Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA: I-a Limba romana Sunetul si litera A mare de tipar si de mana

PROIECT DIDACTIC CLASA: I-a Limba romana Sunetul si litera A mare de tipar si de mana


PROIECT DIDACTIC

Abordare integrata

SCOALA CU CLASELE I-VIII TORMAC

INSTITUTOR:

CLASA: I A

ARIA CURICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

TEMA LECTIEI:Sunetul si litera A mare   de tipar si de mana.

TIPUL LECTIEI: Comunicare de noi cunostinte si formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE GENERALE:

O1 Familiarizarea cu litera "A" mare de tipar si de mana prin analiza elementelor grafice din care sunt formate si prin realizarea corespondentei sunet - litera.



O2 Consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii pe baza unor imagini;

O3 Consolidarea deprinderii de a localiza un sunet (A) intr-un cuvant dat;

O4 Formarea deprinderii de scriere corecta a literei "A" mare de mana pe liniatura caietului tip I, prin imbinarea elementelor grafice din care este compus;

O5 Formarea deprinderii de citire a literelor de mana si de tipar, "citirea" ilustratiilor.

O6 Dezvoltarea capacitatii de a-si concentra atentia in mod voluntar pe parcursul lectiei.

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

Oo1 - sa alcatuiasca propozitii formate din doua sau trei cuvinte pe baza unor imagini;

Oo2 - sa desparta in silabe cuvinte formate din doua sau trei silabe pe baza exercitiului anterior;

Oo3 - sa precizeze pozitia sunetului "A" intr-un cuvant dat pe baza despartirii in silabe a cuvantului respectiv;

Oo4 - sa incercuiasca litera "A" mare de tipar intr-un text dat pe baza explicatiilor anterioare;

Oo5 - sa citeasca in ritm propriu literele de mana si de tipar, sa citeasca ilustratiile recunoscind literele invatate.

Oo6 - sa scrie litera "A" mare de mana prin unirea corecta a elementelor grafice din care este compusa;

Oo7 - sa transcrie corect litera invațata, realizand corespondenta litera de tipar - litera de mana;

Oo8 - sa scrie dupa dictare litera, cuvinte pe baza exercitiului anterior.

RESURSE - MATERIALE: planse cu litera "A" mare de tipar si de mana;

Alfabetar

Fise de lucru in clasa destinate recunoasterii literei invatate

Fise pentru exersarea cititului ce contin alte cuvinte care nu sunt in abecedar.

- PROCEDURALE: metoda fonetica analitico-sintetica, exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, jocul.

BIBLIOGRAFIE Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum

pentru clasele I-II - Bucuresti, 2003.

Serdean, Ioan, "Metodica predarii limbii romane" - manual pentru clasa a XI-a, a XII-a, E.D.P.,

Bucuresti, 1981.

Obiec-tive

Etapele lectiei

Timp

Continuturi

Strategie

Evaluare

Partea I (prima ora)

1. Moment organizatoric.

Asigurarea conditiilor optime pentru inceperea lectiei.

Conversatia

2. Verificarea cunos-tintelor anterioare ale elevilor.

Se verifica tema pentru acasa.

Invatatoarea arata cu un indicator cuvinte care conțin litera invațata. Elevii bat din palme de cate ori aud sunetul a .

Exercitiul - joc

Frontala

3. Anuntarea obiectivelor

Elevii sunt anuntati ca vor invața și un alt fel de a scrie sunetul și litera a . Aceast sunet și aceasta litera nu o vor folosi numai in anumite condiții: La inceput de propoziție sau cand dorim sa scriem nume de persoane , denumiri de orașe , așezari, (substantive proprii)

Conversatia

Captarea atentiei.

Invatatoarea prezinta povestea lui A.

Cu ajutorul fișei nr. 4 elevii vor descoperi deosebirea dintre sunetul și litera a mic de tipar și A mare de tipar.

Fișa nr. 4

Observatia

Exercitiul

Observa!

Oo1

Oo2

Oo3

Oo4

Oo5

Oo6

Oo6

5. Desfasurarea propriu-zisa a lectiei.

Observarea imaginilor

Localizarea sunetului a in cuvinte.

Prezentarea literei n mic de tipar.

Recunoasterea literei A mare de tipar.

Citirea coloanelor de cuvinte.

Prezentarea literei A mare de mana.

Incalzirea muschilor fini ai mainii.

Modelarea literei A mare de mana din plastilina

Elevii vor alcatui propozitii formate din doua sau trei cuvinte pe baza ilustratiilor prezentate.

Se alege o propozitie de genul:

Fișa nr. 1

Din cate cuvinte este alcatuita aceasta propozitie? (2 cuvinte)

Care este primul cuvant? Dar al doilea? (elevii raspund)

Se desparte in silabe cuvantul .

Se analizeaza prima si a doua silaba.

Se precizeaza sunetul cu care incep cele doua silabe.

Elevii dau exemple de alte cuvinte care incep cu sunetul A. Cuvintele se despart in silabe si se localizeaza sunetul.

Se prezinta plansa cu litera A mare de tipar

Elevii incercuiesc litera A in textul din fisa de lucru.  Fișa nr. 2

Se citesc coloanele de cuvinte mai intai in soapta, de fiecare elev in ritm propriu, apoi cu voce tare in cor. Se realizeaza citirea model de catre invatatoare, apoi citire selectiva.

Se prezinta litera A mare de mana. Se analizeaza elementele grafice din care este compus. Se scrie la tabla model litera. Cativa elevi vor scrie la tabla litera A mare de mana.

Exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainilor. Jocuri cu cantec.

Elevii vor modela din plastilina elementele grafice ale literei A mare de mana, apoi vor imbina elementele

Invatatoarea va verifica permanent modul de lucru al elevilor.

Metoda fonetica analitico-sintetica.

Metoda fonetica analitico-sintetica.

Exercitiul

Exercitiul

Exercitiul

Demonstratia

Jocul

Alcatuieste propozitii!

Desparte in silabe!

Exemplifica!

Incercuieste!

Citeste!

Modeleaza!

Aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat prima parte a lectiei.

Partea a II-a (ora a II-a)

Oo5

Oo6

Oo5

Oo7

6. Desfasurarea lectiei

Citirea propozitiilor

Scrierea elementelor grafice și a literei A mare de mana

Elevii citesc in ritm propriu, in soapta cuvintele din abecedar.

Se realizeaza citirea model de catre invatatoare.

Citire in lant. Fiecare elev va citi cate un cuvant

Elevii vor scrie pe fișa elementele grafice . Fișa nr. 5

Invatatoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii.

Elevii vor scrie doua randuri cu litera A mare de mana. Fișa nr 6.

Activitate in completare Fișa nr. 7 unde elevii vor fi indrumați sa scrie doar prima litera a fiecarui cuvant.

Exercitiul

Demonstratia

Exercitiul

Citeste!

Scrie!

Oo8

7. Evaluare.

Elevii vor scrie dupa dictare urmatoarele litere.

.a mic de mana și A mare de mana

Proba scrisa.

8. Tema pentru acasa.

Aprecieri generale asupra modului cum s-a desfasurat lectia.

Elevii vor scrie acasa doua randuri cu litera A mare de mana.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.