Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice



Acasa » referate » literatura romana
Proiect didactic Clasa: I Limba romana scriere

Proiect didactic Clasa: I Limba romana scriere



Proiect didactic

Data: 28.11.2009

Clasa: I A

Scoala: Scoala cu clasele I-VIII “Andrei Muresanu”

Invatator:

Propunator:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Obiectul: Limba romana scriere

Unitatea de invatare: Cu alai de frunze


Subiectul: Litera „I” mare de mana

Tipul lectiei: lectie mixta- dobandire de noi cunostinte

Scopul lectiei:

-formarea deprinderii de a recunoaste, reproduce in plan grafic litera „I” mare de mana, precum si utilizarea ei in mod concret in scris  

                                                         

Obiectivele operationale din domemiul cognitiv: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1-sa recunoasca forma grafica a literei „I” mare de mana;

O2- sa scrie corect litera nou invatata;

O3- sa lege litera „I” mare de mana cu alte litere, formand cuvinte;

O4-sa rezolve corect exercitiile din caietul special.

Obiectivele operationale din domemiul psihomotor:

O5- sa adopte pozitia corecta in timpul scrierii;

O6- sa realizeze coordonarea oculomotorie;

O7- sa-si formeze miscarea grafica adecvata scrierii.

Obictivele afective:

O8- sa participe cu placere si interes la toate etapele;

O9 -sa doreasca sa scrie frumos si corect litera noua;

O10- sa se bucure de reusita scrierii corecte a literei noi invatate.

Strategii didactice:

              1. Metode si procedee: M1-metoda fonetica, analitico-sintetica;

          M2-observarea dirijata;

M3-conversatia;

M4-explicatia;

M5-exercitiul;

                                                            M6-demonstratia.

            2. Mijloce de invatamant: m1-manualul;

               m2-maculatorul;

     m3-caietul special;

     m4-caietul cu linii;

                 m5- plansa cu litera „I” mare de mana;   

               m6-creta, tabla.

              3. Forme de organizare:-frontal;

                                                              -individual.

            4. Evaluare:-continua;

                                     -autoevaluare;

                                -prin caietul special.

                                   

              5. Bibliografie:

  • M. Penes,  Abecedar – manual pentru clasa I, Ed. Ana 2000, Bucuresti;

              6. Durata orei: 50 minute

            7.Loc de desfasurare:-clasa I A.

Nr

crt

Etapele lectiei

O

Activitatea de predare-invatare

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

M

F. de org.

m

1.

Moment organizatoric

-Pregatesc materialele necesare pentru ora: manualul, plansa, caietul special.

-Elevii isi pregatesc Abecedarul, caietele si uneltele necesare scrierii.

m1

m2

m3

m4

2.

Pregatirea psihologica

O8

O1

-Acum vom avea impreuna ora de scriere.

-Ce litere mari de tipar ati invatat pana acum?

-Care litere dintre acestea puteti forma cu ajutorul degetelor?

-Ce ati invatat ora trecuta la citire?

-Care dintre acestea nu le puteti scrie?

-Vreti sa invatam sa scriem litera I, ca sa stim si mai multe litere, si alta data sa ne putem juca si cu aceasta?

-Elvii sunt atenti.

-Pana acum am invatat litera A mare de tipar, M mare de tipar, U mare de tipar, N mare de tipar si I mare de tipar.

-Litera: A, M, U, N, I.

-copii vor forma cu ajutorul degetelor literele;

-Noi ora trecuta la citire am invatat litera I mare de tipar.

-I mare de mana.

-Da.

M3

-frontal

Autoeva-luare

3.

Verificarea cunostintelor teoretice

-Ce ati invatat ora trecuta la scriere?

-Spuneti-mi cuvinte care sa contina litera i mic.

-Din ce elemente grafice este alcatuita litera?

-scriu pe tabla;

-Enumerati cuvinte care sa inceapa cu litera I mare.

-De ce scriem aceste cuvinte cu litere mari?

-Inainte sa scriem pe tabla si litera I mare de mana, sa citim lectia din carte.

-citim lectia I mare de tipar;

-citim titlul si ce este sub titlu;

-Facem exercitiul 2: Cititi cuvintele!

-Trecem la exercitiul 3: Scriem la tastatura cuvintele-Mimi, inima.

-Rezolvam exercitiul 4. Copii, citesc cele doua propozitii.

-Citim si scara cu litere.

-Sa citim si litera I mare de mana.

-Ce se gaseste la sfarsitul paginii?

-Litera i mic de mana.

-Nina, Nini, inima, camion, nai

-Litera i mic de mana este alcatuita dintr-o linie, un bastonas cu o intorsatura in jos si cu un punct deasupra.

-Ina, Iasi, Ionel, Ionut, Iulian

-Aceste litere scriem cu litere mari, pentru ca sunt nume de persoane si de localitati.

-I mare de tipar. I-na.

-Ina, Nina, Ina, Ana, Nanu, Nina, Nana, Nini.

-M mare de tipar, i mic de tipar, m mic de tipar, i mic de tipar. i mic de tipar,  n mic de tipar, m mic de tipar, a mic de tipar.

-„Ina, ai un mar?



- Am trei mere.”

-M mare de tipar, U mare de tipar, N mare de tipar, I mare de tipar.

-elevii vor citi de sapte ori litera I mare de mana si cuvintele Ina si Mimi.

-La sfarsitul paginii se gaseste litera I mare de mana.

M3

M5

M3

M5

frontal

m6

m1

continua

4.

Anuntarea subiectului si a obiectivelor

O8

-Astazi vom invata litera I mare de mana. Vom scrie cuvinte noi si vom rezolva exercitii din caietul special.

-Asculta cu atentie.

M4

frontal

5.

Transmiterea/

insusirea noilor cunostinte

O1

O2

O6,

O7

O5

O9

O6,

O7

O10

Arat o plansa cu litera I mare de mana.

-Ce vedem in imagine?

-Ce observati cu ce se incepe cuvintele?

-Cate silabe are cuvantul inima?

-Cate silabe are cuvantul indian?

-Cate silabe are cuvantul insula?

-Ce litera am pe plansa?

-Din ce este alcatuita litera „I”mare de mana? Puteti sa-mi spuneti?

-Da, felicitari.

-Explic inca o data componentele si scriu la tabla.

-Daca unim cele doua elemente obtinem litera „I” mare de mana

-Arat pe plansa si explic modul in care se face litera, fara sa ridice stiloul.

-Scriu un exemplu la tabla

-Voi explica de unde incepem, in ce directie mergem si unde ajungem. Scriu trei exemple pe tabla.

-Facem litera „I” de mana in aer, dupa care si pe banca.

-verific la unii modul in care fac miscarile

-Acuma ne incalzim mainile.

-Facem exercitii de incalzire: imitand ploaia, cantand la pian, cantand la vioara, batem la tobe, si scuturam mainile.

-Cine vine la tabla sa scrie litera I mare de mana?

-corectez greselile si apreciez literele facute corect

-Cine scrie pe tabla cuvantul Ina?

-Cine scrie pe tabla cuvantul Mimi?

-Cuvantul Nina?

-Bine. Acuma luati pozitia corecta pentru scris: spatele drept, caietul usor oblic, etc

-Veti scrie litera noua, in caietele de maculator de trei ori.

-Corectez greselile.

-Deschideti caietele cu linii si scrieti data.

-Vor scrie titlul lectiei si un rand cu litera invatata.

-Corectez greselile.

- Pe imagine este o inimoara, o insula si un indian.

-Cuvintele incep cu litera i.

-Cuvantul inima are trei silabe.

-Cuvantul indian are trei silabe.

-Cuvantul insula are tot trei silabe.

-Litera I mare de mana.

-Litera I mare de mana este alcatulit dintr-o linuta serputia si un bastonas mare cu intorsatura in jos.

-asculta

-sunt atenti la explicatii

-scriu cu degetul in aer si pe banca

 

-fac exercitiile de incalzire

-ies pe rand la tabla si scriu litera

-scriu la tabla magnetica cuvintele: Ina

-Mimi

 -Nina

-executa miscarile cerute

-fac fiecare un exemplu sau doua.

-scriu data in caiet;

-scriu titlul lectiei: I, si doua randuri.

M1

M2

M3

M2



M6

M5

M5

M4

M5

Frontal

Individulal

m5

m2

m3

continua

autoevaluare

6.

Fixarea cunostintelor

O4,

O6,

O7

O8

O3

-Deschidem caietele speciale la litera „I” mare de mana si vom rezolva exercitiul 6: Completati doua randuri cu litera I mare de mana.

-verific si corectez greselile.

-Trecem la exercitiul 2: Silabele unor cuvinte s-au amestecat. Trebuie sa le aranjam in asa fel incat se ne dea numle a trei fetite.

-Facem exercitiul trei: Separati cuvintele si transcrieti propozitia.

- corectez greselile

-Rezolvam ultimul exercitiu: Scrieti propozitiile din stanga,  pe randuri din dreapta. Cine citeste prima propozitie?

-Cine citeste a doua propozitie?

- vei corecta greselile

-rezolva exercitiul

-completezi randurile

-copiii unesc silabele formand cuvinte: Ina, Mimi, Mina

-elevii transciu propozitia pe linii

-un copil citeste prima propozitie:

 Ina, ai un an?

-un copil citeste a doua propozitie:

Nu, am 2 ani.

-elevii transcriu propozitiile

M3

M5

frontal

m3

caiet special

7.

Evaluare/ aprecieri-criterii

O10

-Ati lucrat foarte bine azi. Va felicit!

-voi pune la copiii care au terminat exercitiile o stampila in caietul special

-asculta

M4

frontal

8.

Tema pentru acasa. Indicatii pentru studiul individual.

-Veti avea de scris cinci randuri cu litera invatata astazi si cuvintele si cele doua propozitii.

-asculta indicatiile

M3

frontal

                                                                      








Politica de confidentialitate

.com Copyright © 2019 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin
 Proiect didactic Grupa: mijlocie - Consolidarea mersului in echilibru pe o linie trasata pe sol (30 cm)
 Redresor electronic automat pentru incarcarea bateriilor auto - proiect atestat
 Proiectarea instalatiilor de alimentare ale motoarelor cu aprindere prin scanteie cu carburator

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma - eritrodermia psoriazica
 ACTIUNEA DIPLOMATICA A ROMANIEI LA CONFERINTA DE PACE DE LA PARIS (1946-1947)
 Proiect diploma Finante Banci - REALIZAREA INSPECTIEI FISCALE LA O SOCIETATE COMERCIALA
 Lucrare de diploma managementul firmei “diagnosticul si evaluarea firmei”

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 CONTABILITATEA FINANCIARA TESTE GRILA LICENTA
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta stiintele naturii siecologie - 'surse de poluare a clisurii dunarii”
 LUCRARE DE LICENTA - Gestiunea stocurilor de materii prime si materiale

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Proiect atestat informatica- Tehnician operator tehnica de calcul - Unitati de Stocare
 LUCRARE DE ATESTAT ELECTRONIST - TEHNICA DE CALCUL - Placa de baza
 ATESTAT PROFESIONAL LA INFORMATICA - programare FoxPro for Windows
 Proiect atestat tehnician in turism - carnaval la venezia




Proiect didactic Clasa: I Limba romana scriere
Diversitate stilistica,tematica si de viziune in opera Marilor Clasici
Emil Cioran - inedit - 'Copilaria ramane pentru mine culmea vietii mele'
Povestea lui Harap-Alb( 1 august 1877)
Hanu – Ancutei de Mihail Sadoveanu comentariu
SUBIECTUL OPEREI LITERARE
METALOGISME
Cultivarea si unificarea limbii romane literare in activitatea “Scolii Ardelene”


Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu