PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA a-II-a
INVATATOARE :
OBIECTUL : Limba si literatura romana
SUBIECTUL: "Somnoroase pasarele" de Mihai Eminescu
TIPUL LECTIEI : dobandire de cunostinte
SCOPUL LECTIEI:
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala prin cultivarea unei vorbiri expresive;
Imbogatirea limbajului critic prin familiarizarea copiilor cu continutul poeziei cu aspecte pitoresti ale crangului exprimate critic;
Educarea sentimentelor de dragoste fata de natura.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa recunoasca portretul marelui poet Mihai Eminescu;
O2 - sa retina pe baza suportului intuitiv, continutul ideatic al poeziei, imbogatindu-si cunostintele
cu privire la fenomene ce se petrec in natura; lasarea serii si cum se pregateste codrul pentru
noapte ( pasarele, izvoarele, lebede, luna);
O3 - sa recepteze cuvintele si imaginile artistice : " izvoarele suspina", " feeric", " negrul codru
trece", " vis si armonie" folosindu-le in contexte noi ;
O4 - sa recite expresiv versurile poeziei memorate, respectand pauzele si ritmul corespunzator;
O5 - sa-si antreneze prin exercitii, musculatura aparatului fonoarticular;
O6 - sa-si manifeste trairile afective sugerate de textul poeziei.;
TIPUL LECTIEI: de comunicare si insusire de noi cunostinte.
STRATEGIA DIDACTICA : exersare : explicativa
a) metode si procedee: intuitia, conversatia, explicatia, observatia, modelarea, exercitiul.
b)    
Mijloace de
invatamant:
- expozitie de carte.
planse cu imagini reprezentand continutul poeziei.
portretul lui Mihai Eminescu;
disc cu melodia " Somnoroase pasarele"
c) forme de organizare : frontal si individual.
FORME DE EVALUARE: formativa
LOCUL DESFASURARII : sala de clasa.
DURATA: 50 de minute
BIBLIOGRAFIE:
I. Ionescu C, Lazarescu Gh. " Teoria literaturii", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1990. p 114-128
Invatamantul primar - revista didactica a cadrelor didactice. Editura discipol, nr 4, 1996
Voicu M., " Particularitati ale activismului verbal la elevi , in Invatamantul in clasele I- IV Bucuresti, 1979.
DESFASURAREA LECTIEI
| 
   Etapele Invatarii  |  
   Obiective  |  
   Activitatea invatatorului  |  
   Activitatea elevilor  |  
   Resurse procedurale  |  
   Evaluare  | 
 
| 
   Moment organizatoric  |  
   Solicita elevilor sa se pregateasca in liniste pentru activitatea de educare a elevilor  |  
   Isi coordoneaza comportamentul in functie de situatia data.  |  
   Explicatia  |  
   Observatii, aprecieri  | 
 |
| 
   Verificarea temei  |  
   Constata daca si cum s-a efectuat tema  |  ||||
| 
   Sensibilizarea elevilor fata de continutul nou fara pregatirea aparatului fonoarticular  |  
   Exerseaza aparatul fonoarticular al copiilor prin cateva exercitii: Rotirea capului la stanga, la dreapta si invers; Aplicarea capului inainte, cu barbia in piept si ducerea capului pe spate; Miscarea capului pe spate , la stanga si la dreapta; Vibrarea surda a buzelor  |  
   Executa exercitiile. Observa  |  
   Explicatia Demonstratia Expunerea  |  
   Observarea comporta-mentului. Observarea comporta-mentului.  | 
 |
| 
   Discutie pregatitoare pentru introducerea noilor cunostinte  |  
   
   
   O1  |  
   Va intui portretul poetului Mihai Eminescu , prezentand cateva date despre poet  |  
   Asculta si recepteaza  |  
   Expunere  |  
   Observarea  | 
 
| 
   Enuntarea temei si obiectivelor  |  
   Astazi vom invata poezie "Somnoroase pasarele " de Mihai Eminescu, in care poetul descrie lasarea serii si pregatirea vietuitoarelor pentru somnul din timpul noptii.  |  
   Recepteaza  |  
   Expunere  |  
   Observarea comporta-mentului.  | 
 |
| 
   Dirijarea invatarii: a) familiarizarea copiilor cu continutul poeziei b) Recitarea model c) Memorarea poeziei  |  
   
   
   O2 O3 O4  |  
   Familiarizeaza pe copii cu continutul poeziei: explica cuvinte noi si expresiile literare din poezie: "izvoarele suspina", " codrul negru trece", " dorm.. florile", etc Prezinta poezia inregistrata pe banda magnetica concomitent cu prezentarea imaginilor; Indruma pe copiii sa invete poezia pe strofe. Recita prima strofa si explica cuvintele necunoscute. Cere copiilor sa recite strofa.  |  
   Recepteaza Memoreaza, repeta strofa si folosesc cuvintele in contexte noi.  |  
   Modeleaza  |  
   Aprecierea raspunsurilor  | 
 
| 
   Evaluarea rezultatelor  |  
   O5 O6  |  
   Recita strofa a II-a, explica cuvintele si expresiile noi. Cere copiilor sa foloseasca expresiile " feeric", " izvoarele suspina", " codrul negru tace" in contexte noi. a) cere copiilor sa audieze discul cu melodia " Somnoroase pasarele" b) memorarea poeziei  |  
   Recita prima strofa, apoi prima cu a doua. Formuleaza propozitii cu aceste expresii. Asculta.  |  
   
   
   
   
   Exercitiul  |  
   Aprecierea nivelului memorarii  | 
 
| 
Politica de confidentialitate | 
| Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |