Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC - Concurs 'Salvati anotimpurile'

PROIECT DIDACTIC - Concurs 'Salvati anotimpurile'


PROIECT DIDACTIC

DATA

GRUPA: Pregatitoare

GRADINITA: cu P.P. NR. 69, Cluj- Napoca

CATEGORIA  DE ACTIVITATE Activitate integrata (cunoasterea mediului, educarea limbajului, activitate matematica,



educatie pentru societate, educatie muzicala si educatie artistico- plastica).

TEMA: Concurs ,, Salvati anotimpurile''

TIPUL ACTIVITATII Evaluare

FORMA DE REALIZARE: Concurs educativ

SCOPUL ACTIVITATII: Evaluarea cunostintelor copiilor despre cele patru anotimpuri dodandite in cadrul activitatilor de: cunoasterea  

mediului,educarea limbajului, activitate matematica, educatie pentru societate, educatie muzicala si educatie

artistico- plastica

OBIECTIVE OPERATIONALE

  • Sa precizeze anotimpurile anului in ordinea succesiunii lor,
  • Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical, cu cuvintele date,
  • Sa desparta corect in silabe, precizand numarul acestora,
  • Sa recunoasca si sa numeasca sunetele, asociindu-le cu literele,
  • Sa numere corect, utilizand numerelul cardinal si ordinal,
  • Sa efectueze corect operatiile matematice,
  • Sa compuna si sa rezolve problema, alegand operatia corecta,
  • Sa identifice imaginile care ilustreaza comportamente inadecvate,
  • Sa intoneze cantecele invatate anterior,
  • Sa aplice bulinele, conform culorilor caracteristice anotimpurilor.

METODE SI PROCEDEE: povestirea, conversatia, expunerea, problematizarea, exercitiul, demonstratia, observatia, explicatia, munca pe echipe.

MATERIAL DIDACTIC: planse cu cele patru anotimpuri, plansa cu turnul vrajitorului si piticii, tabla magnetica, creioane colorate, set cu litere si cifre,fise individuale, recompense.

DURATA: 35-40 min.

BIBLIOGRAFIE 1. Coord. Elena Boca- Miron, Elvira Chichisan, ,, Documentar metodic '', Editura V&I Integral, Bucuresti, 2001

2. Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu, ,, Laborator prescolar- ghid metodologic '', Editura V&I Integral, Bucuresti,

2001

3. M.E.C., ,, Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii'', Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005

PROPUNATOARE

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE INSTUMENTE SI INDICATORI

1. MOMENT

ORGANIZATORIC

Asigurarea unui climat optim desfasurarii activitatii:aranjarea mobilierului si pregatirea materialelor didactice.

Intrarea copiilor in sala si asezarea lor pe scaunele, in liniste.

Observarea comportamentului

copiilor.

2. CAPTAREA ATENTIEI

Se realizeaza cu ajutorul povestii despre Imparatul An si cele patru fiice ale sale

Metoda povestirii

,, Traia demult, tare demult, un imparat, care avea patru fiice, frumoase ca niste zane. Erau atat de frumoase, ca la soare te puteai uita, dar la ele ba. Imparatul An, caci asa se numea imparatul nostru, isi iubea tare mult fiicele si nici nu-si imagina in ce pericol erau.

Intr-o zi, un vrajitor rau, care traia la marginea imparatiei, le rapi pe cele patru fiice si le inchise intr-un turn, transformandu-le in anotimpuri. Multi viteji au incercat sa le salveze, insa nimeni nu a reusit.

De atunci, bietul Imparat An e tot timpul trist, pentru ca nu-si mai aduce aminte nici de numele fiicelor sale, dar nici de frumusetea lor. Asa ca, va roaga sa-i povestiti cat mai multe lucruri despre ele, pentru a-i mai trece dorul si sa incercati sa le salvati din turn.''

Doriti sa-l ajutam?

Observarea atentiei si a interesului copiilor pentru activitate

Observarea atentiei si a interesului copiilor pentru activitate

3.ANUNTAREA

TEMEI

Receptarea titlului concursului

Metoda expunerii

Dragii mei, eu cred ca cel mai bine ar fi sa organizam un concurs, care sa cuprinda probe din toate domeniile de activitate, iar echipa care va castiga concursul va putea sa le salveze pe fetele imparatului.

Concursul nostru se numeste: ,,Salvati anotimpurile''.

- 1-2 copii vor repeta denumirea concursului

Observarea comportamentului copiilor

Evaluarea reproducerii corecte a titlului concursului

4.DESFASURAREA ACTIVITATII

Expicarea regulilor si a sarcinilor concursului

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

PROBA 2.

Educarea limbajului

PROBA 3.

Activitate matematica

PROBA 4.

Educatie pentru societate

PROBA 5.

Educatie muzicala

PROBA 6.

Activitati practice

Metoda jocului, conversatiei, observatiei, explicatiei, demonstratiei, exercitului, problematizarii si a muncii pe echipe

Pentru a fi siguri ca il putem ajuta pe Imparatul An sa isi recapete fiicele de la vrajitorul cel rau, va voi imparti in doua echipe: Echipa Piticilor Rosii si Echipa Piticilor Verzi. Ca sa puteti salva anotimpurile, voi, piticii, trebuie sa suiti tot cate o treapta, raspunzand corect la intrebari, pentru a ajunge la turn. Echipa care trece toate probele si ajunge in turn, este declarata castigatoare .

Desfasurarea concursului

Enumera anotimpurile anului, in ordinea succesiunii lor.-se executa jocul de proba.

1. In ce anotimp se trezeste natura la viata?

2. Care este anotimpul in care pasarile calatoare pleaca in tarile calde?

3. Cand vine Mos Craciun si sarbatorim Nasterea Pruncului Iisus?

4. Care este cel mai calduros anotimp al anului?

5. Enumera doua flori caracteristice anotimpului primavara.

6. Precizeaza trei fructe care se coc toamna.

1.Alcatuieste o propozitie cu cuvantul "primavava".


2. Desparte in silabe cuvantul "primavava"si spune cate silabe are.

3.Cu ce sunet incepe cuvantul,,primavara''? Gaseste un cuvant care incepe cu acelesi sunet.

4.Spune care anotimp incepe cu sunetul ,,i'' si desparte cuvantul in silabe.

5. Alcatuieste o propozitie cu cuvantul ,,iarna''.

6. Spune ce cuvant denumeste imaginea si cu ce sunet incepe. Arata-mi litera corespunzatoare.

7. Citeste cuvantul pe care l-ai obtinut.

1. Cate luni are anul? Cauta numarul corespunzator.

2. In ce luna suntem? Spune a cata luna este din an si gaseste cifra corespunzatoare.

Scrie vecinii numarului 6?

4. Citeste operatia si scrie rezultatul corect. ( 6 + 2 = )

5. Pune semnul matematic corect. ( 4  1 = 3 )

6. Compune o problema dupa imagine si rezolv-o.

1. Priveste cu atentie imaginile si spune carui anotimp le corespund. Taie cu o linie imaginea care nu este corecta.

2. In ce anotimp se intampla? Marcheaza cu ,,X'' imaginea corecta.

1. Asculta cu atentie fragmentul cantat si spune carui anotimp ii corespunde. ( Saniuta fuge )

2. Recunoaste titlul cantecului. (Vine, vine primavara)

1. Priviti cu atentie imaginile. Lipiti in dreapta anotimpului primavara- o bulina verde, in dreapta anotimpului vara- o bulina galbena, in dreapta anotimpului toamna- o bulina portocalie si in dreapta anotimpului iarna- o bulina alba.

Fiecare raspuns corect va fi aplaudat, iar copilul care a oferit acest raspuns va primi o recompensa.

Observarea interesului copiilor pentru concurs

Aprecieri individuale

Aprecierea raspunsurilor copiilor

Aprecieri individuale

Aprecierea corectitudinii raspunsurilor

Aprecierea corectitudinii raspunsurilor

Aprecierea corectitudinii raspunsurilor

Aprecieri individuale

Aprecierea modului de interpretare

Evaluare practica

5. INCHEIEREA ACTIVITATII

Aprecieri globale asupra modului de desfasurare a activitatii

Metoda explicatiei

Voi face aprecieri globale asupra modului de desfasurare a activitatii si voi oferi recompense copiilor.

,,Pentru ca ati raspuns corect si frumos si ati dovedit ca stiti atatea lucruri despre anotimpuri, fiicele Imparatului An sunt acum libere si se pot intoarce iarasi la tatal lor pentru a-l inveseli.

Haideti sa ne bucuram si noi alaturi de ei si sa dansam. ''

(,,Folllow the leader '')

Evaluarea individuala si colectiva.

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

1. In ce anotimp se trezeste natura la viata?

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

2. Care este anotimpul in care pasarile calatoare pleaca in tarile calde?

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

3. Cand vine Mos Craciun si sarbatorim Nasterea Pruncului Iisus?

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

4. Care este cel mai calduros anotimp al anului?

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

5. Enumera doua flori caracteristice anotimpului primavara.

PROBA 1.

Cunoasterea mediului

6. Precizeaza trei fructe care se coc toamna.

PROBA 2.

Educarea limbajului

1.Alcatuieste o propozitie cu cuvantul "primavava".

PROBA 2.

Educarea limbajului

2. Desparte in silabe cuvantul "primavava"si spune cate silabe are.

PROBA 2.

Educarea limbajului

3.Cu ce sunet incepe cuvantul,,primavara''? Gaseste un cuvant care incepe cu acelesi sunet.

PROBA 2.

Educarea limbajului

4.Spune care anotimp incepe cu sunetul ,,i'' si desparte cuvantul in silabe.

PROBA 2.

Educarea limbajului

5. Alcatuieste o propozitie cu cuvantul ,,iarna''.

PROBA 2.

Educarea limbajului

6. Spune ce cuvant denumeste imaginea si cu ce sunet incepe. Arata-mi litera corespunzatoare.

"V"

PROBA 2.

Educarea limbajului

7. Spune ce cuvant denumeste imaginea si cu ce sunet incepe. Arata-mi litera corespunzatoare

"A"

PROBA 2.

Educarea limbajului

8. Spune ce cuvant denumeste imaginea si cu ce sunet incepe. Arata-mi litera corespunzatoare

"R"

PROBA 2.

Educarea limbajului

9. Spune ce cuvant denumeste imaginea si cu ce sunet incepe. Arata-mi litera corespunzatoare

"A

PROBA 2.

Educarea limbajului

10. Citeste cuvantul pe care l-ai obtinut

PROBA 3.

Activitate matematica

1. Cate luni are anul? Cauta numarul corespunzator.

PROBA 3.

Activitate matematica

2. In ce luna suntem? Spune a cata luna este din an si gaseste cifra corespunzatoare.

PROBA 3.

Activitate matematica

Scrie vecinii numarului 6?

PROBA 3.

Activitate matematica

4. Citeste operatia si scrie rezultatul corect.

)

PROBA 3.

Activitate matematica

5. Pune semnul matematic corect.

1 = 3 )

PROBA 3.

Activitate matematica

6. Compune o problema dupa imagine si rezolv-o.

PROBA 4.

Educatie pentru societate

1. Priveste cu atentie imaginile si spune carui anotimp le corespund. Taie cu o linie imaginea care nu este corecta.

PROBA 4.

Educatie pentru societate

2. In ce anotimp se intampla? Marcheaza cu ,,X'' imaginea corecta.

PROBA 5.

Educatie muzicala

1. Asculta cu atentie fragmentul cantat si spune carui anotimp ii corespunde. ( Saniuta fuge )

PROBA 5.

Educatie muzicala

2. Recunoaste titlul cantecului. (Vine, vine primavara)

PROBA 6.

Activitati practice

1. Priviti cu atentie imaginile. Lipiti in dreapta anotimpului primavara- o bulina verde, in dreapta anotimpului vara- o bulina galbena, in dreapta anotimpului toamna- o bulina portocalie si in dreapta anotimpului iarna- o bulina alba.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.