Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect de lectie - sunetul o

Proiect de lectie - sunetul o


Anexa 3: PROIECT DE LECTIE

Clasa I

Obiectul: Lb. romana

Abecedar: C. Mihailescu, T. Pitila; Ed. Aramis - 2004

Subiectul: Sunetul [o]. Carnavalul

Tipul lectiei: dobandire de cunostinte

Obiectiv fundamental: familiarizarea cu sunetul "o"; insusirea unei pronuntari corecte a sunetului "o";

Obiective operationale:

O1: - sa foloseasca in mod corect formule de adresare, salut, prezentare;

O2: - sa desprinda dintr-un cuvant silaba in care se afla sunetul "o";

O3: - sa izoleze silaba in care se afla sunetul nou invatat;

O4: - sa rosteasca corect sunetul "o", folosind corect aparatul fonator;

O5: - sa realizeze sinteza fonetica prin restrangerea silabei, a cuvantului;



O6: - sa depisteze pozitia sunetului "o" intr-un anumit cuvant: la inceput, in interior sau la sfarsitul cuvantului;

O7: - sa dea exemple de cuvinte care incep cu sunetul "o" sau contin sunetul "o" ;

O8: - sa participe cu placere si interes la toate etapele lectiei;

Metode si procedee: analiza, sinteza, exercitiul, explicatia, instructajul, conversatia, munca independenta, jocul didactic.

Mijloace de invatamant: abecedar, planse, fise de lucru.

Momentele lectiei

Ob.

op.

Continutul lectiei

Metode si procedee

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

Invatatoarea va cere elevilor sa se pregateasca cu cele necesare pentru buna desfasurare a lectiei de scriere: abecedar, coltare pentru a impiedica indoirea foilor cartii. Se stabileste linistea si disciplina in clasa.

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare

Despre ce am vorbit in ora trecuta de citire?

Ne vom juca un joc. Eu va voi spune mai multe cuvinte. Voi va trebui sa ridicati mana atunci cand auziti sunetul "i", iar daca cuvantul spus de mine nu contine acest sunet, va veti atinge nasucul.

In continuare se canta strofele cunoscute din cantecul "Toamna", pentru ca elevii sa-si reaminteasca sunetele invatate.

In ora trecuta am vorbit despre sunetul "i".

Elevii vor fi atenti la pronuntie cuvintelor, pentru a reactiona dupa cerinta.

A, a, a! Acum e toamna, da!

Frunza-n codru-ngalbeneste,

Iarba-n camp se vestejeste.

A, a, a! Acum e toamna, da!

E, e, e! Placuta vreme e!

Struguri, prune, mere, pere,

Noi avem dupa placere.

E, e, e! Placuta vreme e!

I, i, i! Haideti copii la vii!

Strugurele must se face

Si noua mustul ne place.

I, i, i! Haideti copii la vii!

jocul didactic

3. Captarea atentiei

Vom invata azi inca o strofa din acest cantecel.

Invatatorul va canta o data strofa, dupa care se vor invata versurile.

O, o, o! Cocorii zboara-n stol!

Se duc cuci si randunele

Si ne pare rau de ele!

O, o, o! Cocorii zboara-n stol!

Se va cante strofa nou invatata insotita de miscari adecvate, dupa care se va canta cantecul in intregime.

exercitiul

Anuntarea temei si a obiectivelor

O1

Vom vorbi astazi despre sunetul "o". Avem niste invitati speciali in clasa noastra, cu care o sa facem astazi cunostinta. Ei sunt cinci prichindei, care n-au vrut sa-mi spuna numele lor si pe care nu-i recunosc pentru ca s-au costumat. Vi-i prezint acum (se arata figurinele din carton): omida, omul de tinichea, bostanelul, dresorul si clovnul.

N-au vrut nici cum sa-mi spuna numele lor adevarate si de aceea m-am gandit sa-i aduc la voi, poate ii veti convinge sa se prezinte.

Sa vina unul dintre voi sa il salute pe unul din invitati, sa prezinte si sa il intrebe cum se numeste.

Ei mi-au povestit mai de mult ca le este tare greu sa rosteasca sunetele, sa recunoasca anumite sunete din cuvinte date, sa desprinda un anumit sunet dintr-un cuvant sau sa stabileasca pozitia lui. Lor le este greu pentru ca n-au reusit sa mearga la scoala asa cum faceti voi, deoarece ei au fost foarte ocupati cu serviciul.

Ei mi-au cerut ajutorul si de aceea i-am invitat in clasa noastra, sa-i invatam si pe ei sunetele. Drept multumire ca i-am primit, v-au adus fiecaruia cate o foicica de hartie.


Un elev va iesi in fata clasei, isi alege un personaj, il va saluta, se va prezenta si il va intreba numele lui. Astfel vor proceda si alti elevi pana vor afla numele invitatilor: Omidel, Tinichel, Bostanel, Dresorel si Clovnel.

conversatia

4. Dirijarea invatarii

O8

O2

O3

O4

O4

O8

Se vor deschide abecedarele. Se observa ilustratia din manual.

Ce observati in imaginea din manual?

De unde va dati seama ca a fost o petrecere?

De unde se aude muzica?

Ce credeti ca sarbatoresc ei?

De unde ne dam seama ca este un carnaval?

Hai sa ne amintim cum au spus ei ca se numesc. Vreau ca unul dintre voi sa vina in fata clasei, sa-si aleaga un prieten si sa-l prezinte.

Ce fac copiii?

Cu ajutorul intonatiei se scoate in evidenta aceasta propozitie: Copiii danseaza. Se repeta cu intreaga clasa aceasta propozitie. 

Ce-am rostit noi?

Cum notam noi propozitia?

Notam si noi pe foile primite de la prietenii nostri, repetand propozitia. Se reprezinta grafic si la tabla:.

Se analizeaza propozitia: din cate cuvinte este formata; care este primul, care este al doilea cuvant.

Din cate cuvinte este formata propozitia.

Cum reprezentam grafic cuvintele?

Se reprezinta la tabla si pe foile primite:

Copiii danseaza.

.

Se face analiza fonetica a fiecarui cuvant. Se despart cuvintele in silabe. Cate silabe are primul cuvant? Dar al doilea?

Cum reprezentam grafic silabele?

Se reprezinta la tabla si pe foile primite:

Se face analiza fonetica a fiecarei silabe (numar de sunete) si reprezentarea grafica. Cum reprezentam grafic silabele?

O O O O O O O O O O O O O O.

Se identifica sunetul "o" si pozitia acestuia pe care o are in cuvant. Locul lui se marcheaza.

Unde se afla suntetul "o"? Se precizeaza modul de articulare.

Jocul silabelor: rostiti silabe in care sa se auda sunetul "o".

Se va realiza sinteza fonetica: locul sunetului "o" in cuvantul "copiii", silaba din care face parte, numarul de silabe al cuvantului, cuvantul, numarul de cuvinte ale propozitiei, propozitia.

Copiii danseaza.

O O O O O O O O O O O O O O.

.

__________ ______ ____ __ .

Invitatii nostri au fost la o petrecere.

Ei danseaza pe muzica si in jurul lor e plin de baloane.

Muzica se aude de la radio.

Ei sunt la carnaval.

Copiii sunt deghizati.

Elevii se vor prezenta dupa modelul: "Eu sunt ..., sunt elev in clasa I si vreau sa vi-l prezint pe prietenul meu .."

Copiii danseaza.

Noi am rostit o propozitie.

Propozitia se noteaza cu un segment rosu.

Primul cuvant este "copiii", al doilea cuvant este "danseaza". - se rosteste fiecare cuvant si se bate din palme pentru fiecare.

Propozitia este formata din doua cuvinte.

Cu ajutorul unor segmente albastre, sub segmentul rosu.

Co-pi-ii; dan-sea-za.

Primul cuvant are trei silabe.

Al doilea cuvant are tot trei silabe.

Cu ajutorul segmentelor negre, sub segmentele albastre.

Silabele se reprezinta cu ajutorul unor buline.

Sunetul "o" se afla in interiorul primului cuvant. Elevii vor pronunta sunetul.

ou, om, os, oi, op, ol, of, oz, ro, to, uo, io, so, do, go, ho, jo, vo, bo, no.

Observatia

Conversatia

Analiza fonetica

Exercitiul

Sinteza fonetica

5. Asigurarea retentiei

O6

O8

Se citeste titlul lectiei din carte: Sunetul "o".

Se identifica silabele din cuvintele: ou, omida, covor, radio, binoclu, coif, robot. Se stabileste locul sunetului "o" pentru fiecare cuvant.

Jocul "jetoanele buclucase". mai multi elevi extrag dintr-un saculet cate un jeton, denumesc imaginea si stabilesc locul sunetului "o" in cuvant.

Cuvintele sunt: avion, oglinda, ochelari, cocos, corn, cocor, colac, orar, morar, os.

Conversatia

Jocul didactic

Realizarea transferului

O6

O8

Copiii care au extras cate un jeton raman in fata clasei. Pe rand vor ridica jetonul, cerand unui coleg din clasa sa alcatuiasca o propozitie cu cuvantul respectiv. La fel se va proceda si cu ilustratiile din manual.

Jocul "spune cuvantul potrivit" care:

a)      sa inceapa cu sunetul "o"

b)      sa contina sunetul "o"

c)      sa se sfarseasca cu sunetul "o"

ou, oala, om

scolar, soba, soare

alo, maro

Jocul didactic

7. Incheierea lectiei

O7

Daca timpul mai permite, ca activitate in completare,  elevii vor desena diferite obiecte a caror denumire incep cu sunetul "o".

Se vor face aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie, amintind faptul ca invitatii lor de azi (Bostanel, Clovnel, Dresorel, Omidel si Tinichel) au fost foarte incantati de cat de frumos au raspuns astazi copiii si ca vor vrea sa mai treaca pe la ei, sa vada ce lucruri noi au mai invatat.

Se va anunta tema de casa: de "citit" foarte bine lectia.

Explicatia

Conversatia





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.