Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA : a IV a Limba si literatura romana - Substantivul

PROIECT DIDACTIC CLASA : a IV a Limba si literatura romana - Substantivul


PROIECT DIDACTIC

INVATATOARE

UNITATEA DE INVATAMANT :

DATA :

CLASA : a IV a

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA : Limba si literatura romana

SUBIECTUL : Substantivul

TIPUL LECTIEI : Lectie de consolidare a cunostintelor

MOTIVATIA :

  • lectia dezvolta gandirea critica, dand posibilitatea elevilor, prin metodele folosite sa analizeze un text ,sa-l sintetizeze, sa faca trimitere la notiunile invatate anterior, dezvolta abilitati de investigare;
  • lectia asigura unitatea dintre limba(comunicare) si literatura romana, ele fiind un intreg;
  • elevii trebuie sa faca o sinteza a celor invatate, in felul acesta dezvoltandu-si gandirea critica;
  • metodele folosite in timpul lectiei ii face pe elevi sa colaboreze, sa lucreze impreuna pentru o mai buna intelegere a notiunilor .

OBIECTIV FUNDAMENTAL : Recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la substantiv



OBIECTIVE DE REFERINTA

1.3 - sa sesizeze structurile gramaticale (morfologice si sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat;

2.5 - sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate;

3.4 - sa citeasca in mod constient si corect un scurt text necunoscut;

4.1. - sa aplice in mod constient regulile de ortografie si punctuatie.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

  • Cognitive :

O1 - sa identifice substantivele din textul dat;

O2  - sa defineasca substantivul;

O3  - sa alcatuiasca propozitii cu substantive date;

O4 - sa gaseasca cuvinte cu inteles asemanator si opus pentru substantivele date ;

O5 - sa realizeze acordul substantivului cu celelalte parti de vorbire;

O6 - sa schimbe numarul substantivelor;

O7 - sa analizeze substantivele comune si proprii;

sa alcatuiasca propozitii dupa scheme date.

  • Afective:

Oa1: sa participe cu interes la lectie;

Oa2 sa - si dezvolte initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare, in conditiile desfasurarii activitatii pe echipe.

  • Psiho-motorii:

Om1 ; sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul lectiei.

STRATEGII DIDACTICE

* METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, explicatia, problematizarea, lucru in echipa, aprecierea verbala.

* MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, caiet, fise de lucru

* FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:

  • Manual de limba si literatura romana, clasa a IV a,Tudora Pitila si Cleopatra Mihailescu
  • Programa scolara pentru clasa a IV-a Limba si literatura , aprobat prin ordin al ministrului nr. 3919/20.04.2005
  • Ghid  metodologic pentru aplicarea programelor de Limba si literatura romana.

DEMERS DIDACTIC

NR CRT

MOMENTELE LECTIEI

OB.

OP.

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACRTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

1 minut

Se pregatesc materialele necesare pentru buna desfasurare a lectiei.

Elevii se pregatesc pentru lectie.

Activitate frontala

Verificarea temei

3 minute

Verific tema avuta acasa intr-un moment de munca independenta.

Elevii vor avea de scris pe un copac al ideilor primul cuvant care le vine in minte.

Elevii scriu pe fisa data un cuvant, urmand ca ultimul elev sa citeasca toate cuvintele scrise de colegi.

Conversatia

Explicatia

Munca independenta

Captarea atentiei

2 minute

Ce denumesc marea majoritate a cuvintelor scrise de voi?

Ce parte de vorbire invatata de noi denumeste lucruri, obiecte, fenomene ale naturii, fiinte?

Cuvintele scrise de noi denumesc lucruri, fiinte, fenomene ale naturii.

Partea de vorbire studiata de noi se numeste substantiv.

Conversatia

Explicatia

Anuntarea temei si a obiectivelor

1 minut

a2

Astazi la ora de limba si literatura romana vom consolida toate notiunile invatate despre partea de vorbire numita substantiv.

Pe parcursul lectiei ne vom reaminti definitia substantivului, vom alcatui enunturi cu cuvinte date, vom gasi sinonime, antonime, omonime unor cuvinte, sa analizam substantive dintr-un fragment dat.

Elevii asculta cu atentie si interes explicatiile invatatoarei.

Explicatia

Activitate frontala

Reactualizarea si sistematizarea notiunilor insusite anterior

24minute

a1

a2

Cer elevilor sa priveasca la tabla . Se va citi fragmentul scris .

Recunoasteti fragmentul ?

Care este partea de vorbire care denumeste lucruri, fiinte, stari sufletesti ?

Ce este substantivul?

Voi scrie cu creta colorata pe tabla cuvantul substantiv, urmand ca pe parcursul lectiei sa incadram notiunile invatate intr-un ciorchine.

Se cere elevilor sa specifice felul si numarul substantivelor descoperite in text.

Completez schema la tabla, adaugand felul si cele doua numere ale substantivului

Exercitii :

Gasiti cuvinte cu sens asemanator pentru substantivele :

codru-

foaie-

rasuflare-

zapada-

Gasiti cuvinte cu sens opus pentru :

frig-

alb-

mare-

Alcatuiti enunturi cu cuvintele : pasarile, Mihai, alune, Sora- soarelui. Analizeaza substantivele.

Un elev citeste fragmentul scris.

Este un fragment din textul ,, Palaria omului de zapada" scris de Iuliu Ratiu.

Elevii citesc textul si descopera, pe rand, cuvintele ce denumesc fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni si stari sufletesti .

Substantivul.

Substantivul este partea de vorbire care denumeste lucruri, fiinte, fenomene ale naturii si multe altele.

Precizeaza felul si numarul substantivelor.

Elevii isi completeaza si ei schema pe caiete.

Elevii rezolva exercitiile propuse.

Elevii schimba forma gramaticala a cuvintelor date.

Elevii alcatuiesc propozitii cu substantivele date si le analizeaza.

Conversatia

Explicatia

Activitate frontala

Exercitiul

Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Obtinerea performantei

5 minute

Se cere elevilor sa alcatuiasca propozitii dupa schemele :

S  + P + PS

Sub v sub.

Com  com.

S + P + PS + PS

Sub V sub adj.

Propr  com

Elevii formuleaza enunturi respectand schemele date.

Exercitiul

Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Retentia si transferul

7minute

m1

Se da elevilor spre rezolvare o fisa de evaluare a cunostintelor.

Elevii rezolva fisa de evaluare.

Explicatia

Conversatia

Activitate

individuala

Evaluare

Aprecieri verbale

1 minut

Apreciez modul in care au raspuns la ora de limba si literatura romana.

Elevii asculta aprecierile.

Apreciere verbala

Tema pentru acasa

1 minut

Se stabileste tema pentru acasa si se dau cateva detalii cu privire la modul de rezolvare.

Elevii noteaza tema.

Explicatia

Anexa 1

Aurul toamnei .

Cezar Petrescu

Mihai fuge din codrul trist si se opreste in camp sa-si traga rasuflarea. Vantul sufla prin papusoaie. Sora-soarelui si-a desprins cea de pe urma foaie galbena.

Aurul din vazduh s-a topit. A ramas argintul pe ape. Blanda batere de vant s-a ascuns printre salcii. Pasarile s-au adunat somnoroase la cuiburi . .

Anexa 2

Numele: . . . . . . . .   Data: . . . . . . . .

Sa repetam!

Wilma este foarte suparata. Fred nu a stiut sa rezolve aceste exercitii. Vrei tu sa il ajuti?

Fisa de evaluare

  1. Transcrie corect propozitiile de mai jos, iar apoi subliniaza substantivele comune si proprii:

Easabucuratfoartemult.

2. Subliniaza substantivele din textele de mai jos si analizeaza- le :


Ghioceii aduc oamenilor vesti despre primavara.

Andreea da sfaturi intotdeauna bune.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.