Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana, CLASA: a XI-a, : Teme si motive simboliste in poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de primavara

PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana, CLASA: a XI-a, : Teme si motive simboliste in poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de primavara


PROIECT DIDACTIC



DISCIPLINA: Limba si literatura romana

CLASA: a XI-a liceu

CONTINUTUL: Teme si motive simboliste in poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de primavara
TIPUL LECTIEI
: de insusire de noi cunostinte



OBIECTIVE GENERALE

Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare si folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare

Obiective operationale

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

O1--sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O2--sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O3--sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;


VALORI SI ATITUDINI:

Cultivarea interesului pentru lectura, a placerii de a citi si a gustului estetic in domeniul literaturii.

Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice prin lectura si interpretarea textelor.


Material didactic si bibliografic :


-Bote, Lidia, Simbolismul romanesc, Bucuresti,1966 ;

- Chevalier, Jean ; Gheerbrant,Alain, Dictionar de simboluri, vol. 2,3,Editura Artemis, Bucuresti ;

-Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Casa Cartii Stiinta, Cluj-Napoca,2003 

-Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XI-a ,coord.Adrian Costache , Grup Ed. ART, 2005

-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Editura   Minerva,1989.


Timp de lucru: 50 MINUTE


SCENARIU DIDACTIC



Secventele lectiei


Ob.


Elementele de continut activitatea profesorului


Activitatea elevilor


Strategii dicactice


Resurse


Eva-luare



1. Moment organizatoric

2  min



Este organizat contextul educativ, astfel incat demersul didactic sa atinga un grad inalt de eficienta, se asigura linistea in clasa, se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii.



Elevii pregatesc caietele si textele suport



manual



2. Verificarea temei

3 min




Se verifica efectuarea temei , calitativ si cantitativ.


Elevii cer lamuriri in privinta lucrurilor ce nu au putut fi rezolvate acasa.


Conversatia




Caiete


Observatie curenta


3.Actualizarea cunostintelor anterioare


10 min



Profesorul cere elevilor sa defineasca simbolismul.


In paralel se cere unui elev sa caute in DEX definitia parnasianismului.









Profesorul cere elevilor sa spuna care este manifestul literar al simbolismului.















Profesorul cere elevilor sa numeasca principalele teme si motive simboliste.









Profesorul cere ca elevii sa numeasca cativa reprezentanti ai simbolismului romanesc, apoi ai simbolismului francez










. Ce volume de poezii a scris G. Bacovia?



Profesorul poarta o discutie cu elevii intreband care sunt temele si motivele bacoviene.











In ce poezii cunoscute de voi se regasesc aceste teme si motive simboliste?


Definitie : Simbolismul este curentul modernist aparut in Franta si in Belgia dupa 1886 si raspandit apoi in intreaga Europa si care se prelungeste pana la primul razboi mondial.

Simbolismul apare ca reactie impotriva poeziei retorice a roman

ticilor si a impersonalitatii reci a parnasienilor.


Un elev va cauta in DEX definitia parnasianismului


Elevii raspund: manifestul literar al simbolismului  este articolul lui Jean Moreas, publicat in suplimentul literar al ziarului Le Figaro la 18 septembrie 1886. Articolul Le symbolisme propune numele noului curent, opus celui propus de Paul Verlaine, si anume decadentism.

Arta poetica a lui P. Verlaine si Corespondentele lui Charles Baudelaire anunta si ele elementele doctrinei simboliste.



Elevii raspund: .-toamna, tristetea, trecerea timpului, intoarcerea in trecut, singuratatea, moartea, natura ostila, cadrul nocturn, obsesia parfumurilor, a instrumentelor muzicale, a culorilor si a pietrelor pretioase, spatii exotice, somnul, visul, iubirea, motiv de reverie, de nevroza, marile plecari, decorul citadin,  monotonia, melancolia.


Elevii raspund: Simbolisti romani: George Bacovia si Alexandru Macedonski , Ion Minulescu, Stefan Petica, Dimitrie Anghel si Traian Demetrescu.---Simbolisti francezi

Stephane Mallarme, Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud, Edgar Allan Poe, Rainer Maria Rilke, Jules Laforgue



G. Bacovia a scris: "Plumb", "Scantei galbene", "Cu voi", "Stante burgheze"


Elevii raspund ca temele fundamentale ale universului bacovian sunt: orasul de provincie ce ilustreaza o lume bolnava, degradata fizic si psihic; singuratatea, natura ce se afla sub influenta unor forte distructive; iubirea, aici nu este un sentiment benefic; moartea este o stare de disperare, o obsesie in care lipseste aspiratia


Plumb", "Lacustra", "Plumb de iarna", "Sonet", "Decor", "Nevroza".






Conversatia euristica


Explicatia


Argumentare



Problematizare














Brainstorming



Conversatia euristica













Conversatia euristica








Conversatia


dezbaterea










Conversatia





Textul suport







Manual








Textul suport





Tabla



Manual



















Poezii



Text suport







Observatie curenta




















Observatie curenta



4.Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza

2 min


Profesorul scrie pe tabla urmatoarele culori si intreaba apoi elevii ce stari le sugereaza acestea.

Albul, negrul, galbenul,   verdele, violetul

Profesorul intreaba apoi elevii ce stari sugereaza aceste culori in universul bacovian?



Elevii raspund:

ALB - nevroza,  reverie, sfarsit

NEGRU - moarte, disparitie, urat, carbonizare

ROSU - boala, degradare, finalitate

VIOLET - monotonie, crepuscul, alienare

GALBEN - deznadejde, dezolare, tristete

GRI - angoasa, plictis

ROZ ,VERDE, ALBASTRU- nevroza, tristete




Conversatia





Tabla


Manual




Observatie curenta


5.Anuntarea subiectului si a obiectivelor

3 min


Profesorul anunta titlul lectiei


Elevii trebuie sa stie la sfarsitul lectiei urmatoarele:

O1--sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O2--sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O3- -sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;



Elevii scriu titlul lectiei pe caiete si pregatesc textele suport.








6.Dirijarea invatarii

20 min



Profesorul face referire la mai multe volume de poezii bacoviene, din care fac parte textele selectate.


Aceste poezii sunt reprezentative pentru creatia lui G. Bacovia datorita cromaticii, dar si a atmosferei triste, melancolice prezenta in toate creatiile sale.

-In ce specie literara se incadreaza majoritatea textelor selectate ?


-Ce este pastelul?

Profesorul specifica diferenta dintre pastelul lui Vasile Alecsandri si pastelul lui Bacovia.



-Vom citi poeziile dupa care vom discuta temle si motivele existente in acestea.

Ce impresie v-a lasat lectura acestora?



Care sunt elementele simboliste reprezentative pentru aceste poezii?





Ce va sugereaza titlurile acestor poezii?



Ce semnifica amurgul, plumbul, decorul, nervii si lacustra la Bacovia?



Care sunt temele poeziilor?





Ce sentimente sugereaza anumite cuvinte din campurile semantice existente?


Ce sugereaza repetarea refrenului?





Care sunt cuvintele cheie ale acestor poezii?


Ce imagini artistice gasiti in text?


Referitor la lexic ce fel de cuvinte gasiti in poezie?













Elevii raspund ca sunt pasteluri.




Pastelul este specia literara in versuri in care se descrie un tablou din natura, iar poetul isi exprima in mod direct sentimentele traite in fata peisajului.



Elevii citesc textele.



Elevii raspund.




Elevii raspund ca temele se incadreaza in lirica simbolista, alaturi de cromatica si de elemente precum: amurgul, plopul, turnul, toamna, e.t.c.



Titlurile poeziilor sugereaza starile de depresie, de halucinatie ale poetului.


Elevii interpreteaza simbolistica titlurilor.




Elevii raspund.





Elevii interpreteaza cuvintele.




Marcheaza repetitivitatea exasperata a aceluiasi sentiment, starea de depresie .




Elevii identifica anumite cuvinte cheie


Elevii identifica imaginile artistice si elementele de lexic, lucrand pe grupe.








Lectura explicativa








Explicatia





Convesatia euristica





Expunerea








Lectura explicativa








Explicatia





Convesatia euristica












Tabla


creta





manualul


text suport























Tabla


creta





manualul


text suport









Textul















Observatia curenta











Evaluare frontala








Observatia curenta














Evaluare frontala








Observatia curenta





7.Asigurarea feed-back ului

5 min



.Profesorul va cere elevilor sa prezinte oral principalele trasaturi simboliste prezente in poezia lui Bacovia.



Elevii vor sintetiza oral trasaturile simboliste.



Explicatia



Textul


Evaluarea formativa

8.Evaluarea activitatii

3 min


La sfarsitul orei profesorul va aprecia si va nota raspunsurile elevilor si-i va incuraja pe elevi pentru participarile lor viitoare.




Activitate frontala




Evaluare sumati-va

9.Asigurarea retentiei si transferului

2 min



Tema pentru acasa.


Isi vor nota tema pentru acasa







George Bacovia


Amurg violet

Amurg de toamna violet
Doi plopi, in fund, apar in siluete
-- Apostoli in odajdii violete --
Orasul e tot violet.

Amurg de toamna violet
Pe drum e-o lume lenesa, cocheta;
Multimea toata pare violeta,
Orasul tot e violet.

Amurg de toamna violet
Din turn, pe camp, vad voievozi cu plete;
Strabunii trec in palcuri violete,
Orasul tot e violet.


Lacustra

De-atitea nopti aud plouind,
Aud materia plingind
Sint singur, si ma duce un gand
Spre locuintele lacustre.

Si parca dorm pe scinduri ude,
In spate ma izbeste-un val --
Tresar prin somn si mi se pare
Ca n-am tras podul de la mal.

Un gol istoric se intinde,
Pe-acelasi vremuri ma gasesc
Si simt cum de atita ploaie
Pilotii grei se prabusesc.

De-atitea nopti aud plouind,
Tot tresarind, tot asteptind
Sint singur, si ma duce-un gand
Spre locuintele lacustre.


Plumb

Dormeau adanc sicriele de plumb,
Si flori de plumb si funerar vestmint --
Stam singur in cavou si era vint
Si scirtiiau coroanele de plumb.

Dormea intors amorul meu de plumb
Pe flori de plumb, si-am inceput sa-l strig --
Stam singur langa mort si era frig
Si-i atirnau aripile de plumb.


Decor

Copacii albi, copacii negri
Stau goi in parcul solitar
Decor de doliu funerar
Copacii albi, copacii negri.

In parc regretele plang iar

Cu pene albe, pene negre
o pasare cu glas amar
Strabate parcul secular
Cu pene albe, pene negre

In parc fantomele apar

Si frunze albe, frunze negre;
Copacii albi, copacii negri;
Si pene albe, pene negre,
Decor de doliu funerar

In parc ninsoarea cade rar


Nervi de primavara

Primavara
O pictura parfumata cu vibrari de violet.
In vitrine, versuri de un nou poet,
In oras, suspina un vals de fanfara.

O lunga primavara de visuri si pareri

O lunga desertare zvoneste imprejur,
E clar si numai soare.
La geamul unei fabrici o pala lucratoare
Arunca o privire in zarea de azur.

O noua primavara pe vechile dureri

Apar din nou taranii pe haul de campie,
In infinit pamantul se simte tresaltand :
Vor fi acum de toate cum este orisicand,
Dar iar ramane totul o lunga teorie.

O, cand va fi un cantec de alte primaveri ? ! .



Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.