Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani Educarea limbajului si a comunicarii - Cand se intampla

PROIECT DIDACTIC 3-5 ani Educarea limbajului si a comunicarii - Cand se intampla




PROIECT DIDACTIC

NIVELUL :3-5 ani

DISCIPLINA :Educarea limbajului si a comunicarii

TEMA : Cand se intampla

TIPOLOGIA : consolidare

FORMA DE REALIZARE : joc didactic

SCOP: dezvoltarea structurilor de exprimare orala

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa identifice momentele zilei si sa denumeasca momentele importante ale zilei: dimineata, la amiaza, seara



-sa vorbeasca in propozitii dezvoltate despre aspectele prezentate in imagini;

-sa inceapa si sa continue o poveste creata pe baza unor imagini care sugereaza momentele zilei cu tema "O zi din viata lui Ionel";

METODE DIDACTICE:

conversatia,

explicatia,

demonstratia,

exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE:

imagini mari semnificand momentele zilei;

jetoane cu imagini simbolice;

suport pentru imagini.

DURATA: 25- 30 minute.

ORGANIZAREA ACTIVITATII:

- Asez scaunele in semicerc

-Asez materialele si tabla la loc vizibil.

Copiii intra organizat in sala de grupa

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode

didactice

Introducere in activitate:

Reactualizarea cunostintelor

Comunicarea obiectivelor si anuntarea temei

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii

Obtinerea performantelor

Asigurarea retentiei si a transferului

In incheiere

As dori sa vad daca mai stiti zilele saptamanii

In ce zi ne aflam azi?

In ce zi ne-am culcat ?

In ce zi ne-am trezit azi ?

Cand veniti voi la gradinita ?

Cand mergeti acasa ?

Ce faceti seara?

Ce faceti dimineata ?

Ce faceti dupa ce plecati de la camin ?

Astazi ne vom juca jocul "Cand se intampla"

Sunteti grupa mare, sa dovediti aceasta, prin felul de a vorbi. Vorbiti corect, cu cuvinte multe si sa fiti atenti, fiindca acest joc este un joc al copiilor inteligenti. Doar cei ce sunt atenti si stiu sa raspunda se pot juca frumos.

Varianta I - Prezint cate o imagine mare cu soarele in diferite momente ale zilei

Cand se intampla?

Cand rasare soarele?

Cand straluceste puternic?

Cand se ascunde?

Varianta II - Citire de imagini

Pe masa mea vor fi asezate sub servetele mai multe imagini



Voi spune versurile

"Cauta sub servetel

Si vezi ce ai ascuns sub el"

Varianta III - Voi cere copiilor sa faca o poveste "O zi din viata lui Ionel" dupa un sir de imagini

Voi incepe si sfarsi eu povestea

Voi scrie povestea pe o foaie pentru a o da la educatoarea grupei mijlocii

Varianta IV - In cerc - pe versurile cu cant:

"Balon mare

Balon mic

Hai sa ne jucam, un pic

Si sa-mi spui

Fiindca imi placi

Dimineata tu ce faci?

Balon mare

Balon mic

Hai sa ne jucam, un pic

Si sa-mi spui

Fiindca imi placi

La amiaza tu ce faci?

"Balon mare

Balon mic

Hai sa ne jucam

Si sa-mi spui

Fiindca imi placi

Dupa masa

Tu ce faci?

Balon mare

Balon mic

Hai sa ne jucam un pic

Si sa-mi spui

Fiindca imi placi

Asta seara, tu ce faci

.. Dupa lectii..

Fac aprecieri in legatura cu modul de realizare a sarcinilor

Aprecierile vor fi atat generale cat si individuale

Copiii enumera zilele

Stabilim ca este marti

Raspund mai multi copii
Copiii formuleaza propozitii despre soare.

Soarele rasare dimineata.

Soarele straluceste puternic la amiaza.

Soarele se ascunde seara.

Vine cate un copil ia o imagine si spune cand se intampla si o aseaza sub momentul zilei la tabla.

Toata grupa aplauda

"Bravo, bravo ai stiut"

vor fi antrenati cat mai multi copii

Vor povesti trei copii

Fiecare va povesti despre un moment al zilei

Copii canta si se deplaseaza in cerc

Unul care sta in mijloc ii va intinde mana celui care va formula raspunsul

Jocul se repeta de 6 - 7 ori, in cerc venind cel care a dat raspuns corect si complet.

Copiii ies din grupa organizat

conversatia

explicatia

explicatia

conversatia

explicatia , exercitiul

demonstratia

explicatia exercitiul

demonstratia

explicatia exercitiul

povestirea

demonstratia

explicatia exercitiul

explicatia







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



EDUCATIA TIMPURIE -INTRE NECESITATE SI OPORTUNITATE
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Matematica - Cine socoteste bine, primeste azi buline
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - Numarul si cifra 6
ROLUL FORMATIV AL ACTIVITATILOR MATEMATICE IN PROCESUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani educatie fizica - Exersarea alergarii organizate pe teren variat
Fisa de lucru integrata
ETAPELE FORMARII DEPRINDERILOR MOTRICE SI CLASIFICAREA LOR
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - "Cum este si cum nu este aceasta piesa"



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu