Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC - Cunoasterea numarului cinci

PROIECT DIDACTIC - Cunoasterea numarului cinci




PROIECT DIDACTIC

Data:

Grupa: mijlocie

Educatoare:Cionca Ileana

Categoria de activitate:Activitate matematica

Tema saptamanii:A sosit primavara

Subtema:Cunoasterea numarului cinci.

Mijloc de realizare:Joc didactic,,Cutiuta



Obiective fundamentale

v     formarea perceptiei clare cu privire la grupurile de obiecte de acelasi fel si a posibilitati de a le diferentia dupa unele insusiri simple(forma,culoare);

v     insusirea corecta a numerelor 1-5 si raportarea lor corecta la grupurile de obiecte respective;

v     formarea deprinderii de a actiona cu grupuri de obiecte pentru rezolvarea unor operatii simple;

Obiective de referinta:

v     sa cunoasca numarul cinci;

v     sa formeze multimi(betisoare,jucarii) de cinci obiecte si sa denumeasca cardinalul;

v     sa numere constient obiectele,multimi cu cinci elemente;

v     sa raporteze cantitatea la numar si invers;

v     sa recunoasca multimile cu 1-5 obiecte si cifrele corespunzatoare(fise);

Strategii didactice

v     Metode si procedee:-conversatia;

-explicatia;

-exercitiul;

v     Material didactic:-cutie;

-betitoare;

-fise de lucru;

Durata:20 minute;

Etapele

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

1.Moment organizatoric.

Se aeriseste sala de grupa,se aranjeaza mobilierul,se pregatesc materialele didactice;

Copii intra in sala de grupa.

2.Captarea atentiei.

Educatoarea prezinta copiilor betisoarele si le denumeste.

Educatoarea distribuie fiecarui copil betisoare.

3.Anuntarea temei.

-Ne vom juca un joc nou care se numeste,,Cutiuta

-Cum se numeste jocul?

2-3 copii denumesc jocul.

4.Desfasurarea activitatii.

Se va arata copiilor ca prin alaturaea a cinci betisoare unul langa altul,impreuna formeaza grupa de cinci betisoare.Cele cinci betisoare vor fi introduse in cutie dupa care aceasta va fi sunata in aer.

-Acum e randul vostru.

Alegeti cinci betisoare si ridicati-le in sus.

Se va controla daca toti copii au executat corect sarcina.Se va duce munca individuala cu copii care nu stiu sa raportexe numarul cinci la cantitatea respectiva.

In prima parte a activitatii,copii se vor orienta in determinarea cantitatii dupa cantitatea prezentata de educatoare.

-Copii aleg cinci betisoare si le ridica sus.

Peste aceste flori vom pune o bulinuta alba pt . ca florile de mar sunt alb cu roz.



Exercitii de incalzire :

-inchidem si deschidem pumniii

-cantam la pian

-ploua linistit, tuna, fulgera.

Le voi atrage atentia sa lucreze cu atentie, sa nu murdareasca masutele.

-Copii asculta cu atentie.

-Copii cimpleteaza fisa.

5. Obtinerea performanatei.

Voi distribui materialul necesar pentru realizarea te-mei.

-Acum treceti la treaba!Spor la lucru!

In timp ce lucreaza ii urma-resc indeaproape, trecand pe la masa fiecaruia si ajutandu-i la nevoie.

Le voi corecta pozitia corpului in timpul lucrului.

Cu cateva minute inainte de expirarea mtimpului ii voi anunta sa se pregateasca de finalizarea lucrarii.

exercitiul

Observarea sistematica

Evaluare de grup

Ev individuala

INSPECTORATUL SCOLAR AL JUDETULUI TIMIS

RAPORT SCRIS,

Incheiat cu ocazia inspectiei speciale pentru acordarea gradului

didactic II , sesiunea 2009.

NUMELE SI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC INSPECTAT : CIONCA  

ILEANA

FUNCTIA DIDACTICA SI SPECIALITATEA : EDUCATOARE / INSTITUTOR I

UNITATEA DE INVATAMANT : GRADINITA PP CHISODA

DATA EFECTUARII INSPECTIEI : 02. 04. 2009

EFECTUEAZA INSPECTIA : MITU CAMELIA , METODIST I.S.J. TIMIS

CONSTATARI SI APRECIERI

I.ACTIVITATEA DIDACTICA

1.ACTIVITATI VERIFICATE

In conformitate cu metodologia de formare continua a cadrelor didactice in invata-mantul preuniversitar , in cadrul inspectiei speciale pentru acordarea gradului didactic II , s-au verificat documentele scolare ale candidatei , portofoliile copiilor si rezultatele evaluarii initiale.

S-a asistat la 4 activitatide invatare pe parcursul intregii zile, la grupa mijlocie

( 4-5 ani ), conform cu noul curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani) 2008.

jocuri si activitati didactice alese :

Biblioteca : ,,Album cu flori de primavara "

Joc de masa : ,,Cauta umbra ,,

Activitati pe domenii experetiale :

Tema : ,,Cum este , a fost si va fi pe acest pamant ,,

Subtema : Primavara mult iubita fi la noi binevenita ,,

Tema zilei : ,,Flori de primavara ,,

Domeniul Stiinta- Activitate matematica -joc didactic

,,Al catelea obiect- lipseste ? "

Domeniul estetic si creativ - Activitate artistico-plastica-,, Flori de mar" (modelaj).

3. Activitatea de dezvoltare personala :

Intalnirea de dimineata cu tema ,, Ce floare as vrea sa fiu ?"

Formari de deprinderi de igiena personala si colectiva , deprinderi de autoservire , gimnastica de inviorare

4. Jocuri si activitati recreative :

Joc de miscare - ,, Zboara la floare !"

1.

. PROIECTAREA ACTIVITATILOR



Candidata realizeaza proiectarea conform noului curriculum ( 3-6/7 ani din 2008 activitati integrate pe domenii experentiale , obiectivele au fost corect operationalizate, situatiile de invatare au fost adaptate la particularitatise de varsta ale copiilor.

Strategiile utilizate au stimulat copiii care s-au implicat in activitati exersandu-si

gandirea si creativitatea.

Proiectul tematic al saptamanii,, Flori de primavara " dovedeste faptul ca se lucreaza pe ,,Metoda proiectelor la varste timpurii ".

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

Candidata opteaza pentru activiati interdisciplinare. Continutul stiintific a fost accesibil nivelului de varsta, pentru grupa mijlocie . Educatoarea trateaza diferentiat copiii in functie de particularitatile individuale, responsabilizeaza copii , ii motiveaza,

determinand participarea activa a copiilor in cadrul fiecarei activitati.

Materialul didactic (demonstrativ si intuitiv) a facut posibila dinamizarea activitatilor prin cresterea interesului copiilor.

Educatoarea are o atitudine deschisa, calda, pozitiva, eficientizand timpul acor- dat activitatilor si realizandu-si obiectivele propuse.

EVALUAREA RANDAMENTULUI SCOLAR

Metodele si tehnicile folosite de educatoare in evaluare au vizat produsele inva-tarii : cunostinte , priceperi, deprinderi.

Aprecierea verbala facuta pe parcursul activitatilor , expunerea lucrarilor si apre-

cierea lor acordarea recompenselor, au implicat copiii activ, stimuland dorinta de a par-ticipa cu interes la toate activitatile.

CUNOASTEREA SI CONSILIEREA COPIILOR

Candidata dovedeste o buna cunoastere a prescolarilor, a fiecarui copil in parte,

a problemelor pe care le intampina , are o buna comunicare cu acestia si cu familiile lor.

Comunicarea pe verticala educatoare-copil este buna.

Pentru realizarea obiectivelor , cunoscand nivelul grupei , educatoarea a folosit

metoda activ-participativa si mijloace de invatare adecvate.

AUTOANALIZA SI AUTOEVALUAREA

D-na Cionca Ileana isi prezinta activitatea punctual cu obiectivitate, trecand in revista obiectivele propuse si rezultatele obtinute.

II. ACTIVITATEA EDUCATIVA IN GRADINITA SI IN AFARA EI

D-na educatoare (institutor) desfatoara o bogata activitate educativa , concretizata in sedintele cu parintii, consultatii saptamanale si lectorate . Este preocupata de organizarea plimbarilor, vizitelor, organizeaza activitea optionala de educarea limbajului

,,In lumea povestilor".

Sala de grupa este ambientata in functie de proiectul tematic derulat, de anotimp

si evenimentele ce au loc in grupa.

Centrele de interes si sectoarele sunt corect evidentiate.

2.

III. ACTIVITATEA DE PERFECTIONARE SI STIINTIFICA

In paralel cu activitatea la grupa, candidata dezvolta un interes deosebit pentru implinirea profesionala. Participa activ la cercurile pedagogice, schimburile de experienta comisie metodica, isi completeaza studiul individual, mediul care reflecta interesul pentru

noutatile in domeniu.

IV. APRECIEREA CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE

D-na director DENES MARIETA de la Scoala cu cls. I-VIII Chisoda , responsabila cu comisia metodica, au apreciat buna pregatire profesionala a candidatei, spiritul organizatoric, simtul responsabilitatii, relatiile cu colegele si cu parintii fiind constructive pentru bunul mers al activitatii din gradinita

Calificativul primit in fiecare an este de Foarte bine.

V. Concluzii :

Activitatile asistate, documentele scolare verificate, activitatea didactica din gradinita si in afara ei , dovedesc ca d-na Cionca Ileana, este un cadru didactic bine pregatit profesional care aplica in activitatea cu prescolarii elemente ale didacticii moderne.

Recomand participarea d-nei educatoare la examenul pentru sustinerea gradului didactic II-sesiunea 2009.

Apreciez activitatea candidatei cu nota 10 (zece).

Chisoda  Metodist I.S.J. Timis

Mitu Camelia

Pentru conformitate

DIRECTOR,

3.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



EDUCATIA RUTIERA ,,HAI LA DRUM MICI PIETONI"
TIPURI SI FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII MATEMATICE
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - " Unde am asezat jucaria"
OBIECTIVELE SI SARCINILE ACTIVITATII PSIHOMOTRICE IN GRADINITA
Programa pentru disciplina optionala domeniul estetic-creativ " Prietenii culorilor"
PROIECT DE ACTIVITATE Educarea limbajului GRUPA: mare -pregatitoare Vara
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani Educarea limbajului si a comunicarii - Cand se intampla
CERCETARE PEDAGOCICA MATEMATICA - MODUL DE ORGANIZARE SI METODOLOGIA CERCETARII



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu