PROIECT DIDACTIC
| 
   SCOALA: GRUPUL SCOLAR ROZNOV SCOALA CU CLASELE I- IV CHINTINICI CLASA: a II-a D INVATATOARE: DATA: DISCIPLINA: Abilitati practice UNITATEA DE INVATARE: Lucrari din hartie CONTINUTURI : Oameni de zapada TIPUL LECTIEI formare a priceperilor si deprinderilor SCOPUL : formarea priceperilor si deprinderilor practice formarea gustului estetic OBIECTIVE OPERATIONALE: A. COGNITIVE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: OC1sa-siinsuseasca tehnici de lucru:trasare ,decupare,asmblare , lipire: OC2. sa se incadreze in timpul de lucru; OC3.sa denumeasca tehnici, instrumente si materiale de lucru folosite in realizarea lucrarii model; OC4sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe cele ale colegilor; B.MOTRICE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi in masura: OM1. sa taie dupa contur ; OM2. sa asambleze corect si estetic elementele compozitiei C. AFECTIVE: Elevii vor fi capabili : OA1. sa-si formeze gustul estetic; OA2. sa manifeste spirit de echipa . RESURSE: 
 1. oficiale: Programe scolare pentru clasele I-IV Stoica, Daniela, "Abilitati practice - clasele I - IV", Pitesti, Editura Carminis, 2004; 2. pedagocice: 
 3. metodico- didactice: 
 B.METODOLOGICE: 1. strategia didactica: dirijata. 2. metode si procedee : demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta. 3. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. 4. mijloace didactice lucrari - model, foarfece, lipici, hartie colorata, sabloane, carton. C.TEMPORALE: 45 minute.  |  
   SCOALA: GRUPUL SCOLAR ROZNOV SCOALA CU CLASELE I- IV CHINTINICI CLASA: a IV-a D INVATATOARE: DATA: DISCIPLINA: Educatie tehnologica UNITATEA DE INVATARE: Lucrari din hartie CONTINUTURI: : Oameni de zapada TIPUL LECTIEI: formare a priceperilor si deprinderilor SCOPUL formarea priceperilor si deprinderilor practice formarea gustului estetic OBIECTIVE OPERATIONALE: A. COGNITIVE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: OC1sa-siinsuseasca tehnici de lucru:trasare ,decupare,asmblare , lipire: OC2. sa se incadreze in timpul de lucru; OC3.sa denumeasca tehnici, instrumente si materiale de lucru folosite in realizarea lucrarii model; OC4sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe cele ale colegilor; B.MOTRICE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi in masura: OM1. sa taie dupa contur ; OM2. sa asambleze corect si estetic elementele compozitiei C AFECTIVE: Elevii vor fi capabili : OA1. sa-si formeze gustul estetic; OA2. sa manifeste spirit de echipa . RESURSE: 
 1. oficiale: Programe scolare pentru clasele I-IV Stoica, Daniela, "Abilitati practice - clasele I - IV", Pitesti, Editura Carminis, 2004; 2. pedagocice: 
 3. metodico- didactice: 
 B.METODOLOGICE: 1. strategia didactica: dirijata. 2. metode si procedee : demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta. 3. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. 4. mijloace didactice lucrari - model, foarfece, lipici, hartie colorata, sabloane, carton. C.TEMPORALE: 45 minute.  | 
 
 
| 
   
   OB. OP.  |  
   EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI  |  
   OB. OP.  |  
   EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI  | 
 ||
| 
   ACTIVITATEA INVATATOAREI  |  
   ACTIVITATEA ELEVILOR  |  
   ACTIVITATEA INVATATOAREI  |  
   ACTIVITATEA ELEVILOR  | 
 ||
| 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   OC1 OC3 OC3 OC1 OC2 OC4 OC3  |  
   I.CAPTAREA ATENTIEI *"Ghici, ghicitoarea mea!" Dintr-un bulgare de nea, Am facut un om sadea, .I-am pus nas si-o gura mica, Si l-am botezat Naica. Primavara, soarele, I-a topit picioarele Din Naica ne-a ramas, O tigaie si un nas. II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR *Astazi vor realiza un tablou cu oameni de zapada ,prin decupare, asamblare ,lipire. III. DIRIJAREA INVATARII Prezentarea si explicarea procesului tehnologic de realizare al lucrarii *Demonstratia operatiunilor de efectuat: -desenarea elementelor -decuparea dupa contur; -asamblarea elementelor; -lipirea elementelor componente; *Executarea exercitiilor de incalzire a muschilor mici ai mainii, act indirect. IV.EXECUTAREA LUCRARII Acordarea indicatiilor individuale suplimentare; *Ajutorarea elevilor neindemanatici; V. FEED-BACK * Selectarea celor mai reusite lucrari; *Argumentarea alegerii lucrarilor; VII.FIXAREA CUNOSTINTELOR Reactualizarea tehnicilor de lucru si individuale; *Aprecieri generale si individuale.  |  
   *Gasesc raspunsul la ghicitoare. (frontal) *Elevii vizualizeaza si receptaza obiectivele prezentate. *Recepteaza procesul de realizare a lucrarii. *Urmaresc demonstrarea operatiunilor de realizare: *Executa miscarile solicitate. Executa lucrarea respectand tehnicile si etapele de lucru.(cu si fara ajutor) *Aleg lucrarile cele mai reusite ,argumentand alegerea -Turul galeriei Repeta tehnicile de lucru folosite. *Isi insusesc aprecierile.  |  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   OC1 OC3 OC3 OC1 OC2 OC4 OC3  |  
   I.CAPTAREA ATENTIEI * Recunoaste ce mimez II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR *Astazi vor realiza un tablou cu oameni de zapada ,prin decupare, asamblare ,lipire. III. DIRIJAREA INVATARII Prezentarea si explicarea procesului tehnologic de realizare al lucrarii *Demonstratia operatiunilor de efectuat: -desenarea elementelor -decuparea dupa contur; -asamblarea elementelor; -lipirea elementelor componente; *Executarea exercitiilor de incalzire a muschilor mici ai mainii, act indirect. IV.EXECUTAREA LUCRARII Acordarea indicatiilor individuale suplimentare; *Ajutorarea elevilor neindemanatici; V. FEED-BACK * Selectarea celor mai reusite lucrari; *Argumentarea alegerii lucrarilor; VII.FIXAREA CUNOSTINTELOR Reactualizarea tehnicilor de lucru si individuale; *Aprecieri generale si individuale.  |  
   *Recunosc cuvantul mimat-om de zapada. (frontal) -joc didactic *Elevii vizualizeaza si receptaza obiectivele prezentate. *Recepteaza procesul de realizare a lucrarii. *Urmaresc demonstrarea operatiunilor de realizare: *Executa miscarile solicitate. Executa lucrarea respectand tehnicile si etapele de lucru.(cu si fara ajutor) *Aleg lucrarile cele mai reusite ,argumentand alegerea -Turul galeriei Repeta tehnicile de lucru folosite. *Isi insusesc aprecierile.  | 
 
| 
Politica de confidentialitate | 
| Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |