SC. CU CLS. I - VIII NR. 1 POPESTI LEORDENI
JUDETUL ILFOV
PROIECT DE LECTIE
DATA: 30 NOIEMBRIE 2003
CLASA: I A
INVATATOR:
DISCIPLINA: EDUCATIE MUZICALA
ARIA CURRICULARA: ARTE
TEMA LECTIEI: Cantarea vocala in colectiv
TIPUL LECTIEI: PREDARE/INVATARE
SCOPURILE LECTIEI:
a) Cognitive: S1 - Dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie;
S2 - Memorizarea cantecului "Noi acum suntem scolari";
S3 - Interpretarea (dupa auz) in grup a melodiei "Noi acum suntem scolari", la unison, cu
respiratie,emisie si dictie corecta;
b) Afective: S4 - Dezvoltarea interesului pentru muzica;
S5 - Dezvoltarea simtului estetic si critic;
c) Formative: S6 - Reactualizarea cantecelor invatate;
S7 - Executarea corecta a exercitiilor de tehnica vocala ( relaxare, respiratie, articulatie,
intonatie, dictie );
S8 - Diferentierea sunetelor vocale de cele instrumentale;
S9 - Consolidarea deprinderilor de cantare vocala.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - Sa execute exercitii de respiratie si de omogenizare a vocilor, cu inspiratie profunda, pe sunet lung, in registru mediu, cu respiretie lenta si uniforma;
O2 - Sa intoneze cantece cu linie melodica diferita respectand indicatiile dirijorale legate de tempo si nuantare si executand miscari sincronizate cu ritmul cantecelor;
O3 - Sa intoneze cantece avand ca sprijin inregistrarea audio a negativului piesei;
O4 - Sa diferentieze cantarea vocala de cea instrumentala audiind diferite voci/instrumente muzicale/ casetofon;
O5 - Sa intoneze cantecul " Noi acum suntem scolari", insusit dupa auz, percepand corect duratele sunetelor muzicale si inaltimea lor.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: conversatia/descoperirea deductiva/demonstratia/ exercitiul/cantarea vocala.
b) Mijloace de realizare: plansa reprezentand linia melodica a cantecului, casetofon, caseta cuprizand melodiile invatate si negativele pieselor
c) Forme de realizare: frontala/individuala/in grup/in echipa.
BIBLIOGRAFIE:
Programe scolare pentru disciplina Educatie muzicala (clasa I)/CNC, 1998
Muzica clasa I/Aurel Maior, Marcela Penes, Ed. Aramis
Culegere de cantece pentru copii, A. M. Ionescu
Metodica predarii muzicii la clasele I - IV, I. Serfezi
SCENARIUL LECTIEI
| 
   
   ETAPELE LECTIEI  |  
   
   VIZATE  |  
   CONTINUTUL LECTIEI  |  
   STRATEGII DIDACTICE  |  
   
   EVALUARE  | 
 ||
| 
   ACTIVITATEA PROFESORULUI  |  
   ACTIVITATEA ELEVULUI  |  
   METODE SI PROCEDEE  |  
   FORME DE ACTIVITATE  | 
 |||
| 
   MOMENT ORGANIZATORIC (2 min.)  |  
   .Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei.  |  
   .Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei.  |  
   -conversatia  |  
   -in grup  |  ||
| 
   CAPTAREA ATENTIEI (3 min.)  |  
   O1  |  
   .Exercitii-joc de respiratie .Exercitii de omogenizare a vocilor  |  
   .Miros florile; .Zborul fulgului de nea; .Umflu balonul; .Sting lumanarile de pe tort. .Suieratul locomotivei .Claxonul masinii  |  
   -exercitiul  |  
   -in grup -utilizarea jocului didactic  |  
   -oral  | 
 
| 
   ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (2 min.)  |  
   O1, O2, O3, O4, O5  |  
   .Cantarea vocala in colectiv .Obiectivele lectiei vor fi prezentate elevilor intr-o maniera accesibila printr-o trecere in revista a mijloacelor de realizare selectate pentru tema lectiei.  |  
   .Receptarea mesajului  |  
   -conversatia -explicatia  |  
   -in grup  |  |
| 
   REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR (5 min.)  |  
   O2, O3  |  
   . Melodiile "Prietenii mei"/"Broscutele"/"Casuta din padure"/"Scolarei si scolarite"  |  
   . Elevii vor interpreta in cor melodiile ajutati de negativul pieselor.  |  
   -in grup  |  
   -oral  | 
 |
| 
   PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII (15 min.)  |  
   O5  |  
   .Prezentarea versurilor cantecului "Noi acum suntem scolari" .Interpretarea melodiei "Noi acum suntem scolari", cu respiratie,emisie si dictie corecta.  |  
   .Elevii vor memora versurile melodiei. .Interpretarea (dupa auz) in grup a melodiei "Noi acum suntem scolari", la unison, cu respiratie,emisie si dictie corecta.  |  
   -conversatia -explicatia -exercitiul  |  
   -in grup  |  |
| 
   INTENSIFICAREA RETENTIEI SI ASIGURAREA TRANSFERULUI (5 min.)  |  
   O4  |  
   . Reproducerea cantecului "Noi acum suntem scolari" vocal si instrumental.  |  
   . Reproducerea cantecului "Noi acum suntem scolari" vocal si instrumental.  |  
   -descoperirea deductiva demonstratia  |  
   -in grup  |  
   -oral  | 
 
| 
   ASIGURAREA FEED_BACK-ului (10 min.)  |  
   O5  |  
   .Textul melodiei. .Linia melodica a melodiei.  |  
   . Intonarea cantecului "Noi acum suntem scolari" dupa auz  |  
   -conversatia -explicatia -exercitiul  |  
   -utilizarea jocului didactic  |  
   -oral  | 
 
| 
   EVALUAREA (7 min.)  |  
   O5  |  
   .Negativul melodiei  |  
   .Elevii vor interpreta cantecul invatat ajutati de negativul melodiei  |  
   -conversatia -explicatia -exercitiul  |  
   -in echipa  |  |
| 
   TEMA PENTRU ACASA (1 min.)  |  
   .Anuntarea temei pentru acasa. .Ca recompensa, elevii vor primi o fisa cu instrumente muzicale pe care trebuie sa le coloreze  |  
   .Elevii au ca sarcina sa repete cantecul nou invatat  |  
   -conversatia -explicatia -descoperirea deductiva  |  
   -in grup  |  ||
NOI ACUM SUNTEM SCOLARI
MUZICA: AUREL IVASCANU
TEXTUL CANTECULUI:
Ora-i de plecat la scoala
Veseli am iesit si noi
Spre straduta scolii noastre
Am pornit cu pasi vioi.
Refren: Suntem mari, suntem mari,
Noi acum suntem scolari! (bis)
Uita-te ce bine-mi sade
Cu ghiozdan si-abecedar,
De la mama am ghiozdanul
Cartea am primit-o-n dar.
Refren: .
LINIA MELODICA:
□□□ □□□ □□□ □□□ □□□ □□□
□ □ □ □ □ □
□ □
□ □
□ □
□□
□
□□□□□□ □□ □
□
 
 
| 
Politica de confidentialitate | 
| Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |