Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Biologie, Mediul intern

PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Biologie, Mediul intern


PROIECT DE LECTIE



Clasa: a VII-a

Disciplina: Biologie

Subiectul: Mediul intern

Obiectivul fundamental: transmiterea si insusirea noilor cunostinte

Categoria de lectie: combinata (mixta)



Obiective operationale:


1. sa defineasca mediul intern

2. sa identifice elementele structurale ale sangelui, limfei si lichidului

intercelular

3. sa explice rolul componentelor mediului intern

4. sa realizeze practic un frotiu de sange


Metode de invatamant: - conversatia euristica

- observatia

- invatarea prin descoperire

- experimental

- metode interactive - ciorchinele 

- brainstorming

Forme de activitate: - frontala

- independenta

Material didactic: - manual

- atlas anatomic

- calculator

- microscop

- lame

- lamele

- ace sterile, spirt, vata

- fisa de evaluare"Jocul cuvintelor"



DESFASURAREA ACTIVITATII



MOMENTELE   LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Organizarea clasei

- punerea absentilor

- elevii de serviciu spun  

absenti

2. Reactualizarea 

cunostintelor

- cere elevilor ca pe baza cunostintelor

din orele anterioare sa raspunda la

urmatoarele intrebarii:

. Din ce este format sistemul digestiv

. Din ce este format tubul digestiv

. Care sunt glandele anexe ale tubului

digestiv

. Ce este digestia

. Unde are loc absorbtia substantelor

nutritive

. Ce se intampla cu resturile de

substante ramase nedigerate


- pe baza cunostintelor insusite din lectiile anterioare elevii raspund la intrebarile profesorului


3. Captarea atentiei

- prezinta un scurt film pe calculator despre rolul sangelui in organism si cere elevilor sa precizeze prin intermediul cui sunt transportate substantele nutritive la nivelul celulelor

- urmaresc filmul si deduc faptul ca sangele este cel care transporta substantele nutritive la nivelul celulelor

4. Comunicarea   titlului noii lectii

dirijaza conversatia, in sensul deducerii titlului noii lectii folosind metoda interactiva CIORCHINELE, cerand elevilor sa spuna ce le vine in minte in momentul cand aud cuvantul MEDIUL INTERN AL ORGANISMULUI

- noteaza titlul lectiei pe tabla

elevii spun ce le vine in minte in momentul cand aud cuvantul MEDIUL INTERN AL ORGANISMULUI

- noteaza titlul lectiei in caiete

5. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte

Obiectiv I

- dirujaza conversatia in sensul definirii mediului intern

- deduc care sunt componentele

mediului intern

6. Fixarea si consolidarea noilor cunostinte

intocmeste pe tabla schita lectiei



- intocmesc in caiete schita lectiei in paralel cu profesorul

7. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte





Obiectiv II

- dirijaza conversatia, in sensul identificarii elementelor structurale ale sangelui, limfei si lichidului intercelular, folosind imaginile din atlasul anatomic - facand apel la cunostinsele pe care elevii si le-au insusit in clasa a VI-a



- identifica pe baza imaginilor si a cunostintelor insusite din clasa a VI-a care sunt elementelor structurale ale sangelui, limfei si lichidului intercelular


8. Fixarea si consolidarea noilor cunostinte

- intocmeste pe tabla schita lectiei

- intocmesc in caiete schita lectiei in paralel cu profesorul

9. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte



Obiectiv III

- imparte elevii in  trei grupe si folosind metoda interactiva BRAINSTORMING dirijaza elevii in scopul stabilirii caracteristicilor si rolului fiecarei componente a sangelui

- coordonati de profesor identifica rolul fiecarei componente a sangelui

10. Fixarea si consolidarea noilor cunostinte

- complecteaza schita lectiei cu ajutorul elevilor

- intocmesc in caiete schita lectiei in paralel cu profesorul

- contribuie la realizarea schitei

11. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte


Obiectiv IV

- explica elevilor cum se realizeaza un frotiu de sange


- pe baza celor spuse de profesor realizeaza un frotiu de sange

12. Evaluare

- distribuie elevilor fise de evaluare

- rezolva fisa de evaluare





Schita lectiei


Mediul intern


Mediul intern -sangele

- limfa

- lichidul intercelular


SANGELE

-reprezinta 8% din masa corporala

-culoare si miros characteristic

-format din

a) Plasma:-reprezinta 55% din sange

- lichid alb-galbui

- contine: - 90%apa

- substante organice ex. fibrinogenul(cu rol in coagularea sangelui

- are rol in transportul: - nutrimentelor

- vitaminelor

- hormonilor

- enzimelor

- substantelor nefolositoare

b)Elementele figurate:

- globule rosii: - numar - 4,5-5 mil./mm3 sange

(hematii) - forma - disc biconcav

- anucleate

- se formeaza in maduva rosie a oaselor lungi

- traiesc aproximativ 120 de zile

- rol in transportul gazelor

. hemoglobina + O2↔ oxihemoglobina

. hemoglobina + CO2↔ carbohemoglobina

. hemoglobina + CO↔ carbooxihemoglobina

- globule albe: - numar - 6-8 mii/ mm3 sange

(leucocite) - forma - diferita

- nucleate: - polinucleate - neutrofile - fagociteaza microbii

- mononucleate - limfocite - produc anticorpi

- monocite

- trombocite:-cele mai mici elemente figurate ale sangelui

- participa la coagularea sangelui


LIMFA: - se formeaza din sange

- contine plasma si leucocite

- circula prin vase limfatice


LICHIDUL INTERCELULAR: - format din: - plasma

- leucocite mici

- circula prin celulele corpului

GRUPELE DE SANGE:-prezinta 4 grupe sange

-sunt indicate de absenta sau prezenta pe suprafata leucocitelor

-grupa de sange este importanta din mai multe motive medicale


BOLI DE SANGE:-leucemie

-anemie

-hemofilia





FISA DE EVALUARE


REBUS - JOCUL CUVINTELOR



1.Componenta a mediului intern.

2.O proteina specifica plasmei sangvine.

3.Toate elementele figurate se formeaza in ...rosie a oaselor.

4.Combinatie instabila a hemohlobinei cu oxigenul.

5.Leucocite care digera agresorii microbieni.

6.Globulele albe se numesc...

7.Unele leucocite traverseaza peretele capilarului sangvin prin...

8.Substante care cresc rezistenta organismului la boli.

9.Procesul de digestie a microbilor.

10.Lichidul..scalda celulele corpului.

11.Se ingramadesc la locul in care se rupe peretele sangvin.

12.Rezultatul activitatii unor leucocite este... locala.


1



M




2









E



3

4

5



D







I















U










7

8

6

L











I










N








9







T





10




E










11

12


R










N










REZOLVAREA REBUSULUI


1

L

I

M

F

A


2

F

I

B

R

I

N

O

G

E

N


3

4

5

M

A

D

U

V

A


O

X

I

H

E

M

O

G

L

O

B

I

N

A


N

E

U

T

R

O

F

I

L

E



7

8

6

L

I

M

F

O

C

I

T

E


D

I

A

P

E

D

E

Z

A


A

N

T

I

C

O

R

P

I

9

F

A

G

O

C

I

T

O

Z

A


10

I

N

T

E

R

C

E

L

U

L

A

R


11

12

T

R

O

M

B

O

C

I

T

E

I

N

F

L

A

M

A

T

I

A




FISA DE EVALUARE


REBUS - JOCUL CUVINTELOR


1. Globulele rosii se numesc...

2. Toate elementele figurate se formeaza in maduva...a oaselor.

3. Globulele albe se numesc...

4. Proteina care da culoarea sangelui.

5. Combinatie instabila a hemohlobinei cu oxigenul.

6. Substante care cresc rezistenta organismului la boli.

7. Procesul de digestie a microbilor.

8. Produce anticorpi.

9. Lichidul..scalda celulele corpului

10.Unele leucocite traverseaza peretele capilarului sangvin prin...


1





T




2

R






3





O






5

4



M













B














6






O





7



10





C








9

8


I










T















E







REZOLVAREA REBUSULUI


1

H

E

M

A

T

I

I


2

R

O

S

I

E


3

L

E

U

C

O

C

I

T

E


5

4

H

E

M

O

G

L

O

B

I

N

A


C

A

R

B

O

H

E

M

O

G

L

O

B

I

N

A


6

A

N

T

I

C

O

R

P

I


7



10

F

A

G

O

C

I

T

O

Z

A



9

8

L

I

M

F

O

C

I

T


I

N

T

E

R

C

E

L

U

L

A

R


D

I

A

P

E

D

E

Z

A




Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.