Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect didactic pentru sectiunea ade - cand, cum si de ce se intampla? - darurile primaverii - pasari calatoare

Proiect didactic pentru sectiunea ade - cand, cum si de ce se intampla? - darurile primaverii - pasari calatoare


PROIECT DIDACTIC PENTRU SECTIUNEA ADE

Gradinita Bam Boo

Nivel: I

Tema: " CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?"

Tema proiectului: "Darurile primaverii"

Tema saptamanala: "Pasari calatoare"

Tema activitatii: "Pasari calatoare"

Domenii implicate: DS/DEC

Tipul activitatii: consolidare de cunostinte( aplicand "Explozia stelara") si consolidare de priceperi si deprinderi ( lipire, desen, pictura, modelaj).

Scopul activitatii:

  • Sistematizarea cunostintelor copiilor cu privire pasarile calatoare, pe baza continutului unor imagini, folosind metoda interactive "Explozia stelara";
  • Consolidarea priceperilor si deprinderilor de folosire a unor tehnici artistice;
  • Dezvoltarea atentiei voluntare, a spiritului de creatie, a indemanarii;
  • Cultivarea independentei in actiune si increderii in fortele proprii;
  • Cultivarea dragostei pentru munca.


Obiective operationale:

  • Sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii, folosind pronumele interogative: "Ce?", "Cine?", "Cand?", "Unde?", "De ce?";
  • Sa raspunda corect la intrebarile adresate despre pasarile calatoare;
  • Sa manuiasca materialul in mod organizat;
  • Sa lucreze independent;
  • Sa rupa si sa lipeasca hartia glasata si materialele pentru a realiza tema propusa;
  • Sa se foloseasca de acuarele pentru a reda tema propusa;
  • Sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;
  • Sa manifeste spirit de echipa;
  • Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si fata de lucrarea celorlalti, motivandu-si parerile.

Strategia didactica:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, descrierea, demonstratia, jocul, munca independenta, dialogul, brainstorming, analiza, Explozia stelara si Turul galeriei.

Material didactic: 1 stea mare, 5 stelute mici, imagini cu pasari calatoare, hartie glasata, aracet, plastilina, creioane colorate, acuarele.

Durata: 50-60 minute

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Momentul organizatoric

Pregatirea salii de grupa si a materialului didactic necesar desfasurarii activitatii. Intr-o parte a salii sunt pregatite patru mese de lucru cu materialele necesare activitatii artistice.

Captarea atentiei

Intr-o cutie fermecata, Raza de Soare, mesagerul Primaverii a adus o bagheta magica. Aceasta roaga copiii sa ii demonstreze ca stiu multe lucruri despre pasarile calatoare pentru ca ea sa ramana bucuroasa langa ei. Cei atinsi cu bagheta de catre doamna educatoare vor fi cei care vor raspunde. Pentru a dovedi dragostea lor pentru Primavara, in final vor trebui sa realizeze lucrari pe care el i le va duce.

Reactualizarea cunostintelor

Purtam o scurta discutie despre anotimpul primavara, enuntand succinct elemente specifice ale acestuia.

Conversatia;

Brainstorming;

Proba orala;

Recunoasterea elementelor specifice anotimpului primavara

Anuntarea temei si a obiectivelor

Voi anunta copiii ca vom desfasura cateva activitati interesante pentru mesagerul Primaverii, sub titlul "Pasari calatoare". Cu bagheta magica, voi forma grupele de lucru initiale si voi explica copiilor regulile jocului. Va raspunde doar copilul atins cu bagheta magica de catre mine. Apoi ne vom imparti in grupe de lucru, vom realize lucrari minunate prin pictura, desen, modelaj, lipire.

Conversatia;

Explicatia;

Dirijarea invatarii

Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc, iar in fata lor se aranjeaza stelutele. La mijloc este asezata steluta mare, peste care se asaza imagini cu diferite pasari calatoare. Celelalte 5 stelute mici se pozitioneaza in jurul celei mari, atentionand copiii ca pe fiecare dintre acestea este scrisa cate o intrebare, cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt cele aferente metodei Explozia stelara:

"CE?" - cu rosu;

"CINE?" -cu verde;

"CAND?" - cu roz;

"UNDE?" - cu albastru;

"DE CE?" - cu portocaliu.

Voi atinge cu bagheta magica 5 copii, la randul lor, isi aleg cate o steluta. Pe rand, educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le explica modul de lucru: fiecare copil ce si-a ales o steluta, isi alege alti 3-4 parteneri cu care formeaza o echipa.

Fiecare echipa trebuie sa gaseasca cat mai multe intrebari refeitoare la imaginile prezentate, dar folosind intrebarea de pe steluta aleasa.

Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite, se stabileste ordinea intrebarilor(CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE?)

Pe rand, fiecare grup vine langa imagini si adreseaza celorlalte grupuri intrebari proprii, acestia raspund, stimulandu-se activitatea generala.

Expicatia;

Conversatia;

Problematizarea;

Proba orala.

Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru.

Obtinerea performantei

Copiii formuleaza in grup cat mai multe intrebari legate de imaginile prezentate.

CE:

"Ce pasari sunt prezentate in imagini?"

"Ce fac pasarile cand se intorc din tarile calde?"

CINE:

"Cine se bucura cel mai mult de sosirea primaverii?"

"Cine s-a intors din tarile calde?"

CAND:

"Cand s-a intors randunica?"

"Cand isi face cuibul?"

UNDE:

"Unde s-au intors pasarile calatoare?"

"Unde isi face cuibul?"

DE CE:

"De ce se intorc pasarile calatoare?"

"De ce isi fac ele cuiburi?"

In finalul jocului, copiii interpreteaza cantece de primavara ("Vine primavara"- tranzitie).

Amintesc copiilor ca trebuie sa realizam lucrari pentru mesagerul Primverii. Pentru a fi mai eficienti, le propun imprastierea in patru echipe:

-cei care vor desena pasari calatoare cu creioane colorate;

-cei care vor modela cu plastilina pasari calatoare;

-cei care vor folosi hartia glasata, aracet pentru a realiza lucrari cu pasari calatoare;

-cei care vor picta folosindu-se de acuarele pentru a realiza lucrari cu pasari calatoare.

Dar mai intai, pentru o activitate judicios desfasurata, indemn copiii sa realizeze catava exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: morisca, foarfeca, etc., apoi fiecare echipa realizeaza sarcinile propuse.

Demonstratia;

Problematizarea;

Explozia stelara;

Dialogul;

Conversatia ;

Explicatia;

Demonstratia;

Proba orala.

Realizarea sarcinilor de lucru.

Proba practica;

Realizarea temelor propuse;

Incheierea activitatii

Ne amintim jocurile desfasurate, dam un nume lucrarilor realizate si ducem produsele activitatii copiilor intr-un loc special amenejat, care se transforma intr-o galerie expozitionala.

La semnalul dat de educatoare, grupurile de copii aflati in calitate de vizitatori si critici trec pe la fiecare exponat pentru a-l examina.

Dupa ce se incheie turul galeriei, grupurile revin la locul lor initial si fac comentarii cu privire la lucrarile observate.

Se acorda recompense pentru implicarea activa si pentru originalitatea indeplinirii sarcinilor.

Aduc asigurari copiilor ca toate realizarile lor vor fi preluate de Raza de Soare, mesagerul Primaverii, care ne va instiinta cat de mult s-a bucurat aceasta de lucrarile efectuate.

Conversatia;

Turul galeriei;

Analiza

Proba orala;

Aprecierea verbala;

Argumenteaza alegerea facuta





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.