul.

-Ce face baiatul?

R:Baiatul isi cere scuze la domnul invatator pentru ca a gresit.

-De ce credeti ca domnul l-a iertat imediat?

R:Domnul l-a iertat pentru ca tine la elevii sai.

-Sa stiti ca fiecare invatator isi iubeste foarte mult copii.

Efectuati exercitiul 3 de pe fisa:

3.Imaginativa ca voi sunteti invatatorul si trebuie sa il pedepsiti pe baiat. Scrieti

pedepsele pe care i le-ati da:

-Ce pedepse ati scris?

R: Eu i-as da de scris de doua ori mai mult pentru a doua zi.

Elevii isi vor autocorecta eventualele greseli.

Raspunsurile vor fi variate .

-Voi ati proceda cum a procedat baiatul?

R:Nu,pentru ca s-ar supara doamna invatatoare.

Raspunsurile vor fi variate.

-Ce putem invatam din greseala baiatului?

R: Sa nu facem niciodata ce a facut el pentru ca nu este bine.

Voi pune unele intrebari asupra continutului textului:

-Ce fapta rea face baiatul?

- Ce facea invatatorul in acest timp?

-Cum reactioneaza baiatul cand il vede

domnul invatator?

-Cum trebuie sa ne comportam in timpul orelor?

Elevii vor fi atenti si vor raspunde corect la intrebari. Raspunsurile incomplete s-au gresite vor fi corectate.

Voi propune elevilor sa dea exemple de fapte bune care le-ar fi putut face baiatul?

Elevii vor propune diferite fapte argumentand alegerea facuta.

Ex.Eu spun ca ar fi putut sa fie atent ca sa nu greseasca la dictare.

-Ce lectie am invatat astazi?

R: Noi am invatat lectia "Invatatorul nostru", dupa Edmondo de Amicis.

-Ca tema pentru acasa aveti de transcris din text cuvintele invatatorului.

-Voi face aprecieri generale si individuale in functie de raspunsurile elevilor si modul de desfasurare a orei, sub forma de calificative.

Conversatia

Conversatia examinatoare

Conversatia

Activitate frontala

Explicatia

Joc de rol

Activitate frontala

Conversatia

Conversatia

euristica

Observarea imaginilor din manual

Citirea explicativa

Explicatia

Activitate individuala

Citirea pe roluri

Activitate frontala

Activitate individuala

Activitate frontala

Explicatia

Problemati-

zarea

Conversatia

Problemati-

zarea

Observatia

Conversatia

Explicatia

Evaluare individuala- elevii citesc completarile facute si corecteaza eventualele greseli.

Evaluare prin corectare reciproca

Intarirea imediata a raspunsurilor

Apreciez cu calificative raspunsurile elevilor

Evaluez spontaneitatea si capacitatea de a initia un dialog

Evaluez corectitudinea

raspunsurile elevilor

Aprecieri  asupra modului de citire a textului

Evaluare individuala- elevii citesc cu voce tare completarile facute si corecteaza eventualele greseli.

Apreciez cu calificative raspunsurile corecte

Aprecieri cu calificative raspunsurile

Apreciez cu calificative raspunsurile corecte


Evaluare frontala

Apreciez cu calificative raspunsurile corecte

Evaluez raspunsurile elevilor pe parcursul orei su forma de calificative

Apreciez cu calificative elevii care s-au remarcat pe parcursul lectiei

Ciobanila

Vasile Voiculescu

Ratacit, dulaul de la stana a poposit chiar la poarta scolii.

La inceput, copiii l-au alungat cu pietre, crezand ca e turbat. Dar el tot pe langa scoala a ramas

S-au imprietenit repede. Cand se starnea o incaierare, intra voiniceste intre copii si ii despartea cu capul.

-Ce  nume sa-i punem, copii? intreba domnul intr-o zi.

-Ghiocel, domnule!

-Ba nu, Brandusel! tipa altul.

-Tu nu vezi ca e alb, ma, ca ghiocelul!

-Eu zic Ursei, sari o fetita.

-Nu-i bine! Sa-i spunem Duman!

-Stai, ma ca asta nu-i bou!

-Bujor sa-i zicem!

-Dar ce e floare? El e voinic ca un leu. Sa-i zicem Leul!

-Nu se poate, domnule, leul nu creste la noi, zice unul mai invatat.

-Eu zic sa-i zicem Ciobanila, zise dascalul nostru. El va pazeste intocmai ca un cioban.

Si Ciobanila i-a ramas numele!

Fisa

1. Alcatuiti propozitii cu urmatoarele cuvinte:stoluri,ruginii.

2. Inlocuiti cuvintele scrise ingrosat cu altele din text:

Din cauza emotiilor Ioana avea obrajii rosii.

Ea nu a putut sa-ti ascunda cartea pentru ca te-ai intors repede.

Deodata elevul se apropie de invatator.

3.Imaginativa ca voi sunteti invatatorul si trebuie sa il pedepsiti pe baiat. Scrieti pedepsele pe care i le-ati da baiatului pentru fapta sa:





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.