Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE CLASA: a V-a geografie - Apele curgatoare

PROIECT DE LECTIE CLASA: a V-a geografie - Apele curgatoare


PROIECT DE LECTIE

DATA

CLASA: a V-a A

UNITATEA DE INVATARE Hidrosfera

SUBIECTUL : Apele curgatoare

PROFESOR

OBIECTIVE DE REFERINTA

CONTINUTUL INFORMATIV AL LECTIEI

Apele curgatoare sunt acele ape care se deplaseaza din regiuni mai inalte spre puncte mai joase.

Dupa marime pot fi: ape de siroire, torenti, parauri, rauri si fluvii.



Apele de siroire si torentii sunt temporare formandu-se in urma precipitatiilor bogate sau topirii zapezii. Determina degradarea terenurilor.

Paraul, raul si fluviul sunt ape curgatoare permanente.

Paraul este cea mai mica apa curgatoare. Poate fi trecut cu piciorul.

Fluviul este cea mai mare apa curgatoare. Se varsa in mari sau oceane.

Elementele unui rau:

  • Izvorul
  • Gura de varsare
  • Cursul

Un rau are afluenti, locul de intalnire numindu-se confluenta. Suprafata de pe care un rau isi aduna toti afluentii se numeste bazin hidrografic.

Forma de relief creata de un rau se numeste vale. O vale este formata din:

  • Albia minora- portiunea prin care curge raul la debite obisnuite
  • Lunca- portiunea prin care se scurge raul la debite mati
  • Terasele- trepte ramase in relief ca urmare a adancirii raului pe verticala.

OBIECTIVE OPERATIONALE

a) de cunoastere sau analiza:

  • Sa defineasca notiunile legate de apele curgatoare
  • Sa identifice deosebirile existente intre apele curgatoare permanente si cele temporare
  • Sa enumere elementele unui rau
  • Sa exemplifice notiunile studiate
  • Sa identifice principalele elementele ale unei vai.

b) afective:

  • Sa manifeste interes, curiozitate stiintifica pentru notiunile studiate
  • Sa pretuiasca mediul natural

c) psihomotorii:

  • Sa interpreteze corect schitele din manual
  • Sa realizeze desene schematice reprezentand elementele unui rau sau ale unei vai

TIPUL LECTIEI : combinata( mixta)

METODE FOLOSITE: conversatia euristica, lucrul cu harta si manualul, observarea, demonstratia, descrierea

MIJLOACE DE INVATAMANT: Harta fizica a lumii, manualul, mapa tematica, flipchart.

STRATEGIA DIDACTICA: algoritmica, inductiv- deductiva

ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontal, individual, pe perechi

NIVELUL CLASEI: bun

LOC DE DESFASURARE: sala de clasa

EVALUAREA: continua

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

1.Organizarea

activitatii

Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant necesare lectiei; se noteaza absentii

Pregatesc manuale, caiete

2. Verificarea cunostintelor din lectiile anterioare

Se impart elevilor, pe banci, fise de lucru( anexa 1) care se vor rezolva in cca 10 min.

Se verifica raspunsurile dupa expirarea timpului

Rezolva fisele de lucru

Raspund

Argumenteaza

3. Captarea atentiei

Se prezinta elevilor imagini reprezentand rauri sau fluvii comentandu-se, pe scurt, cele observate.

Analizeaza fotografiile

Raspund

4. Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor

Se noteaza pe tabla titlul lectiei, "Apele curgatoare" si se expun, oral, obiectivele propuse a se vor realiza

Noteaza in caiete

5. Dirijarea invatarii si dobandirea noilor cunostinte

Se vor adresa elevilor intrebari care ii vor dirija spre descoperirea definitiilor utilizand desenele din manual, imagini, Harta fizica a lumii:

  • Ce intelegeti prin apa curgatoare?
  • Ce este o apa curgatoare temporara?
  • Ce este o apa curgatoare permanenta?
  • Cum se numeste cea mai mica apa curgatoare? Dar cea mai mare?
  • Ce nume de fluvii cunoasteti?

Pe masura ce se obtin raspunsurile dorite se completeaza schema lectiei si se prezinta imagini ale notiunilor studiate .

Pe flipchart sunt realizate desene care infatiseaza elementele unui rau si ale unei vai desen care se completeaza treptat cu ajutorul elevilor.

Se solicita elevii sa analizeze desenul de la pag. 105 care infatiseza elementele unei vai.

Pe masura ce se obtin raspunsurile se completeaza schema lectiei.

Sunt atenti la intrebari

Raspund

Analizeaza desenele, fotografiile

Indica pe harta

Noteaza in caiete

Exemplifica

6. Fixarea cunostintelor

Se impart elevilor, pe perechi, desene reprezentand bazinul hidrografic si elementele unei vai, desene pe care le vor completa pe perechi( anexa 2).

Completeaza fisele de lucru

7. Evaluarea

Se noteaza elevii care s-au remarcat, prin raspunsurile date, pe parcursul desfasurarii lectiei

8. Tema

Identificati, cu ajutorul atlasului cate un nume de fluviu din Europa, America de Nord, America de Sud, Africa, Asia si Australia

Invatarea lectiei

Noteaza tema

ANEXA1.

1. Identificati, pe desenul de mai jos, articulatiile tarmului:

2. Precizati procentele detinute, in compozitia atmosferei, ale urmatoarelor gaze:

v    Azot -

v    Oxigen -

3. Explicati cum se incalzeste atmosfera

4. Pentru vanturile de mai jos precizati categoria( permanente, periodice sau neregulate) din care fac parte:

v    Musonii-

v    Vanturile de vest-

v    Alizeele-

v    Ciclonii-

v    Brizele-

v    Vanturile polare-

5. Precizati trei tipuri de precipitatii:

v   

v   

v   

6. Intre ce continente se afla cel mai mare ocean din lume?

7. Definiti salinitatea.

8. Ce este o mare mediterana?

ANEXA 2





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.