Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Program de inspectie grupa ''florilor'' - mijlocie

Program de inspectie grupa ''florilor'' - mijlocie


PROGRAM DE INSPECTIE

GRUPA ''FLORILOR'' - MIJLOCIE B


INVENTAR DE ACTIVITATI

Intalnirea de dimineata

  1. ACTIVITATI PE CENTRE DE ACTIVITATE:

ARTA:



Tema : " Struguri" - dactilopictura

"Cosul su fructe de toamna" - aplicatie

MANIPULATIVE:

Tema : " Sortam jetoane cu legume fructe si de toamna"

" Aseaza-ma in pomul din care am fost cules"

- fisa individuala

GATIT:

Tema : " Delicatese de toamna"

- elemente de activitate casnica

  1. ACTIVITATE COMUNA:

Educarea limbajului " Cutia cu surprize " - joc didactic

  1. ACTIVITATE COMPLEMENTARA:

" Incarcam cosuri cu fructe" - joc sportiv

" Sa dansam" - euritmie

ACTIVITATI PE CENTRE DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA: 9 OCTOMBRIE 2007

GRUPA: mijlocie B

ACTIVITATEA: activitati pe centre de activitate

TEMA: "Fructe de toamna"

TIPUL ACTIVITATII: consolidarea cunostintelor

FORMA DE REALIZARE: activitati pe centre de activitate

SCOPUL ACTIVITATII: valorificarea potentialului psihic si fizic al fiecarui copil, imbunatatirea cunostintelor despre realitatea inconjuratoare.

Centrul de activitate : ARTA - vizual - tactil- kinestezic

Tema: " Struguri" - dactilopictura

"Cosul su fructe de toamna" - aplicatie

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa aplice culoarea pe suprafetele date utilizand tehnici de lucru specifice dactilopicturii;

sa execute o lucrare practica folosind tehnici de lucru invatate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul

Material didactic folosit: coli, acuarele, pahare cu apa, servetele, siluete fructe de toamna, fise, lipici.

Centrul de activitate : MANIPULATIVE - vizual - tactil

Tema : " Sortam jetoane cu legume fructe si de toamna"

" Aseaza-ma in pomul din care am fost cules"

fisa individuala

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa sorteze jetoanele cu legume si fructe de toamna;

sa puna in corespondenta elementele fisei in functie de criteriul dat.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul

Material didactic folosit: jetoane cu legume si fructe ( din toate anotimpurile), cosuri de plastic, fise individuale, creioane

Centrul de activitate : GATIT - gustativ-olfactiv

Tema : " Delicatese de toamna"

- elemente de activitate casnica

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa citeasca o reteta ilustrata;

sa interactioneze cu partenerii de joc si cu adultul care ii ajuta;

sa recunoasca ingredientele, obiectele si accesoriile de uz gospodaresc folosite;

sa pastreze ordinea si curatenia;

sa aplice norme simple de siguranta si protectie personala, utilizand correct instrumentele puse la dispozitie.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul

Material didactic folosit: fructe de toamna, cutite , tocator, bete frigarui, castroane plastic, tavi, sortulete, servetele, tavi.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

  • Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii" - editura V& Integral, Bucuresti, 2005
  • Laborator prescolar - ghid metodologic, editia a II-a, - editura V& Integral, Bucuresti, 2002

ACTIVITATE COMPLEMENTARA


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA: 9 OCTOMBRIE 2007

GRUPA: mijlocie B

ACTIVITATEA: activitati pe centre de activitate

TEMA: 1. "Incarcam cosuri cu fructe" - joc sportiv

2. " Sa dansam" - euritmie

TIPUL ACTIVITATII: consolidare si verificare a deprinderilor motrice

FORMA DE REALIZARE: activitate cu intreaga grupa

SCOPUL ACTIVITATII: formarea si dezvoltarea deprinderilor motrice de baza si aplicativ-utilitare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

dezvoltarea psiho-motorie si a indemanarii in desfasurarea jocurilor;

sa-si insuseasca corect regulile jocurilor;

sa participle active la joc;

cultivarea sociabilitatii, a spiritului de echipa

sa asocieze cantecului miscari impuse de caracterul unor cantece pentru copii.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , exercitiul

Material didactic folosit: cosuri, legume de toamna, cutii carton, ecusoane-simbol pentru cele doua echipe, C.D.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

  • Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii" - editura V& Integral, Bucuresti, 2005
  • Laborator prescolar - ghid metodologic, editia a II-a, - editura V& Integral, Bucuresti, 2002
  • Metodica predarii educatiei fizice in gradinita de copii, EDP, Bucuresti, 1986
  • "Veniti san e jucam copii" - antologie de jocuri didactice

DURATA: 20-25 min.

JOCUL " Incarcam cosuri cu fructe"

Regulile jocului:

Grupa de copiii este impartita in doua echipe : echipa merelor si echipa perelor. La semnalul educatoarei, cate un copil din fiecare echipa alearga spre locul unde se afla cosurile si cutiile de carton cu fructe, incarca fiecare cate un cos cu fructele din cele doua cutii, le lasa jos si alearga inapoi spre echipa sa, dandu-i startul prin atingere urmatorului copil din echipa sa care va urma acelasi itinerar. Este castigatoare echipa care termina prima.

''Sa dansam euritmie

Copiii asezati in cerc , avand dinainte stabilit un partener de dans, executa miscari ritmice sugerate de textul cantecului (fond CD) " Sa dansam" - Bimbam

INTALNIREA DE DIMINEATA

Dupa salutul de dimineata, voi initia o discutie cu copiii referitoare la anotimpul toamna. Copiii vor trebui sa denumeasca caracteristicile acestui anotimp si sa cante un cantecel de toamna.

Voi initia apoi o scurta discutieprincare ii voi familiarize pe copii cu noutatea (tema) zilei:

" Azi dimineata cand am venit, la gradinita a sosit un postas care mi-a lasat pentru voi un colet (pachet) din parte Zanei Toamna. El mi-a spus ca Zana Toamna ne indeamna ca in activitatea pe care o vom desfasura astazi sa folosim obiectele pe care ni l-e trimis in "Cutia cu surprize".

De asemenea, pe centrele de activitate, ne-a pregatiti diverse materiale cu care noi va trebui sa lucram astazi."

Se va trece pe la fiecare centru de activitate deschis, le voi explica copiilor ce au de lucru, dupa care acestia isi vor exprima dorinta de a lucra pe centrul de activitate dorit sau de a participa la activitatea comuna.

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA: 9 OCTOMBRIE 2007

GRUPA: mijlocie B

ACTIVITATEA: educarea limbajului

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

TEMA : "Cutia cu surprize"

TIPUL ACTIVITATII: consolidare si verificare a cunostintelor

SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea exprimarii orale, intelege- rea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale, orale.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: - sa recunoasca si sa denumeasca fructe de toamna;

O2: - sa utilizeze correct formele de singular si plural ale substan-

tivelor in functie de cerinte;

O3: - sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate in care sa

utilizeze substantivele date;

O4: - sa utilizeze corect formele de singular si plural ale substan-

tivelor in propozitii;

O5: - sa sa distinga sunetele ce compun cuvintele, pentru a le

pronunta corect;

Os: - sa respecte regulile grupului in diferite contacte cu copiii si

in jocuri;

Oa: - sa-si exprime emotii si sentimente in relatie cu ceilalti.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal , demonstratia, exercitiul, jocul - metoda euristica

Material didactic folosit: " pomul fermecat" , "cutia cu surprize", Piticul Bramburici, cos, fructe de toamna decorative, jetoane illustrate cu fructe de toamna, cub-zar ilustrat cu fructe de toamna.

FORME SI METODE DE EVALUARE: evaluare curenta, aprecieri verbale.

FORMA DE ORGANIZARE: frontala

ELEMENTE DE JOC: aplauze, alegera copiilor pentru a da raspunsuri cu ajutorul Piticului Bramburici.

REGULILE JOCULUI:

Piticul Bramburici alege copii care vor da raspunsurile ;

Educataorea adreseaza intrebari tuturor copiilor;

Raspunsurile corecte vor fi aplaudate.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

  • Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii" - editura V& Integral, Bucuresti, 2005
  • Laborator prescolar - ghid metodologic, editia a II-a, - editura V& Integral, Bucuresti, 2002
  • Ezechil,Liliana;Paisi Lazarescu , Mihaela - "Laborator prescolar" - ghid metodologic, editura V& Integral, Bucuresti, 2001

DURATA: 20-25 min.

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUAREA

1. CAPTAREA ATENTIEI

- Eu sunt foarte curioasa sa aflu ce este in aceasta cutie! ( deschid cutia, scot piticul si il arat copiilor)

- Oare cine o fi? ( il apropii de urechea mea de parca mi-ar spune ceva in soapta)

- Copiii, mi-a spus ca se numeste "Piticul Bramburici" pentru ca din greseala printr-o vraja a amestecat fructele de toamna intr-un singur pom dupa cum vedeti (prezint pomul cu fructe de toamna amestecate).

- De atata suparare nici nu mai poate vorbi ; asa ca va roaga pe voi sa-l ajutati si sa-i spuneti daca are un singur fruct sau mai multe de acelasi fel.

Piticul Bramburici,

Pomul Fermecat, Cutia cu surprize

conversatia

2.ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

Astfel, ca nici voi si nici Piticul Bramburici sa nu se plictiseasca, m-am gandit sa jucam un joc didactic care se numeste "Cutia cu surprize".

Voi va trebui sa culegeti din pom cate un fruct si sa-l invatati pe pitic cum se foloseste singularul sau pluralul : adica, daca ati cules un mar trebuie sa-l invatam cum se spune daca ar fi mai multe - mere.

conversatia

explicatia

3. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Mai intai, as vrea sa-i aratam piticului ce copii isteti sunteti voi si cate lucruri despre fructele de toamna cunosteti.

Voi adresa intrebarile:

Ce fructe de toamna cunoasteti?

Ce trebui sa facem inainte de a consuma fructele? De ce?

Ce contin fructe?

De ce avem nevoie de vitamine?

Cum putem consuma fructele?

Voua va plac fructele? Care?

conversatia

Evaluare curenta

4. PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII

Varianta 1

ALGORITMII JOCULUI

* Piticul Bramburici va alege un copil sunandu-i la ureche din clopotei.

* Copilul ales va culege din pom un fruct, il va numi utilizand forma de singular , apoi pe cea de plural.

* Daca raspunsul este corect Piticul Bramburici "topaie" de bucurie iar copiii il aplauda.

* Daca raspunsul nu este corect, Piticul Bramburici va suna suparat din clopotei.

* Jocul va continua pana la epuizarea fructelor.

Explicarea si demonstrarea jocului.

Voi explica copiilor algoritmii jocului.

Jocul de proba:

-Sa vedem daca ati inteles cum ne vom juca!

Cu sprijinul meu , copiii vor juca un joc de proba.

Explicatia,

Instructajul verbal,

Demonstratia,

Exercitiul,

Piticul Bramburici

Pomul fermecat,

Fructe,

5. OBTINEREA PERFORMANTEI

Executarea jocului de catre copii.

In timpul executarii jocului, voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmi alesi.

Varianta 2

Voi prezenta copiilor ca pe o noua surpriza scotand din cutie un plic in care se afla imagini cu fructe de toamna.

ALGORITMII JOCULUI

* * Piticul Bramburici va alege un copil sunandu-i la ureche din clopotei.

* Copilul va alege o imagine cu un fruct, il va numi utilizand forma de singular , apoi pe cea de plural sau invers ,dupa caz.

* Daca raspunsul este corect Piticul Bramburici "topaie" de bucurie iar copiii il aplauda.

* Daca raspunsul nu este corect, Piticul Bramburici va suna suparat din clopotei.

* Jocul va continua pana la epuizarea imaginilor cu fructe.

Explicarea si demonstrarea jocului.

Voi explica copiilor algoritmii jocului.

Jocul de proba:

-Sa vedem daca ati inteles cum ne vom juca!

Cu sprijinul meu , copiii vor juca un joc de proba.

Executarea jocului de catre copii.

In timpul executarii jocului, voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmi alesi.

Jocul

Conversatia

Explicatia,

Instructajul verbal,

Demonstratia,

Exercitiul

jocul

Piticul Bramburici

Plicul cu imagini,

Fructe,

Evaluare curenta

Evaluare curenta

6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A

TRANSFERULUI

COMPLICAREA JOCULUI

Voi prezenta copiilor ca pe o noua surpriza scotand din cutie un cub-zar pe care se afla imagini cu fructe de toamna.

ALGORITMII JOCULUI

* * Piticul Bramburici va alege un copil numarand prin versurile: " Ia sa trec din nou pe-aici/ Vrei sa fii Rostogolici?".

* Copilul va da cu zarul, va numi fructul utilizand forma de singular , sau cea de plural ,dupa caz, iar apoi va trebui sa formeze o propozitie cu acel cuvant.

* Daca raspunsul este corect Piticul Bramburici "topaie" de bucurie iar copiii il aplauda.

* Daca raspunsul nu este corect, Piticul Bramburici va suna suparat din clopotei.

* Jocul va continua cu 5-6 copii sau pana la epuizarea imaginilor cu fructe.

Explicarea si demonstrarea jocului.

Voi explica copiilor algoritmii jocului.

Jocul de proba:

-Sa vedem daca ati inteles cum ne vom juca!

Cu sprijinul meu , copiii vor juca un joc de proba.

Executarea jocului de catre copii.

In timpul executarii jocului, voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmi alesi

Cubul-zar

Explicatia,

Instructajul verbal,

Demonstratia,

Exercitiul

jocul

Evaluare curenta

7. EVALUAREA

Le voi preciza copiilor ca fructele pe care ei le-au cules in aceasta activitate , imaginile si cubul-zar le vor utiliza in alta zi in activitatile pe centre.

Voi aprecia copiii in functie de participarea la activitate, de raspunsurile date si de atentia de care au dat dovada.

Drept multumire Piticul Bramburici acorda stimulente copiilor si le promite ca va ramane in grupa noastra iar dupa ce se va odihni putin se vor juca impreuna.

Stimulente

Aprecieri verbale





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.