Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Limba si literatura romana Clasa: a VIII-a Propozitia circumstantiala de loc (CL)

DE LECTIE Limba si literatura romana Clasa: a VIII-a Propozitia circumstantiala de loc (CL)


PROIECT DE LECTIE

Scoala: Scoala cu clasele I - VIII Avrig

Propunator: prof.

Data: 18.03.2009

Disciplina: Limba si literatura romana

Clasa: a VIII-a

Unitatea de invatare: Comedia

Subiectul lectiei: Propozitia circumstantiala de loc (CL)

Tipul lectiei: De insusire de noi cunostinte



DEMERSUL DIDACTIC

MOTIVATIA cunoasterea de catre elevi a acestui tip de subordonata, a functiei ei in vorbire, in vederea construirii corecte in exprimarea orala si scrisa; cunoasterea punctuatiei cerute de subordonata completiva indirecta.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.4 sa sesizeze particularitatile gramaticale ale unui mesaj ascultat;

2.1 sa construiasca un discurs oral pe o tema data;

2.3 sa asigure corectitudinea relatiilor sintactice la nivelul textului comunicat;

4.2 sa utilizeze in redactarea unui text propriu cunostintele de morfo-sintaxa, folosind adecvat

semnele ortografice si de punctuatie;

4.3 sa identifice efectele expresive ale constructiei lingvistice utilizate in diferite texte.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 - sa defineasca propozitia circumstantiala de loc;

O2 - sa identifice propozitia circumstantiala de loc

O3 sa construiasca fraze in care sa existe CL cerute de anumiti termeni regenti sau introduse prin anumite elemente de relatie;

O4 - sa contraga CL in partea de propozitie corespunzatoare;

O5 - ce posibilitati de control a constructiei circumstantiale de loc exista;

CONTINUTURI UTILIZATE: conform programei scolare.

CAPACITATI DE INVATARE: corespunzatoare.

EVALUAREA: - elevii completeaza fisele de munca independenta.

RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI

A.    Resurse materiale: Limba si literatura romana manual clasa a VIII-a, Al. Crisan, S. Dobra, F. Sanmihaian, Ed. Humanitas Educational, ,Bucuresti, p.159; Limba romana caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crisan, S. Dobra, F. Sanmihaian, Ed. Humanitas Educational, 2005, Bucuresti, p.174-177; Gramatica practica a limbii romane actuale, Ada Iliescu, Ed. Corint, 2005, Bucuresti, p.376-380; Gramatica - fise de lucru, colectiv de autori - coord. Eliza-Mara Trofin, Ed. Paralela 45, 2006, Pitesti, p.79-83; fise de lucru; planse.

B.    Resurse de timp: - timpul de desfasurare: 50 minute

METODE SI PROCEDEE: analiza sintactica a frazei; exercitii de contragere si expansiune; conversatia euristica; explicatia, demonstratia, invatarea prin descoperire, Mozaicul

SCENARIU DIDACTIC

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie (elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Reactualizarea cunostintelor (complementul circumstantial de loc) si dirijarea noii invatari.

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca tema, iar ceilalti urmarind pe propriile caiete si facand corecturile necesare.

Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunostintelor teoretice cu ajutorul urmatoarelor itemuri:

Ce este complementul circumstantial de loc?

Care sunt intrebarile complementului circumstantial de loc?

Prin ce se exprima complementul circumstantial de loc?

III. Prezentarea noului continut si a sarcinilor de invatare

Astazi vom studia propozitia subordonata circumstantiala de loc care serveste drept complement circumstantial de loc pe langa un verb din regenta. Se scrie pe tabla titlul lectiei: Propozitia circumstantiala de loc (CL)

IV. Enuntarea obiectivelor

V. Obtinerea performantei

Se alcatuiesc grupuri de cate 4-5 elevi, fiecare avand un numar. Profesorul imparte informatiile legate de propozitia circumstantiala de loc in mai multe parti, corespunzatoare numarului de elevi din fiecare grup. Se alcatuiesc grupurile "expert", in sensul ca elevii cu nr. 1 vor forma un grup, nr.2 un alt grup s.a.m.d.. Fiecare grup de "experti" are sarcina de a studia o anumita parte din informatii, de a o discuta, de a o intelege cat mai bine pentru ca ulterior sa o explice colegilor si sa stabileasca strategia de predare. Astfel grupul 1 are ca sarcina descoperirea definitiei propozitiei circumstantiale si a intrebarilor la care raspunde pe baza unor exemple date, grupul 2 trebuie sa identifice elementele regente ale propozitiei CL, grupul 3 va descoperi natura elementelor de relatie, grupul 4 va stabili care este topica si punctuatia propozitiei CL iar grupul 5 va trebui sa identifice corelativele propozitiei CL. In etapa finala se revine la grupul initial si se preda continutul. Se pot cere explicatii "expertului" sau grupului de "experti".

Se realizeaza pe tabla si in caiete schema lectiei cu ajutorul elevilor care vor raspunde intrebarilor adresate de profesor.

VI. Evaluarea performantei

Se vor folosi exercitiile din fisa de munca independenta (ANEXA), cerandu-li-se elevilor sa  construiasca CL pornind de la diferiti termeni regenti, sa faca expansiunea unor complemente circumstantiale de loc, sa recunoasca CL in fraze si sa le delimiteze, sa recunoasca elementele de relatie si functia lor sintactica, sa completeze fraze cu tipul de regenta potrivit si sa corecteze greselile unor fraze.

VII. Asigurarea feed-back-ului

Se corecteaza fisele de munca independenta, se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.


VII. Asigurarea transferului

Se dau, ca activitate independenta acasa, doua exercitii din manual. Se vor da explicatiile minime necesare.

SCHITA LECTIEI

PROPOZITIA SUBORDONATA COMPLETIVA INDIRECTA

Definitie:  Propozitia care indeplineste in fraza functia de complement circumstantial de loc pe langa un verb din regenta se numeste propozitie CIRCUMSTANTIALA DE LOC.( CL).

-- termenul regent: - verb la mod personal

- verb la mod nepersonal

- locutiune verbala

- interjectie

- adjectiv

- adverb/locutiune adverbiala

-- elemente relationale: - adverbe relative: unde

- adverbe nehotarate: oriunde

- pronume/adjective pronominale relative: ce, cine, care insotite de prepozitii

- pronume/adjective pronominale nehotarate: oricine, oricare, orice insotite de prepozitii

Observatie Pronumele/ adjectivele pronominale relative, adverbele relative si nehotarate, pronumele/adjectivele pronominale nehotarate au functie sintactica in subordonata si pot fi precedate sau nu de prepozitii.

--topica: CL se gaseste de obicei dupa termenul regent, dar poate fi si antepusa regentei sale sau intercalata in aceasta.

--punctuatia:  post-pusa nu se desparte prin virgula;

antepusa se desparte prin virgula cand are in regenta un adverb corelativ;

intercalata se desparte prin virgula, daca este inaintea predicatului.

FISA DE LUCRU

Propozitia circumstantiala de loc

I.        Realizeaza expansiunea complementelor circumstantiale de loc din propozitiile:

a.     Voi pleca la munte.  .

b.     Am alergat pana acasa. .

c.     A venit de la bunici.  ..

d.     Ne indreptam spre scoala. ..

II.     Precizeaza intrebarile la care raspund propozitiile obtinute:

III.           Completeaza enuntul de mai jos astfel incat sa obtii definitia propozitiei circumstantiale de loc:

Propozitia care indeplineste in fraza rolul de .. si arata . unde se petrece actiunea verbului din . se numeste propozitie .

IV.   Imparte frazele de mai jos in propozitii si indica ce parte de vorbire este elementul regent al propozitiilor subordonate.

a.     Plec unde ma duc picioarele. 

b.     Mergand, unde am stabilit, am avut un accident. 

c.     A luat-o la sanatoasa incotro a putut. 

d.     Hai spre cine ne cheama.  .

e.     Lucrurile lasate unde trebuie sunt ale Mihaelei. 

f.      A venit aici, unde a inceput totul.

g.     De jur imprejur, oriincotro te uitai, erau numai flori. .

V.      Imparte frazele de mai jos in propozitii si precizeaza care sunt elementele introductive ale propozitiei subordonate circumstantiale de loc.

a.      Am alergat pana unde am putut. .

b.     Plec oriunde vreau.  .

c.      M-am indreptat spre cine ma striga. .

d.     Du-te in ce directie vrei!  .

e.      Mergea la oricine il invita.  ..

f.      Plec din orice loc nu-mi place. ..

VI.   Imparte in propozitii frazele de mai jos indicand locul fata de regenta si punctuatia propozitiilor circumstantiale de loc.

a.      S-a intors de unde a venit.  .

b.     Unde mergea, acolo il intalnea.  .

c.      Oriunde te-ai uita vezi numai minunatii. .

d.     Aici, unde locuim, aerul e mai curat. 

VII.            Desparte in propozitii frazele de mai jos si precizeaza valoarea morfologica a cuvintelor subliniate.

a.      Acolo a sapat unde ii spusese batranul.  ..

b.     De acolo a plecat de unde navalisera apele.  ..

c.      Pe acolo a mers pe unde nu mai fusese niciodata.  .

d.     Pana acolo a ajuns pana unde l-au ajutat cunostintele.

ANEXA - CIRCUMSTANTIALA DE LOC

Construieste cate o fraza in care propozitia circumstantiala de loc sa aiba ca termen regent:

verb la mod nepersonal

locutiune vb. la mod personal

adverb

interjectie

adjectiv

Fa expansiunea complementelor circumstantiale de loc din propozitiile de mai jos:

Departe se vede lacul argintiu.

S-a indreptat spre locul indicat.

Pretutindeni suntem inconjurati de ape.

..

Stabileste felul subordonatelor din frazele urmatoare:

Se auzise unde va poposi. .

Problema era unde vom innopta. .

Casa unde am copilarit imi este foarte draga. .

N-a stiut unde l-a ascuns. .

Du-te unde vei stii.  .

Construieste fraze in care sa existe propozitii circumstantiale de loc introduse prin urmatoarele elemente de relatie:

incotro ..

oriunde .

spre cine ..





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.