Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic Clasa: a III-a Matematica distractiva - optional - Exercitii si probleme

Proiect didactic Clasa: a III-a Matematica distractiva - optional - Exercitii si probleme


Proiect didactic

Data:

Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Nr.2 Vatra Dornei

Clasa: a III-a

Propunator:

Obiectul: Matematica distractiva - optional

Subiectul: Exercitii si probleme



Tipul lectiei: de consolidare

Scopul: consolidarea deprinderilor de a efectua exercitii cu cele 4 operatii matematice si de a rezolva diferite tipuri de probleme

Obiective operationale:

O1 : sa selecteze semnul operatiei matematice corespunzator pentru a obtine rezultatul dorit;
O2 :
sa calculeze exercitii cu cele patru operatii matematice, respectand ordinea efectuarii lor;
O3 :
sa rezolve diferite tipuri de probleme (de concentrare a atentiei, de logica si perspicacitate);
O4:
sa integreze intr-un text dat rezultatele obtinute in urma efectuarii operatiilor indicate;
O5:
sa compuna exercitii de adunare, scadere si inmultire cu numere date, rezolvandu-le apoi.

Strategii didactice:

a)    metode si procedee: convorbirea, exercitiul, ciorchinele, problematizarea, jocul didactic

b)    mijloace: fise, planse

c)    mod de organizare: frontal, pe grupe, individual

Material bibliografic:

  • Penes, Marcela "Matematica - culegere de exercitii si probleme clasele III-IV", Ed. Ana, Bucuresti, 2000
  • Danila, Eduard "Matematica distractiva pentru ciclul primar", Ed. Sigma, Bucuresti, 1999

Etapele lectiei

Continut stiintific

Activitati propuse elevilor

(situatii de invatare)

Strategii didactice

Evaluare

(itemi de evaluare)

Metode si procedee

Mijloace

Mod de organizare

1. Moment organizatoric

- se asigura conditii optime desfasurarii orei de curs

conversatia

2. Captarea atentiei

- se initiaza o conversatie legata de sintagma "matematica distractiva"

- asociaza sintagma data cu alti termeni

conversatia

frontal

Capacitatea de a asocia un termen dat cu alti termeni

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

- se anunta tema si obiectivele ce urmeaza a fi atinse pe parcursul orei

explicatia

4. Consolidarea si sistematizarea cunostintelor

- se dirijeaza desfasurarea jocului "În lumea lui Daca" (anexa 1)

- se distribuie fisele de lucru (anexa 2)

- se verifica variantele de raspuns

- se propune rezolvarea orala a mai multor tipuri de probleme (de concentrare a atentiei, de logica si perspicacitate) (anexa 3)

- se verifica corectitudinea rezolvarii exercitiilor

- se propune extragerea altui bilet ce contine textul unei probleme

- se dirijeaza desfasurarea jocului "Alege drumul corect

(anexa 4)

- se propune extragerea unei alte probleme si rezolvarea ei

- se propune rezolvarea ex. 4 de pe fisa

- efectueaza mintal exercitiile propuse

- rezolva ex. 1 de pe fisa

- colectivul e impartit in 3 echipe, corespunzatoare randurilor de banci;

- un elev din echipa 1 extrage textul unei probleme dintr-un plic si o propune spre rezolvare celorlalte echipe;

- rezolva ex. 2 de pe fisa

- corecteaza exercitiul efectuat de colegul de banca

- reprezentantul grupei 2 extrage din plic textul problemei si propune rezolvarea acesteia celorlalte 2 grupe

- fiecare elev alege un exercitiu de pe plansa si il rezolva

- reprezentantul grupei 3 extrage textul problemei, il citeste in fata celorlalte 2 grupe si propune problema spre rezolvare

- completeaza spatiul liber cu numerele care lipsesc

jocul didactic

exercitiul

exercitiul

exercitiul

jocul didactic

exercitiul

exercitiul

fise

plic

fisa

plic

planse

plic

fise

frontal

pe grupe

individual

pe grupe

individual

Deprinderea de calcul mintal

Deprinderea de a selecta semnele de operatie corespunzatoare

Deprinderea de a rezolva o problema

Deprinderea de a selecta varianta corecta de raspuns

capacitatea de a interevalua corect

Deprinderea de a rezolva o problema

Deprinderea de a respecta ordinea efectuarii operatiilor

Deprinderea de a rezolva o problema

Deprinderea de a rezolva exercitii cu cele 4 operatii

5. Obtinerea performantei

- se propune "o poveste matematica" lacunara (anexa 5)

- calculeaza pe fisa operatiile indicate si integreaza rezultatele acestora in textul povestii

exercitiul

plansa

individual

Capacitatea de a integra intr-un text rezultatele obtinute in urma efectuarii operatiilor

6. Evaluare

- se dirijeaza desfasurarea jocului "Jocul numerelor"

- sunt selectati 4 copii, fiecare reprezentand cate un numar si 3 copii reprezentand semnele de operatie +,   -, x;

- se compun si se rezolva exercitii utilizand aceste numere si semne matematice

jocul didactic

frontal

Deprinderea de a efectua operatii de adunare, scadere si inmultire

7. Tema acasa

- de rescris "povestea lacunara"

Anexa 1

Joc "În lumea lui Daca"

DACA: - inmultesc nr. 10 cu nr. 30 obtin nr. ...

- descazutul este egal cu scazatorul, rezultatul este intotdeauna ....

- adun la un numar suma numerelor 40 si 20, obtin rezultatul 200. Care este numarul?

- inmultim orice numar cu 0 obtinem ....

- scad din numarul 430 numarul 330, obtin numarul ....

- inmultesc un numar cu 3, obtin rezultatul 90. Care este numarul?

Anexa 2

Fisa de lucru

1. Pune semnele de operatie care lipsesc:

3 3 3 3 = 3

. Se da exercitiul 645 = 672 - 27

Ce reprezinta numarul 27 ? a) scazator

b) descazut

c) diferenta

4. Completeaza numerele care lipsesc:


X 6

+ 100


: 5

Anexa 3

Probleme

Cei 3 frati Popescu au fiecare o sora. Cati copiii are familia Popescu?

Care este suma cifrelor anului in care suntem?

Pe o corabie sunt 4 pirati. Fiecare pirat ia cate 3 prizonieri. Cati oameni sunt pe corabie?

Un ou fierbe in 3 min. În cate min. fierb 5 oua simultan?

Anexa 4

Joc "Alege drumul corect"

Opreste-te la capatul sau si spune ce ai gasit!

217 + 10 - 16 =

217 + 5 x 2 - 16 =

222 x 2 - 16 =

280 x 6 x 44 =

300 - 20 x 6 - 0 x 44 =

300 - 120 - 0 =

430 + 33 =

10 x 44 + 99 : 3 =

10 x 142 : 3 =

ANEXA 5

Poveste matematica lacunara

A fost odata un imparat care avea un fiu pe nume Fat- Frumos.

Cand a implinit 2 x 44 - 64 ani, feciorul a plecat in lume, sa-si caute norocul.

A umblat mult si a trecut peste 1348 - 1295 mari si tot atatea tari (cate ?) pana a ajuns la imparatul. (daca nu e Alb, cum e?). Acesta avea 27 : a= 9 fete, toate frumoase una. Pentru a se insura cu cea mai frumoasa (oare cum o fi chemand- o?), feciorul a trebuit sa treaca de 12 x 2 : 8 incercari, la care l-a supus imparatul. Abia atunci s-a casatorit cu printesa, iar nunta a tinut 300 : 100 zile si tot atatea nopti.

Si au trait fericiti pana la adanci batranete.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.