Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic Clasa: a -IV-a Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000 000

Proiect didactic Clasa: a -IV-a Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000 000




Proiect didactic

SCOALA GENERALA BUDILA

Clasa: a -IV-a B

Data:

Invatator



Aria curriculara: Matematica si stiinte

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici

sau egale cu 1 000 000.

Subiectul: Adunarea si scaderea fara trecere peste ordin.

Tipul lectiei: consolidare- sistematizare de cunostinte.

Obiective de referinta:

O 2.1 - sa identifice terminologia specifica operatiilor de

adunare si scadere

O 2.2 - sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor

naturale utilizand algoritmii de calcul si proprietatile

operatiilor.

O 4.3- sa manifeste disponibilitate de a invata de la altii si a-i

ajuta pe ceilalti in rezolvarea exercitiilor si problemelor.

Obiective operationale:

Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa:

a) cognitive:

O.1- sa recunoasca operatiile matematice ce se regasesc in

expresiile matematice exemplificate ( si pentru CES)

O.2- sa efectueze corect adunarile, scaderile, inmultirile si

impartirile date (si pentru CES)

O.3- sa evalueze rezolvarile colegilor in cadrul sarcinilor de grup;

b) afective:

O.4- sa manifeste initiativa , placere si o atitudine degajata

in comunicarea orala;

O.5- sa-si respecte colegii si opiniile acestora;

c) psihomotorii:

O.6- sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului;

O.7- sa se grupeze/regrupeze corect si rapid in conformitate cu

specificul sarcinii de lucru;

Forme de organizare a activitatii: frontal individual, pe grupe

Resurse :

a) umane: elevii clasei a IV-a D, invatatorul

b) procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, rezolvarea de

probleme, cubul, joc puzzle, evaluare initiala dialogata

c) materiale: carte, bilete pentru sarcinile de grup, piese de puzzle,

emblema echipei

d) temporale: 45 min.

Bibliografie:

1. Atanasiu , Gh., Purcaru , M.,(2002) Metodica predarii matematicii

pentru invatamantul primar , Ed. Universitatii Transilvania, Brasov

2. Maior, A., Calugarita, A., Maior, E., ( 2006), Matematica- manual

pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucuresti

3. Programa scolara pentru matematica- clasa a IV-a, (2004), Ed.

Didactic Press, Bucuresti

Demersul didactic

Momentele

Lectiei

Obiective

Activitatea invatatoarei

Activitatea

elevilor

Metode

Evaluare

1. Moment

organizatoric

Se asigura climatul necesar desfasurarii lectiei in conditii optime: organizarea colectivului de elevi, se impart elevii in 3 echipe.

Elevii se pregatesc pentru lectie.

Conversatia

2. Verificarea

temei

Se verifica tema calitativ si cantitativ.

Elevii prezinta tema.

Conversatia

Autoevaluarea

3.Reactualiza-rea cunostintelor

O1

O2

Joc: "Intrebare pentru."

Elevii isi vor adresa intrebari, din matematica, unii altora. Se formuleaza intrebarea, apoi este numit colegul provocat la raspuns. In cazul in care acesta nu stie raspunsul va fi ajutat de ceilalti. ( de ex. Cu cat este egal 200 + 200)

Cel care a raspuns, va formula o intrebare pentru un altul.si tot asa

Elevii isi adreseaza intrebari unii altora si raspund.

Jocul didactic, Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Evaluare initiala dialogata

3.Anuntarea temei

Se anunta titlul lectiei:

Exercitii de adunare si scadere fara trecere peste ordin ", si se enunta pe scurt obiectivele pe intelesul copiilor.

Se scrie titlul pe tabla, iar

elevii vor scrie in caiete.

Elevii sunt atenti si recepteaza.

Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.

Conversatia

4. Dirijarea invatarii

O1

O2

O3

O5

Se va aseza pe tabla un poster pe care sunt desenate copii, casa ( scoala) si cateva drumuri pe care sunt scrise operatii de adunare si scadere care sunt rezolvate corect si gresit.

Elevii impartiti in echipe, vor avea ca sarcina, sa

calculeze exercitiile si sa aleaga rezultatele corecte, pentru a gasi drumul care este bun pentru a ajunge la scoala. Se va face concurs intre echipe: care echipa are cat mai multe raspunsuri corecte, castiga.

Elevii calculeaza exercitiile si aleg raspunsurile corecte.



Elevii sunt atenti si recepteaza.

Problematizarea

Evaluarea orala Exercitiul

Aprecieri verbale privind rezolvarea corecta a exercitiilor, precum si exprimarea directa a elevilor

5. Obtinerea performantei

O1

O2

O3

O5

O7

Se aplica metoda ,,Cubul

Fiecare echipa va primi cateva biletele ( cate unul pentru fiecare membru al echipei) cu sarcini de lucru, diferentiate, in functie de nivelul copiilor.

Elevii vor avea ca sarcina de lucru sa rezolve exercitiile. Rezultatele finale ale lucrului pe echipe vor conduce la rezolvarea unui puzzle (pe tabla vor fi mai multe piese unele bune altele nu.fiecare piesa are un numar pe verso). Piesele bune din puzzle au

rezultatele corecte pe verso.

Fiecare grupa va descoperi o piesa din puzzle astfel, rezolvarea va fi realizata prin munca tuturor.

Elevii vor primi indicatii, apoi vor incepe sa lucreze( pe parcursul rezolvarilor, toata grupa verifica corectitudinea

Elevii vor iesi la tabla, vor alege biletelele si le vor lipi pe ramura copacului.

Jocul didactic Exercitiul

Munca in echipa

Explicatia

Usurinta sau greutatea cu care elevii calculeaza exercitiile.

calculelor).

Elevii vor rezolva jocul si vor descoperi mesajul ( Anexa 5)

"Sunteti campioni !"

6.Asigurarea feed-backului

O1

O2

Fiecare membru din echipa va primi cate o fisa de lucru cu sarcini diferentiate, in functie de nivelul elevilor. ( Anexa 3, 4)

Elevii vor avea ca sarcina de lucru sa rezolve fisa de lucru, in echipa.

Elevii vor primi fisa, sunt atenti la explicatii si o vor completa in echipa.

Exercitiul

Munca in echipa

Evaluare scrisa

7.Asigurarea transferului

Se vor face aprecieri verbale asupra raspunsurilor si comportamentului elevilor, vor fi incurajati si notati.

Se noteaza tema pe tabla.

Elevii sunt atenti si recepteaza.

Elevii noteaza tema.

Conversatia

Aprecieri generale si particulare

ANEXA 1

 


 

ANEXA 2.

23 453 + 45 336 = 10 + 10 =

235 764 + 134 232 = 23 + 10 =

45 666 + 21 122 = 342 + 120 =

Afla diferenta numerelor: Afla suma numerelor:

986 675 si 657 231 si 212 456

Afla diferenta numerelor : Afla diferenta numerelor:

345 987 si 124 335 988 777 si 444 333

345 - 200 23 - 12 = 14 + 10 =

453 241 + 334 320 = 562 432 + 231 253=

56 - 34 = 45 + 23 = 15 + 30 =

96 987 - 33 502 = 44 534 - 22 222 =

ANEXA 3

FISA DE LUCRU

1. Afla suma numerelor :

453 241 + 334 320 =

562 432 + 231 253 =



2. Afla diferenta numerelor:

379 475 - 253 243 =

298 548 - 181 134 =

3. Compara numerele folosind semnul potrivit ( <, >, =):

576 843 - 232 321 474 836 - 131 215

472 580 + 321 232 123 405 + 341 262

Ce calificativ crezi ca vei lua? Incercuieste chipul corespunzator acestui calificativ.

Nu sunt sigur insuficient suficient bine foarte bine

ANEXA 4

FISA DE LUCRU

1. Uneste ce se potriveste:

Semnul adunarii este ... -

Semnul scaderii este .... +

Mai mult cu ... x

Mai putin cu .... :

2. Calculati:

223 453 + 120 + 20 +

335 123 231 30

3. Pune semnul potrivit ( <, >, =):

20 30 45 65 50 50

Ce calificativ crezi ca vei lua? Incercuieste chipul corespunzator acestui calificativ.

Nu sunt sigur insuficient suficient bine foarte bine

Descriptori de performanta

Item

S

B

FB

Potriveste corect doua semne.

Rezolva un exercitiu corect si celalat cu mici greseli.

Rezolva corect toate exercitiile.

Rezolva un exercitiu, dar cu unele greseli.

Rezolva un exercitiu corect

si celalalt cu mici greseli.

Rezolva corect toate exercitiile.

Rezolva un exercitiu corect.

Rezolva corect un exercitiu, si celalat dar cu mici greseli.

Compara correct toate exercitiile.

Descriptori de performanta

CES

Item

S

B

FB

Completeaza doua enunturi.

Completeaza trei enunturi.

Completeaza toate enunturile.

Rezolva corect un exercitiu.

Rezolva corect doua exercitii.

Rezolva corect toate exercitiile.

Compara un exercitiu.

Compara doua exercitii.

Compara toate exercitiile.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Proiect didactic Clasa: a -IV-a Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000 000
Educatia pentru timpul liber
MODELE DE INSTRUIRE LOGOCENTRIC VS. EMPIRIOCENTRIC
PRINCIPIILE DE INSTRUIRE IN EDUCATIE FIZICA
PROIECT DE LECTIE MATEMATICA CLASA I Compararea numarului de elemente a doua multimi
Introducere in statistica educationala
Standarde ocupationale, profiluri ocupationale si standarde de pregatire profesionala pentru meseria ZIDAR PIETRAR



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu