Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Clasa: a VI-a Educatie muzicala Gama Fa major

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Clasa: a VI-a Educatie muzicala Gama Fa major




PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Data:

Scoala:

Clasa: a VI-a

Obiect: Educatie muzicala
Unitatea de invatare:
deprinderi de interpretare

Subiect: Gama Fa major

Mijloace de realizare: cantec, auditie

Tipul lectiei: mixta



Obiective de referinta:

Sa interpreteze vocal individual sau in colectiv, fluent si expresiv, la unison, cantecele propuse

Sa cunoasca si sa utilizeze in practica muzicala, elemente de limbaj muzical

Obiective operationale:

Sa execute corect, constient, sincronizat, exercitiile muzicale propuse

Sa interpreteze curat, nuantat, expresiv cantecele propuse

Sa-si insuseasca cunostinte referitoare la gama Fa major

Sa audieze cu placere si interes fragmentele muzicale propuse spre auditie

Metode si procedee:

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Problematizarea

auditia

Mijloace didactice: Cd, Cd-player, manual

Tipuri de invatare:

cognitiva

afectiva

prin descoperire

prin identificare

Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

I. Activitati introductive

a) organizatorice

b)muzicale

Se pregateste materialul necesar in ordinea folosirii.

Se asigura atmosfera prielnica desfasurarii activitatii.

Exercitiu ritmic:

Se cere analiza si rezolvarea corecta a exercitiului.

Intrebari:

Ce tip de exercitiu este?

In ce masura este scris?
Din ce valori de note si pauze este alcatuit?

Exercitiu ritmico-melodic:

Se cere analiza si rezolvarea corecta a exercitiului.

Intrebari:

Ce tip de exercitiu este?
In ce masura este scris?

In ce tonalitate ne aflam?

De ce?

Din ce valori de note si pauze este alcatuit?

Analizeaza exercitiul, citesc ritmic cu tactare.

ritmic

Analizeaza, citesc ritmic cu tactare pronuntand denumirile notelor, citesc melodic, solfegiaza cu tactare.

ritmico-melodic

Do major

nu are nimic la armura, se termina pe sunetul do

II. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

Ce tonalitati majore ati invatat pana acum?

Dar minore?
Ce stim despre tonalitatile majore? Unde au semitonurile?

Dar gamele minore unde au semitonurile?

Ce este armura?

Ce au gamele Do major si Sol major la armura?

Ce gama am invatat ora trecuta?



Unde are semitonurile?
Ce are la arumura?

Care gama mai are fa# la armura?

Ce cantec ati invatat in mi minor?

Haideti sa-l cantam.

Do major si Sol major

la si mi minor

III-IV; VII-VIII

II-III; V-VI

alteratiile de dupa cheie

Do nu are nimic, iar Sol major are la armura fa#

mi minor

II-III; V-VI

fa#

Sol major

Codrule, codrutule

Elevii canta cantecul

III. Prezentarea materialului stimul

Dirijarea invatarii

Deschideti manualele la pagina 39.

Ce cantec avem acolo?

In ce masura este scris?
Din ce valori de note si pauze este alcatuit?

Care este ultima note din cantec?

Ce are la armura?
Ce rol are bemolul?

Si atunci ce se formeaza intre la si si ?

Se cere sa citesca ritmic, sa solfegieze si sa citeasca ritmic textul.

Intonarea model.

Dupa cum spuneam, gama majora are semitonurile intre treptele.

Se solicita un elev sa scrie pe tabla scara muzicala incepand de pe sunetul fa si sa noteze treptele.

Se solicita alt elev sa puna semitonurile specificegamei majore.

Intre treptele III-IV este semiton?

Si ce putem face ca sa avem?

Daca punem # in fata notei la vom avea un ton si un semiton intre sunetele sol - la#, prin urmare punem un in fata notei si.

Se spune elevilor ca ceea ce au construit ei este defapt gama Fa major.

Se scrie schema lectiei pe tabla.

Gama Fa major

semitonuri intre III-IV si VII-VIII

arpegiu gamei se formeaza intre treptele I - III - V - VIII

are un bemol la armura

Copilul si floarea

Fa

si

coboara nota cu un semiton

semiton

Citesc ritmic cu tactare pronuntand denumirile notelor. Solfegiaza cu tactare, citesc ritmic textul.

Intoneaza integral cantecul.

III-IV

scrie pe tabla scara muzicala de pe sunetil fa si noteaza treptele

pune semitonurile intre III-IV; VII-VIII

nu

punem # in fata notei la

Scriu schema lectiei pe caiete

IV. Obtinerea performantei

Se cere repetarea cantecului invatat in timpul orei.

Ce are Fa major la armura?

Unde are semitonurile?

Care este arpegiul gamei Fa major?

Canta cantecul.

- si

- III-IV; VII-VII

- I (fa) - III(la) - V(do) - VIII(fa)

V. Evaluare

Se evalueaza elevii verbal si/sau prin note in functie de activitatea acestora la ora de muzica.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Introducere in statistica educationala
Cadrul juridic de organizare si desfasurare a activitatii de asistenta psihopedagogica
De ce sa evaluam? Functiile evaluarii
Cooperare si competitie in clasa scolara
Cercetari privind problemele structurarii si invatarii codului Braille abreviat
Planul de studiu individual
Abordarea contextuala a carierei (Collins, 1997)
Proiect de activitate didactica Clasa: a VIII-a Cultura civica - Dreptate si egalitate



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu