Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC Grupa: mijlocie - Formeaza perechi intre elementele celor doua multimi

DIDACTIC Grupa: mijlocie - Formeaza perechi intre elementele celor doua multimi


PROIECT DIDACTIC

Grupa: mijlocie

Educatoare

Categoria activitatii: Activitate matematica

Mijloc de realizare : activitate pe baza de exercitii cu material individual

Tema : " Formeaza perechi intre elementele celor doua multimi "

Tipul activitatii : predare de cunostinte si deprinderi



Scopul:

  • formarea deprinderii de triere, comparare, clasificare a elementelor unei multimi, aprecierea globala, prin punerea in corespondenta a doua multimi  cu "tot atatea", "mai multe","mai putine" elemente;
  • determinarea diferentelor cu un element;
  • formarea deprinderii de a utiliza un limbaj matematic adecvat;
  • dezvoltarea operatiilor si calitatilor gandirii.

Obiective operationale:

Cognitive:

sa ordoneze elementele multimilor dupa forma;

sa formeze perechi intre elementele celor doua multimi;

sa determine raporturi cantitative intre multimile comparate;

sa verbalizeze actiunea efectuata si sa exprime rezultatele obtinute folosind expresii ca "tot atatea", "mai multe","mai putine" elemente;

Psiho-motorii:

  • sa manuiasca cu grija obiectele;
  • sa formeze perechi intre elemente pe tabla magnetica;
  • sa rezolve corect fisa matematica;

Afective:

  • sa participe la activitate cu simt de raspundere;
  • sa doreasca sa raspunda la sarcini avand satisfactia reusitei;
  • sa analizeze cu spirit critic si autocritic rezultatele din fisele de evaluare.

Strategia didactica:

a)      Modul de abordare a invatarii: algoritmica;

b)      Metode si procedee: conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea;

c)      Mijloace de invatamant: tabla magnetica, panou, fise de evaluare, carioca, cosulete cu multimi de obiecte (stelute si globuri), recompense;

d)     Forma de organizare: frontal si individual

Evaluarea activitatii:

Continua - formativa

Durata : 15-20 minute

Material bibliografic: "Programa activitatii instructiv-educative din gradinita de copii"M.E.C.

"Activitati matematice de gradinita", editura AS/1995

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul didactic

Continutul didactic

Strategii didactice

Evaluare/

Instrumente/

indicatori

1. Moment organizatoric

Se organizeaza mobilierul; se pregateste materialul; se introduc copii si se stabileste ordinea si linistea necesare inceperii activitatii.

Exercitiul practic

Observarea+corectarea comportamentului copiilor

2. Captarea atentiei

Materialele vor fi acoperite si anunt copiii ca, dupa ce vor vedea ce se afla sub servetele, va trebui sa demonstreze ca au fost atenti la toate activitatile pentru a putea raspunde astazi, ca sa ii trimit o scrisoare lui Mos Craciun despre ei.

Explicatia

Observarea

Observarea+corectarea comportamentului copiilor

3. Reactualizarea cunostintelor

Voi purta o conversatie privind cunostintele despre numaratul pana la 5; voi executa exercitii de numarat individuale; voi intreba copii ce eveniment se apropie (serbarea de Craciun)

Conversatia

Exercitiul

Analiza raspunsurilor

4.Intuirea materialelor

Voi cere copiilor sa descopere materialele si sa le intuiasca utilizand limbajul matematic. Voi descoperi si materialul de la suport cerandu-le sa le denumeasca.

Observarea

Explicatia

Conversatia

Observarea+corectarea comportamentului copiilor

5. Anuntarea temei si a obiectivelor

Voi anunta tema si voi spune copiilor ca ei vor trebui sa raspunda la intrebari dupa ce vor forma perechi intre elementele celor doua multimi, spunand unde sunt mai multe, mai putine, sau daca sunt tot atatea din ambele multimi.

Explicatia

Observarea

Observarea+corectarea comportamentului copiilor

6. Dirijarea invatarii

Voi explica si demonstra pe tabla magnetica formarea de perechi intre elementele celor doua multimi (stelute si globuri), asezand de jos in sus si de la stanga la dreapta, spunand ca fiecarei stelute sa ii corespunda cate un globulet; asezarea in perechi se face prin alaturarea unu cate unu pana se vor aseza toate elementele.

Dupa demonstratia la tabla voi solicita copii sa exprime verbal actiunea efectuata, folosind limbajul matematic, unde se afla "mai multe", "mai putine" elemente, apoi voi lua un element si vor spune ca sunt "tot atatea"elemente sau sunt multimi egale.

Voi solicita copii sa formeze si ei perechi pe masute cu elementele din cosulet; in timpul lucrului vor urmari si corecta copiii unde este nevoie; voi cere copiilor sa spuna in care multime au "mai multe" sau "mai putine"sau cum pot sa aiba in cele doua multimi "tot atatea"elemente.

Conversatia

Exercitiul practic

Problematizarea

Observarea

Explicatia

Corectarea raspunsurilor copiilor

Analiza orala

Aplauze

7. Asigurarea feed-back-ului

Voi cere copiilor sa puna in cos multimea cu mai multe elemente si apoi cu cea mai putine elemente.

Voi cere copiilor sa intoarca si sa analizeze sarcina dintre fisele matematice, cerandu-le sa le rezolve corect pentru ca le va vedea si Mos Craciun cand va sosi la serbare.

Problematizarea

Exercitiul practic

Aprecieri orale

8. Evaluarea finala

Dupa expirarea timpului voi analiza fisele si le voi aprecia, anuntand pe cei acre nu au terminat sau au gresit, ca vor lucra in activitatea aleasa de dimineata.

Conversatia

Observarea

Aprecieri notabile

9.Incheierea activitatii

Apreciez modul de comportare si participare pe tot parcursul activitatii si le voi acorda recompense.

Explicatia

Observarea comportamentului copiilor





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.