Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 3-5 ani Activitati artistico - plastice - Numaratoarea cu bilute

DIDACTIC 3-5 ani Activitati artistico - plastice - Numaratoarea cu bilute


PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARA: arte

NIVELUL: 3-5 ani

DISCIPLINA : Activitati artistico - plastice

TEMA : Numaratoarea cu bilute

FORMA DE REALIZARE : : dactilo- pictura

TIPUL DE ACTIVITATE :formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa identifice o numaratoare, un model concret;

- sa intuiasca modelul pictat de educatoare, forma, asezarea pe linie si multitudinea de buline;

- sa picteze  cu degetul aratator, buline, respectand cerintele referitoare la tehnica executarii si pozitia corecta la masa de lucru;

METODE DIDACTICE:

conversatia, explicatia,

demonstratia,

exercitiul.

MATERIAL DIDACTIC: numaratoarea cu bilute, plicul cu fisele de lucru pentru copii, acuarela, apa, panou de expunere, modelul meu, plicul cu scrisoarea, plicul pentru lucrari.

DURATA: 20 min.

MOMENTUL ORGANIZATORIC:

Asez mobilierul in V.

Materialele necesare sunt pe masa de lucru.

Modelele acoperite pe masa si la tabla .

Copiii intra organizat in sala.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forme de activitate

Captarea atentiei

Noi am primit ieri o scrisoare de la scolarii din clasa I.

Citesc scrisoarea ...si descopar cateva picturi frumoase.

Anunt tema si o motivez

Copii admira picturile

frontal

Comunicarea temei, motivarea ei si a obiectivelor

Reactualizarea cunostintelor



M-am gandit sa le facem si noi o surpriza. Sa le pictam cate o socotitoare cu bilute. Eu v-am adus numaratoarea lui Mihai.

Ce observati la ea?

La ce foloseste o numaratoare?

Primesc cu bucurie provocarea

Privesc cu interes modelul meu

frontal

Individual si frontal

Prezentarea optima a continutului:

1. modelul si analiza lui

2. demonstrarea tehnicii de lucru

3. Exercitii de flexibilizare a muschilor mici

V-am pictat si eu o numaratoare cu buline.
Vedeti, bilutele( bulinele) sunt una langa alta.
Explic si demonstrez atentionand copiii sa nu foloseasca multa apa, sa spele si sa stearga degetul la fiecare schimbare a culorii Vom canta cantecul "Miscam degetelele"si copiii executa miscari de flexibilizare a muschilor mici Execut o data cu copiii . Stabilim pozitia corecta la masa de lucru..

Copii o privesc

Copii le privesc cu interes. Copii sunt atenti la explicatiile mele. Copii misca degetele si fac exercitiile pe care le face educatoarea

frontal

Obtinerea performantelor;

Executarea temei de catre copii

Evaluarea performantelor

(analiza lucrarilor)

Voi da libertate copiilor in a folosi culorile dorite. Corectez pozitia la masa de lucru si urmaresc permanent activitatea copiilor, individual. Cu 5 minute inainte de expirarea timpului voi atentiona copiii pentru a se apropia de final. Cand terminati de pictat veniti cu lucrarea la panou. Le vom lasa sa se usuce iar apoi le voi trimite scolarilor rugandu-i sa-mi scrie care lucrari le-au placut mai mult.Sunt sigura ca scolarilor o sa le placa picturile in care s-u folosit multe culori, cele lucrate ordonat, curat, cele cu multe buline, cele terminare.

Care lucrare credeti ca va fi aleasa?

De ce ?

Vor cauta sa picteze , utilizand o combinatie originala de culori, cat mai curat, corect si ingrijit

Vor nominaliza , pe rand lucrari reusite, motivand alegerea facuta in functie de criteriile date.

individual

In incheiere

Ati pictat frumos, cred ca toate picturile vor fi apreciate de scolari si de doamna invatatoare .

Vor iesi la baie, se vor spala pe maini si-si vor pune lucrurile in dulap.

Frontal si individual





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.