Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa: a XII - a - Figuri de stil si mijloace de expresivitate artistica

PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa: a XII - a - Figuri de stil si mijloace de expresivitate artistica




PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:Liceul Teoretic "Adrian Paunescu", Barca

Obiectul: Limba si literatura romana

Clasa: a XII - a

Subiectul: Figuri de stil si mijloace de expresivitate artistica

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi, in receptarea textului liric

Competente specifice

I. cognitive: la sfarsitul orei elevii vor sti:

Aplicarea achizitiilor lingvistice in receptarea mesajelor orale si scrise, cu explicarea rolului acestora in reliefarea mesajului.

Utilizarea adecvata a tehnicilor de redactare, in vederea realizarii unei comunicari eficiente si personalizate.



Adecvarea strategiilor de lectura la specificul textelor studiate, in vederea unei lecturi personalizate.

Integrarea cunostintelor privind limba si literatura romana intr-o viziune coerenta asupra culturii romanesti.

Adecvarea strategiilor si tehnicilor argumentative la situatii de comunicare diverse.

II. afective: elevii vor trebui:

- sa-si dezvolte sensibilitatea prin receptarea textului poetic.

- sa-si formeze gustul estetic, prin lectura poeziilor.

III. formative: sa integreze informatiile despre romantism si simbolism intr-un sistem

propriu de valori

Strategia didactica:

Metode si procedee: - conversatia euristica

- exercitiul problematizant

- analiza literara

Forme de organizare a invatarii: - activitate frontala

- activitate pe grupe de elevi

Mijloace de invatamant: - texte poetice

- fise de lucru

- variantele de subiect de tip I si III, propuse de MEC, pentru

examenul de bacalaureat, 2008

Resurse: - capacitatea de invatare specifica elevilor clasei a XII-a

- timp 50 de minute

Bibliografie:-Axinte, Elena, Marcel, Giurgea, Metodologia receptarii operei literare, Ed.

Spiru Haret, Iasi,1999

- Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Ed. Minerva,

Descrierea si monitorizarea activitatii didactice

I. Organizarea clasei: se face prezenta, se asigura cele necesare desfasurarii orei

(1 minut)

II. Captarea atentiei:

Folosind metoda brainstorming, profesorul reactulalizeaza informatiile despre limbajul poetic.

Limbajul si expresivitatea textului poetic se caracterizeaza prin sensul conotativ, figurat al cuvintelor, prin caracterul original, prin inovatia si unicitatea expresiei, precum si printr-o bogatie lexicala de neologisme, arhaisme, regionalisme. Functia principala a limbajului artistic este cea estetica, de aceea se folosesc procedee artistice si figuri de stil.

a) figuri sintactice si de constructie: enumeratia, repetitia, paralelismul sintactic, refrenul, simetria, antiteza, interogatia retorica, exclamatia retorica, invocatia retorica, chiasmul(dubla-antiteza),inversiunea;

b) figuri semantice (de semnificatie): epitetul, comparatia, metafora, oximoronul, sinestezia,simbolul,personificarea,hiperbola;

c) figuri de sunet: aliteratia, onomatopeea, asonanta;



(4 minute)

III. Anuntarea titlului lectiei noi si a obiectivelor operationale:

Profesorul anunta titlul lectiei noi, care se scrie pe tabla si pe caiete, si a obiectivelor operationale. ( 2 minute )

IV. Prezentarea sarcinilor de invatare

- Elevii sunt impartiti in patru echipe si primesc fise cu sarcini de lucru, Sarcinile vizeaza interpretarea pe niveluri de analiza a unui text . ( anexa 1)- timp de lucru 10 minute

V. Conducerea procesului de invatare, asigurarea feed-back-ului

-Elevii isi prezinta rezultatul lucrului in echipa, prin raportorii pe care si i-au stabilit.

-Pe langa analiza pe niveluri de interpretare, elevii vor trebui sa motiveze apartenenta textului la romantism si simbolism.

- Profesorul face aprecieri la adresa raspunsurilor primite, aduce, dupa caz, completari.

( 30 de minute)

VI.Asigurarea retentiei si a transferului ( 3 minute)

Elevii primesc pentru acasa teme diferentiate, in functie de sarcinile parcurse in ora.

Tema 1: Scrieti un eseu argumentativ de 2-3 pagini despre tema iubirii, reflectata intr-un text poetic eminescian studiat, pornind de la ideile exprimate in urmatoarea afirmatie critica: ,,Pentru Eminescu iubirea este un leagan de gigasii erotice, o necesitate spirituala de a trai viata spetei cu toate deliciile de ordin sufletesc, superior [] El este idealist, nici vorba, un om cu maini intinse, spre fantasma femeii desavirsite, pe care n-o va gasi niciodata, pentru ca dragostea este cautare, insa idealitatea lui nu e simbol cu aripi, ci o aparitie concreta si tangibila". (George Calinescu, Viata lui Mihai Eminescu)

Nota: In elaborarea eseului, veti respecta structura textului de tip argumentativ:

ipoteza, constand in formularea tezei/ a punctului de vedere, argumentatia (cu cel putin patru argumente logice, exemple concrete), si concluzia, conceputa ca o subliniere a ipotezei de la care ati plecat.

Tema 2: Scrieti un eseu de 2-3 pagini despre tema si viziunea despre lume intr-un text poetic studiat, apartinand lui George Bacovia, pornind de la urmatoarea afirmatie critica:

,, In opera sa decorul, oamenii, lucrurile au culoarea cenusie a plumbului fiindca peste tot domina tristetea, apasarea, dezgustul refulat, fie pentru o lume stapanita de forte obscure, implacabile, covarsitoare, fie pentru un mediu fizic care transmite in suflet oboseala, descompunere, constiinta mizeriei iremediabile sau nostalgia dureroasa a evadarii". ( Lidia Bote, Simbolismul romanesc)

Nota: In elaborarea eseului, veti respecta structura textului de tip argumentativ: ipoteza, constand in formularea punctului de vedere/ a tezei, argumentatia ( cu cel putin patru argumente, spijinite pe exemple), concluzia, conceputa ca o intarire a ipotezei.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.