Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA: I Limba si literatura romana - Sunetul č (ci) si grupurile de litere "ci, Ci"

PROIECT DIDACTIC CLASA: I Limba si literatura romana - Sunetul č (ci) si grupurile de litere "ci, Ci"


Ce- cercei are mamica.

F- fragute vrea bunica.

Ci-cirese as maca

Oare cine imi va da?

PROIECT DIDACTIC



     SCOALA: Grup Scolar Ostrov

     DATA:

     CLASA: I

     INVATATOR:

     OBIECTUL: Limba si literatura romana

     ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

     SUBIECTUL: Sunetul   č (ci) si grupurile de litere "ci, Ci"

     UNITATEA DE INVATARE: Sunetele si literele/ grupurile de litere "ce, f, ci"

     TIPUL LECTIEI: comunicare   si insusire de noi cunostinte

     SCOPUL LECTIEI:

     consolidarea deprinderii de citire corecta, fluenta si expresiva;

     dezvoltarea deprinderii de exprimare corecta;

     imbogatirea vocabularului.

     OBIECTIVE DE REFERINTA:

           sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;

           sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;

           sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat;

           sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor cerinte;

           sa integreze cuvintele noi in enunturi;

           sa manifeste initiativa si interes pentru a comunica cu ceilalti.

     OBIECTIVE OPERATIONALE:

          cognitive:

           Oc1-sa pronunte corect sunetul (ci);

           Oc2-sa identifice sunetul (ci)  in cuvinte si propozitii date;

           Oc3-sa asocieze sunetul (ci) cu grupul de litere corespunzator;

           Oc4-sa citeasca cuvinte, propozitii, texte care contin sunetul nou;

           Oc5-sa citeasca si sa completeze enunturi lacunare cu cuvinte potrivite;

           Oc6-sa ordoneze corect silabe, cuvinte, propozitii care contin sunetul nou;

           Oc7-sa se exprime corect in propozitii.

          afectiv - atitudinale:

           Oa1-sa coopereze cu colegii in realizarea unor sarcini in grup.

          psiho - motorii:

          Op1- sa exerseze jocuri de miscare invatate

     TIPUL DE STRATEGIE: dupa logica invatarii (inductiv-deductiva)

     TIPUL DE INVATARE: inteligibila, operationala;

     TIPUL DE INTERACTIUNE: dialogata, dirijata, frontala, pe grupe, individuala;

     MOD DE COMBINARE AL ELEVILOR: frontal, pe grupe, individual;

     INTERVENTIA INVATATORULUI: permanenta

     STRATEGII DIDACTICE:

          METODE:

o      metoda fonetica, analitico - sintetica

o      de comunicare orala:

     expozitive: explicatia, povestirea

     interogativ-participative: conversatia, problematizarea, dialogul;

o      de comunicare scrisa:

     activitatea independenta, munca cu manualul

o      bazate pe actiune:

     demonstratia, exercitiul;

     jocul didactic, brainstormingul, ciorchinele.

          MIJLOACE:

     planse suport, manuale, alfabetare, flanelograf, flipchart, markere, jetoane, obiecte, coli, ilustratii, cd-player, cd.

     RESURSE UMANE: 17 elevi

     RESURSE TEMPORALE: 45 minute

     RESURSE BIBLIOGRAFICE:

     Abecedar-manual -Olga Paraiala, Ed Aramis, 2005, pag. 86.

     "Metodica predarii limbii romane in clasele primare" - Silviu Nita, Editura. Aramis, 2001.

     "Sa dezlegam tainele abecedarului"- Iordachescu, Carmen, Editura Carminis, Pitesti, 2006.

     Programa scolara (clasel l si a ll a ) , Ministerul Educatiei si cercetarii , Bucuresti, Editura Didactica Press, 2004.

     "Metodica studierii limbii si literaturii romane in   invatamantul primar"-Ungureanu, Adalmina, Editura ASS, Iasi, 2003.

     "Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar"- Craciun, Corneliu, Editura Emia, Deva, 2007.

     DESFASURAREA LECTIEI :

Momentele lectiei/ Durata

Obiective oper.

Elemente esentiale de continut

Strategii didactice

Evaluare

Metode

Mijloace

Forme de organizare

Pregatirea clasei pentru activitate de invatare


Op1

Voi verifica materialele necesare desfasurarii activitatii si voi distribui materialele de lucru (fise, jetoane, alfabetare).

Constitui grupele de elevi punindu-le in piept jetoane cu imagini ce reprezinta cuvinte care contin grupul "ci". Se realizeaza cu elevii un cantec cu miscare invatat.

frontala

Reactualizarea structurilor invatate anterior

Oc4

     Elevii vor fi intrebati ce lectie au avut de pregatit. Vor citi lectia "Fluierul fermecat" dupa Victor Eftimiu integral si in lant.

     Se va purta o scurta conversatie pe baza textului lectiei.

Cum se numeste pastorul? Cine i-a oferi acestuia daruri? Cum era fluierul primit? Ce facea el?

Inchipuiti-va ca sunteti Tudorel. Ce ati face? Mimati! Elevii mimeaza cum canta la fluier.

conversatia

explicatia

lucrul cu manualul

brainstormingulconversatia de fixare

jocul didactic

manuale

fluierul fermecat

frontala

Formativa orala si scrisa

prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari si tema de lucru in clasa

Oc5

Captarea si orientarea atentiei

Oc7

Oc

Un elev imbracat in clovn citeste urmatoarea ghicitoare:

textul ghicitorii

costum de clovn

jetoane

flipchart

Formativa orala

prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari

Sunt bilute rosioare
Stralucesc frumos la soare
Cu coditele perechi
Sa le pui dupa urechi.

(ciresele)

Voi cere elevilor sa numeasca costumul colegului lor si sa spuna unde intalnim un astfel de costum.(la circ) Apoi voi cere sa aleaga dintr-un set de imagini pe aceea care reprezinta raspunsul pentru ghicitoarea citita.(cirese) Imaginea se expune frontal. Voi intreba elevii care este sunetul nou din cuvantul descoperit.

conversatia

explicatia

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

Op1

-Voi anunta tema lectiei si obiectivele urmarite (familiarizarea cu sunetul (ci), pronuntarea si citirea corecta a acestuia, citirea corecta a cuvintelor si propozitiilor din manual, ordonarea cuvintelor in propozitii si a silabelor in cuvant). Atrag atentia asupra participarii active si cu interes la lectie.

explicatia

frontala

Dirijarea invatarii

a)Prezentarea noului continut

b)Fixarea cunostintelor

Oc1

Oc2

Oc3

Oa1

Oc7

Oc4

-Pornind de la ilustratia prezentata (anexa1) se desprinde propozitia in care apare sunetul nou.

"Citirea" ilustratiilor din manual;

Desprinderea din comunicare a propozitiei:

"El are cirese."

Analiza si sinteza cuvantului care contine sunetul nou.

-stabilirea locului cuvantului in propozitie;

-despartirea cuvantului in silabe;

-pronuntia sunetului nou;

-joc "Bate din palme cand auzi sunetul nou";

Intuirea plansei cu grupurile de litere de tipar si gasirea unor cuvinte care se scriu cu acestea.

-in pozitie initiala;

-in pozitie mediana;

-in pozitie finala;

Alcatuirea cuvintelor cu alfabetarul:

Se vor alcatui la alfabetar urmatoarele cuvinte sau grupuri de cuvinte, : "circ", "pitici" , "Ciprian", "pisici", "clovni", "ciuperci"; Cu ajutorul acestor cuvinte alcatuite pe banci, pe perechi, se vor forma pe suport urmatoarele propozitii:

"Cinci pitici sunt clovni."

"Imi place la circ!"

"Cand vine circul?"

6. Descifrarea lectiei :

a) intuirea ilustratiei din manual;

b) desfasurarea unei scurte convorbiri pentru intelegerea textului;

c) citirea in soapta si cu voce tare;

d) redarea continutului cu ajutorul intrebarilor si povestirea pe scurt;

7. Exersarea actului citirii:

a) citirea in lant;

b) citirea selectiva;

"Cititi coloana a doua, a treia, prima, a patra"

"Cititi propozitia in care se spune cine sunt clovnii."

"Cititi propozitia in care se arata ce trupa a venit la circ."

c) citirea integrala, individuala;

d) citirea model; (pentru a exemplifica citirea cursiva);

metoda fonetica, analitico-sintetica

jocul didactic

conversatia euristica

exericitiul

lucru cu manualul

conversatia

problematizarea

explicatia

explicatia

povestirea

discutiile colective

elemente de citire aplicativa

manuale

alfabetare

flipchart

coli

plansa suport

flanelograf

jetoane cu cuvinte

manuale

imagini

frontala

frontala

frontala

individuala

Formativa orala

prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari

Observarea sistematica

Aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari

Asigurarea conexiunii inverse

Oc7

-Se realizeaza exercitiile joc din manual:

     "Eu spun una tu spui multe".

nuca-nuci;

copac-copaci;

pitic-pitici;

banca-banci;

     "Realizeaza un dialog cu tema la circ."

exercitiul

dialogul

manualul

frontal

Tema de lucru in clasa

apreciere verbala a modului de lucru

Intensificarea retentiei si a transferului

Op1

Oc2

-Voi cere elevilor sa asculte cantecul " Elefantul Cici" si sa tina minte cuvintele in care se aude sunetul nou.

Elevii vor avea ca sarcina pe grupe recunoasterea si lipirea cuvintelor din textul cantecului: "cipici", "furnici", "aici", "piscina". Se evalueaza frontal.

(anexa2)

ciorchinele

conversatia de fixare

plansa

cd player

c.d.

jetoane cu cuvinte

pe grupe

Proba practica-

apreciere verbala

Tema pentru acasa

-Voi explica elevilor ca pentru ora viitoare au ca tema pentru acasa citirea lectiei foarte bine pentru ora urmatoare.

explicatia

conversatia

frontala

Aprecieri finale

-Voi face aprecieri asupra modului de lucru. Elevii vor primi cate un elefant colorat.

conversatia

jetoane

frontal

Aprecieri verbale generale si individuale

Anexa 1

 

GRUPURI DE LITERE

 


ci Ci

Se dau exemple de cuvinte care incep cu ,,ci" - ,,Ci'

Anexa 2

 
Uneste cu o linie imaginea cu grupurile de litere ,,ci" -  ,,Ci"

 

Imagini suport

 

Ci-ci

 


a-rici

 

 

Cinci pitici sunt clovni Cand

vine . circul ?

Imi place ! la circ

i C i c





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.