Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a XI-a Sociologie - Grupurile sociale

PROIECT DE LECTIE Clasa: a XI-a Sociologie - Grupurile sociale




PROIECT DE LECTIE

Propunator:

Data: 07.04.2009

Clasa: a XI-a

Disciplina: Sociologie

Tema: Grupurile sociale

Tipul lectiei: Predare-invatare

Obiectiv general: cunoasterea, intelegerea si operarea corecta cu notiunea de grup social.

Obiective operationale



La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

sa defineasca notiunea de grup social;

sa cunoasca tipologia grupurilor sociale;

sa specifice principalele grupuri in care individul traieste;

sa identifice cel putin trei caracteristici ale grupurilor sociale;;

sa opereze corect cu termenii: climat psihosocial, coeziune, consens

Metode utilizate

Expunerea

Conversatia euristica

Explicatia

Brainstorming-ul

Problematizarea

Reflectia personala

Mijloace didactice

Manualul

Fise de lucru

Momentele lectiei

Competente specifice

Activitati de invatare

Timp

Resurse

Evaluare

Moment organizatoric

- asigurarea unui climat potrivit desfasurarii lectiei;

2-3 min.

Activarea informatiei necesare temei

- ,, Omul este un luptator al vittii sociale. El nu poate fi conceput stand retras permanent in « turnul sau de fildes » pentru a contempla de acolo cu seninatate, felul cum se desfasoara drama omenirii, ci, dimpotriva, el coboara intre oameni, intra in valmasugul vietii, cauta sa-si asigure pozitiile pe care socoteste mai prielnice.''  H.H.Stahl

Comentati citatul. Care credeti ca sunt argumentele care stau la baza celor spuse de autor ?

De la nastere si pana la moarte omul traieste in diferite grupuri.

min.

Activitate frontala

formativa

Anuntarea temei si importanta ei

- anuntarea temei: Grupurile sociale

min.

Activitate frontala

Invatarea propriu-zisa

a) definirea conceptului de grup social prin prezentarea elementelor definitorii:

- intercunoasterea membrilor; - interactiunea - desfasurarea deliberata a unor actiuni;

b) prezentarea tipologiei grupurilor sociale dupa:

- marime - oferirea de exemple edificatoare pentru fiecare tip de grup social clasificat in functie de marime;

- modalitatea de constituire - exemplificarea celor doua tipuri de grupuri sociale existente;



tipurile de relatii ce se instituie intre membrii grupului - prezentarea unor exemple relevante;

- gradul de organizare - ilustrare prin exemplificare;

c) li se cere elevilor sa analizeze grupul social clasa de elevi din punct de vedere al modalitatii de constituire, al duratei, valorilor si normelor la care adera dar si al problemelor si finalitatilor comune de actiune ;

min.

Activitate frontala

- manual

- manual

formativa

Evaluare

Descoperiti in colectivitatea in care traiti, grupuri sociale diferentiate in functie de criteriile pe care le-am cunoscut la lectia de azi dar si dupa alte criterii pe care le considerati relevante.

min.

- fise

sumativa

Incheierea lectiei

aprecierea activitatii;

- explicarea sarcinilor pentru acasa

2 min.

SCHEMA LECTIEI

Definim grupul social ca o pluralitate de indivizi aflati intr-o situatie de solidaritate mai mult sau mai putin accentuata.

Elementele ce caracterizeaza grupurile sunt :

- intercunoasterea membrilor - cei ce alcatuiesc grupul se cunosc intre ei;

- interactiunea - desfasurarea deliberata a unor actiuni. Aceasta presupune existenta unor scopuri, interese comune cum ar fi: realizarea unor sarcini in echipa, participarea la un concurs, vizitarea unui muzeu.

Tipologia grupurilor:

a) dupa marime:

- grupuri mici (familia, un grup de prieteni, colegi de scoala - ele sunt alcatuite de regula din   2-10 membrii);

- grupuri medii (clasa de elevi, grupa de studenti - 25-30-40);

- grupuri mari (ajungand pana la sute de membri - partidele politice);

b) dupa modalitatea de constituire:

- spontane (constituie pentru atingerea unui scop imediat) ;

- institutionale;

c) dupa tipurile de relatii ce se instituie intre membrii grupului:

- formale (in care relatiile sunt oficiale);

- informale (caracterizate de relatii neoficiale ca in cazul grupurilor de prieteni).

d) dupa gradul de organizare:

- organizate (avand o structura bine definita si mecanisme de decizie colectiva - sindicatul);

- semiorganizate (reprezentate de o colectivitate care exprima interesele altora; de exemplu: un grup de profesori care reprezinta interesele elevilor intr-o situatie data, un grup de parinti ce isi reprezinta proprii copii).







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Caracteristicile educatiei permenete
Cum sa evaluam?
Corelatia dintre pedagogie si psihologia educationala
PLANIFICAREA ORELOR DE CONSILIERE SI ORIENTARE CLASA : a VII-a
Dezvoltarea inteligentei la deficientii vizuali
PROIECTAREA SI PLANIFICAREA - EDUCATIE FIZICA
Modul de structurare a sistemului de invatamant
Colaborarea dirigintelui cu familia elevului



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu