Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE CLASA A II-A, Educatie plastica, Tehnica marmorata

DE LECTIE CLASA A II-A, Educatie plastica, Tehnica marmorata


PROIECT DE LECTIE



DATA: 28.11.

CLASA A II-A

LICEUL TEORETIC "Grigore Tocilescu"

ARIA CURRICULARA:Arte

DISCIPLINA: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Grupele de culori

SUBIECTUL : Tehnica marmorata

TIPUL LECTIEI: predare-invatare


OBIECTIVE FUNDAMENTALE


familiarizarea elevilor cu notiunile de "grupe de culori", "tehnica marmorata";

formarea atitudinii estetice, de pretuire a frumosului din natura si societate;


OBIECTIVE OPERATIONALE

sa foloseasca correct instrumentele de lucru;

sa denumeasca si sa clasifice culorile;

sa explice notiunile de "culori primare/ secundare" , culori "reci/calde";

sa lucreze curat, correct,ingrijit,respectand indicatiile date;

sa analizeze lucrarile realizate dupa criteriile stabilite;


STRATEGIA DIDACTICA

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia


Mijloace didactice:

v instrumente de lucru:foaie, acuarele,pensule, recipient cu apa

v lucrari demonstrative

v album cu lucrari de arta



Etapele lectiei

Ob. op.

Continutul invatarii

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Moment organizatoric


     Se asigura climatul de ordine si disciplina favorabil desfasurarii orei de curs; se pregatesc materialele didactice necesare.


Se pregatesc pentru lectie




Reactualizarea cunostintelor

(10 min)




O1








O2

     Se aminteste ceea ce s-a facut pana in acest moment la educatie plastica.

Ce am studiat pe parcursul acestui semestru?





- Ce tehnici de lucru am studiat?


Materialele de lucru, culori primare,  culori secundare, linia, punctul, semnificatia culorilor


Tehnica decolorarii, tehnica stampilarii

Bloc de desen


explicatia, conversatia

Observare sistematica

Captarea atentiei


     Se prezinta plansele model cu tema noii lectii.


Elevii urmaresc plansele prezentate.

Bloc de desen




explicatia, conversatia

exercitiul

Observare sistematica

Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei



     Se anunta titlul lectiei, precum si obiectivele acesteia.


Tehnica marmorata




Dirijarea invatarii















Prezentarea etapelor








Efectuarea lucrarii




Analiza lucrarilor









Incheierea lectiei

O2








O3

















O1












O4






O5












O5








-Ce categorii de culori am studiat?

(principale, secundare, reci, calde)




-Am vorbit si despre semnificatia unora dintre acestea.


-Tema de astazi se va realiza cu una dintre culorile studiate, alaturi de nonculori.

Dat fiind faptul ca astazi am discutat la ora de limba si literatura romana despre casa asemanata cu o lume de basm, m-am gandit sa pictam si noi un element specific basmelor Castelul


Se prezinta etapele de lucru. Se executa o parte din lucrare.

Se asaza aproape de baza foii culoarea aleasa, direct din tub;

Cu o bucata de carton ingusta se intinde acuarela catre partea superioara a foii;

la final se poate interveni cu detalii realizate cu acuarela neagra





Se aleg lucrarile cele mai reusite si se argumenteaza alegerea facuta.








vSe fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei.

vSe propune ca tema refacerea lucrarilor neefectuate corect.




Elevii enumera grupele de culori si argumenteaza fiecare categorie..


Se dau exemple.



Elevii asculta indicatiile date.






Elevii urmaresc modul de executie.







Elevii realizeaza tema cu sprijinul si indicatiile date de invatator.



Elevii argumenteaza alegerea lucrarilor pe baza criteriilor mentionate.


Caiet special



explicatia, conversatia

exercitiul


problematizarea











Foaie de desen

Vas pentru apa

Pensule

Carton

acuarele


























































































Lucrarile elevilor



























Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.