PROIECT DIDACTIC
SCOALA: Grup Scolar Ind. " Dr. Florian Ulmeanu",
CLASA: a VII-a A si B
DATA: 07.11.2008
PROFESOR:
OBIECTUL: Educatie Plastic
TEMA PLASTICA Amestecuri cromatice
SUBIECT APLICATIV Fluturele
OBIECTIV FUNDAMENTAL insusirea modului de a obtine amestecul spontan
TIPUL LECTIEI: de invatare si de formare a priceperilor si deprinderilor
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- Sa defineasca amestecul cromatic fizic
O2 Sa observe pe imagini din manual, albume de arta, planse-model a
amestecuri cromatice ;
O3- Sa realizeze o compozitie folosind amestecuri cromatice
O4- Sa evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE: conversatia
explicatia
metoda sinectica
activitatea practica individuala
dialogul dirijat
MIJLOACE: coala de desen,
acuarela,
pensule
vas pt.apa,
carpa de ster
| 
   ARII DE CONTINUT  |  
   STRATEGIA DIDACTICA  | 
 ||||
| 
   ACTIVITATEA PROFESORULUI  |  
   ACTIVITATEA ELEVILOR  |  
   METODE  |  
   MIJLOACE  | 
 ||
| 
   1. Moment organizatoric  |  
   Fac prezenta Cer pregatirea materialelor de lucru.  |  
   Pregatesc cele necesare .  |  
   conversatia  |  
   coli de desen acuarele pensule vas pt. apa carpe de sters  | 
 |
| 
   2. Anuntarea temei si a obiectivelor  |  
   Anunt tema si pe scurt obiectivele .  |  
   Retin tema si obiectivele.  |  
   explicatia  |  ||
| 
   3.Comunicarea noilor cunostinte  |  
   
   
   O1 O2  |  
   Explic amestecul cromatic : - se mai numeste si amestecul fizic al culorilor . El se produce - prin nonculori : Alb + Negru, obtinandu-se un numar mai mic sau mai mare de griuri necolorate ; - prin culori : R+ A ; G + Vi ; R + O ; A + Vi ; - intre culori si nonculori : G + n ; R + a ; A + a ; Vi+a ; etc. Se discuta imagini din manual, planse-model si album de arta.  |  
   Noteaza in caiete Observa pe imagini a amestecul cromatic  |  
   observatia sistemica observatie sistemica -dialogul dirijat  |  
   manual manual planse-model album de arta  | 
 
| 
   4.Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor  |  
   O3  |  
   - Cer realizarea compozitie «Fluturele « in care sa foloseasca amestecul cromatic prin tuse juxtapuse de diferite grosimi sa foloseasca elementele de limbaj plastic , din linii, puncte, pete, etc, nuante cromatice, contraste cromatice . -Pentru acest lucru folosesc imagini ca demonstratie cu lucrari ai elevilor care au realizat acest subiect  |  
   Asculta explicatiile Lucreaza individual  |  
   -explicatia -activitate practica individuala  |  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   coli de desen acuarele pensule vas pt. apa carpa de sters  | 
 
| 
   6.Analiza si evaluarea  |  
   O4  |  
   Expun cateva lucrari si solicit elevii sa analizeze lucrarile conform cerintelor formulate initial.  |  
   Evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile  |  
   -dialogul dirijat  |  
   lucrarile realizate  | 
 
| 
   7.Concluzii si aprecieri  |  
   Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii. Evidentiez elevii cu rezultate optime. Notez elevii stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare.  |  
   Asculta modul de apreciere. Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare.  |  |||
| 
Politica de confidentialitate | 
| Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |