Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a VI-a si a VII-a Educatia pentru sanatate - ACORDAREA PRIMULUI AJUTOR

PROIECT DE LECTIE Clasa: a VI-a si a VII-a Educatia pentru sanatate - ACORDAREA PRIMULUI AJUTOR


PROIECT DE LECTIE

Scoala: Grup scolar "Nicanor Morosan" Pirtestii de Jos, Suceava

Profesor

Clasa: aVI-a si a VII-a

Data: 12mai 2007

Disciplina: Consiliere si orientare

Componenta si subcomponenta educatiei: Educatia pentru sanatate



Tema: ACORDAREA PRIMULUI AJUTOR

Durata: 2 ore scolare

Scopul lectiei: - pregatirea elevilor pentru acordarea primului ajutor in caz de accidente

OBIECTIVE  SPECIFICE

OBIECTIVE  OPERATIONALE

1. Cunoasterea principiilor de baza ale primului ajutor.

O1-Sa respecte urmatoarele principii:

-asigurarea locului accidentului

-prevenirea agravarii situatiei

-ameliorarea durerii

-stabilirea prioritatilor

2. Cum actionam in cazul fracturilor?

O2- sa descrie cu propriile cuvinte ce se

intelege printr-o fractura, diferentiind fractura "inchisa" de cea "deschisa"

Elevii vor urmari cu atentie demonstratia oferita de asistenta Popovici Elisabeta-invitata sa participe la lectie impreuna cu medicul generalist de la Dispensarul uman Pirtestii de Jos- despre cum trebuie actionat in cazul fracturilor

3. Cum actionam in cazul starii de inconstienta?

O3- sa recunoasca   indiciile care semnaleaza starea de inconstienta, actionand rapid in cazul in care cineva se afla in aceasta stare.

Elevii vor retine ce trebuie facut din urmarirea materialului pregatit de diriginte

4. Cum actionam in caz de hemoragie?

O4- sa deosebeasca cele doua tipuri de hemoragii: interna si externa

Elevii vor invata ceea ce trebuie facut in fiecare caz, urmarind o demonstratie, apoi vor raspunde intrebarilor puse de cele 2 invitate.

5. Cum actionam in caz de electrocutare?

O5- sa descrie fenomenul electrocutarii ,insusindu-si prima reactie in acordarea de ajutor intr-un caz de electrocutare ( izolarea victimei de sursa de curent)

Elevii isi vor insusi pasii ce trebuie urmati in aceasta situatie.

6. Cum actionam in caz de arsuri sau degeraturi?

O6- sa enumere cele mai frecvente   situatii in care pot aparea arsurile, respectiv degeraturile

Elevii vor retine modul de actionare corect in accidentele soldate cu arsuri sau degeraturi

7. Cum actionam in cazul insolatiei?

O7- sa constientizeze pericolul aparitiei insolatiei

dupa expunerea prelungita la soare

Elevii vor raspunde intrebarilor dupa vizionarea materialului pregatit

8. Cum actionam in caz de otravire sau corpi straini prin inghitire, prin inhalare, prin contactul cu pielea ?

O8- sa recunoasca cazurile in care putem suspecta o otravire (cu substante chimice, detergenti, medicamente, ciuperci otravitoare, alte substante toxice)

Elevii vor   da, pe viitor, importanta chemarii doctorului in fiecare caz

Resurse materiale:

Pentru activitatea frontala: organizarea unor mici scenete, cu ajutorul invitatelor, din care sa se inteleaga cat mai temeinic modul de a actiona in diverse accidente ce necesita primul ajutor. Obiectele cu care se realizeaza demonstratiile pentru elevi au fost aduse de cele doua invitate, de elevi si de profesorii organizatori ai activitatii (fasa pentru bandaj, leucoplast, plasturi, seringi, spirt medicinal, alcool iodat, betisoare, vata, atele, imagini, planse, mulaje, carti medicale,etc. Lectia se desfasoara in Laboratorul de Biologie. Evaluarea frontala:elevii raspund la intrebarile invitatelor sau ale celor doi diriginti.

Pentru activitatea individuala: chestionare, caietele pentru notite iar evaluarea unor elevi se face practic, acestia fiind pusi sa actioneze intr-o situatie ipotetica

Resurse procedurale

Conversatia euristica, dezbaterea, comparatia, problematizarea, exercitiul, jocul didactic, metoda experimentului, observatia psihologica

Bibliografie

Marinescu, S.,   Invitatie la educatie Ed. Carminis- Pitesti 2003,

Dr. Andrei Firica, Sa acordam corect primul ajutor, ed. Medicala, Bucuresti, 1977

Desfasurarea lectiei

  1. Momentul organizatoric

asigurarea ordinii si disciplinei in clasa;

prezentarea invitatiilor care vor participa la lectie

  1. Captarea atentiei elevilor asupra temei lectiei educative propuse

formularea scopului lectiei a carei tema a fost anuntata din timp

notarea pe tabla a titlului temei propuse si a obiectivelor specifice vizate

  1. Activitatile pregatitoare abordarii temei si valorificarea achizitiilor anterioare

prezentarea pericolelor care pot aparea pe neasteptate atat in vacanta cat si cu alte ocazii

specificarea importantei de a actiona rapid si corect inainte de venirea medicului

  1. Exersarea directionata

prezentarea materialelor pregatite de elevi

realizarea unei comunicari intre elevi si invitati pentru intelegerea cat mai corecta a pasilor ce trebuie urmati in fiecare caz prezentat

  1. Obtinerea performantelor

identificarea factorilor care ajuta la actiunea corecta

evidentierea unor situatii care pot duce la aparitia unor accidente neprevazute

inlaturarea acelor factori care pot influenta accidentele sau alte situatii critice

intelegerea importantei anuntarii medicului

  1. Asigurarea feed-back-ului

propunerea spre analiza a unei situatii ipotetice si urmarirea modului in care se descurca

  1. Formularea concluziilor

argumentarea necesitatii cunoasterii modului in care se poate acorda primul ajutor pentru a salva un om





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.