Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE CLASA: a V-a : Incercare de autoportret

PROIECT DE LECTIE CLASA: a V-a : Incercare de autoportret




PROIECT DE LECTIE

CONSILIERE SI ORIENTARE

SCOALA : Scoala Gimnaziala Oancea, Galati

CLASA: a V-a



DATA: 9.10.2009

PROPUNATOR

MODULUL : Autocunoastere si dezvoltare personala

TEMA : Incercare de autoportret

SCOPUL: Descoperirea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastere

OBIECTIV CADRU : Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine ; 

OBIECTIVE OPERATIONALE :

Dezvoltarea formelor de prezentare a caracteristicilor pozitive despre sine ;

Optimizarea increderii in sine si in ceilalti ;

Dezvoltarea abilitatilor de autocunoastere si intercunoastere.

MATERIALE: fise de lucru

METODE SI PROCEDEE: argumentatia, discutia, conversatia euristica, expunere, explicatie;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Organizarea clasei Salutul, absentii, pregatirea celor necesare inceperii lectiei.

Anuntarea temei ,Incercare de autoportret

Plan de dezbatere :

Exercitiu de spargere a ghetii .

"Nume-adjectiv"

Scop: Optimizarea cunoasterii de sine si / sau a celorlalti.

Obiective

O1. Sa identifice propriile trasaturi de personalitate;

O2. Sa asculte parerile celorlalti.

Descrierea activitatii:

Participantii stau pe scaune in cerc si fiecare trebuie sa-si spuna numele si un adjectiv care ii reprezinta si incepe cu aceeasi litera ca si numele lor - Cristi cel credincios, Alina cea ambitioasa, Dudu cel darnic.

"Cele 5 schimbari"

Imaginati-va 5 schimbari pe care ati dori sa le faceti asupra voastra.



Aceasta instructiune trebuie prezentata prin precizarea faptului ca se impune o imaginatie nerestrictiva, ca sub efectul unei baghete magice.

Schimbarile trebuie sa fie notate.

Pe o foaie, ordonati de sus in jos schimbarile, de la cea pe care o considerati cea mai importanta pana la cea mai putin importanta.

Pe o alta foaie, faceti aceeasi ordonare, insa de la cea pe care o considerati cea mai realizabila pana la cea mai putin realizabila.

Fiecare elev isi prezinta schimbarile in fata clasei.

"Cum ma vad eu, cum ma definesc ceilalti?"

Acest exercitiu ofera elevilor posibilitatea de a-si defini calitatile personale care contribuie la dezvoltarea armonioasa a personalitatii lor.

Elevii sunt impartiti in grupe de 5 si primesc cate o foaie A4 si creioane colorate.

Fiecare elev deseneaza conturul propriei palme, pe foaie si se semneaza pe foaia respectiva. Pe degetul mare isi va trece o calitate proprie (trasaturi de caracter, insusiri morale, de ex: generos, inteligent, simpatic, talentat etc.). Exercitiul se continua cu precizarea altor calitati de catre colegii de grup - fiecare membru al grupului va scrie o calitate a colegului sau, pe celelalte "degete" ale conturului palmei acestuia. In felul acesta, la sfarsit fiecare membru va avea un contur al palmei inscriptionat cu calitati identificate atat de el, cat si de colegii sai. In final se afiseaza toate colile cu desene pe un panou.

O varianta a exercitiului cuprinde precizarea unui comportament pozitiv (sau a mai multor comportamente). Se insista ca elevii sa identifice calitati (aspecte pozitive), nu defecte (aspecte negative) ale propriei personalitati.

Sugestii pentru profesori:

Accentul se pune pe valorizare. Daca profesorul observa ca sunt elevi care nu reusesc sa identifice aspecte pozitive ale comportamentului sau caracterului lor, pot fi completate "degetele" doar de ceilalti membri ai grupului. In felul acesta, elevul respectiv va reusi, cu ajutorul celorlalti, sa se cunoasca si sa autovalorizeze propriul potential.

Prezentarea unor autoportrete realizate de elevii din clasa, sub forma de eseuri sau planse desenate.

Concluzii.

Se va face o analiza comparativa intre ceea ce au scris elevii despre ei insisi si ceea ce au aflat despre ei de la ceilalti. Fiecare elev trebuie sa-si expuna punctul de vedere.

Dirigintele va stabili impreuna cu participantii care au fost "notiunile" noi pentru ei, despre care aveau cunostinte deja ( din propria experienta sau din alte surse ) .

Anuntarea temei urmatoare: " Sa ne planificam bine timpul

Scoala Gimnaziala Oancea, Galati

Clasa a V-a

Numele si prenumele elevului .............

"CELE 5 SCHIMBARI"

Scoala Gimnaziala Oancea, Galati

Clasa a V-a

Numele si prenumele elevului .............

"CELE 5 SCHIMBARI"







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Plantele ierboase
Prevenirea si inlaturarea insucceselor scolare
PROIECT DIDACTIC CLASA:a II-a Limba si literatura romana - Textele narative:,,Cele patru piersici",dupa o poveste populara
Standarde ocupationale, profiluri ocupationale si standarde de pregatire profesionala pentru meseria ZIDAR PIETRAR
Educatia - Obiect de studiu si intentie
Rezolvarea problemelor
Relatia dintre pedagogie si sociologie
Proiect didactic Clasa: a -IV-a Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000 000



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu