PROIECT DIDACTIC
CONSILIERE SI ORIENTARE
CLASA aIV -a, A
TEMA: CINE SUNT EU?
OBIECTIVE:
Dezvoltarea abilitatilor de autocunoastere si intercunoastere;
Optimizarea increderii in sine si in ceilalti;
Pregatirea pentru succes;
Achizitionarea unor competente si aptitudini;
Cresterea interesului pentru schimbare, invatare, dezvoltare;
Intelegerea schimbarii ca parte a cresterii si dezvoltarii;
Participarea activa la propria educatie si la integrarea in viata sociala.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia,
MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, plansa
SCENARIUL DIDACTIC
| 
   MOMENTELE LECTIEI  |  
   ACTIVITATEA INVATATORULI  |  
   ACTIVITATEA ELEVULUI  |  
   EVALUARE  |  
   OBSERVATII  | 
 
| 
   
   -CAPTAREA ATENTIEI - ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR -DIRIJAREA INVATARII -PREZENTAREA NOULUI CONTINUT, A SARCINILOR SI OBTINEREA PERFORMANTELOR ASIGURAREA FEED-BACK-lui SI INTENSIFICAREA RETENTIEI  |  
   Salutul de dimineata: "BUNA DIMINEATA, FRUMOSILOR! CUM VA SIMTITI ASTAZI? Prezint elevilor o plansa (ANEXA 1) "CUM TE SIMTI ASTAZI?" -Motiveaza, de ce ? astazi vreau sa vad in ce masura voi va cunoasteti pe voi - Activitate individuala impart elevilor niste fise a.( ANEXA 2 )- HARTA INIMII - se vor citi cateva fise b. (ANEXA 3 )- EU SUNT.EU VREAU SA FIU - se vor citi cateva fise si se vor comenta se va face o scurta sinteza a ceea ce s-a facut in timpul orei - se va face o scurta apreciere a felului cum a decurs lectia iar in incheiere : JOC : CIORCHINELE -"EU" (ANEXA 4)  |  
   elevii se saluta intre ei atribuindu-si cate o insusire - se identifica cu unul din chipurile de pe plansa si motiveaza alegerea facuta - - elevii vor primi niste fise de lucru Elevii vor completa fisa conform cerintelor Elevii isi vor spune parerea despre colegii lor iar acestia vor spune ideile carui coleg i-au placut mai mult. Il va felicita si-i va spune cat de mult i-a placut ceea ce a gandit Copiii vor completa fisa conform cerintelor prezentand : 1.caracteristici fizice 2.caracteristici psihice 3.caracteristici sociale 4.caracteristici ideale 5.statut 6.caracteristici pozitive/negative -Elevii vor iesi pe rand la tabla si vor scrie cate un animal, o floare,un personaj, culoare, copac, mancare, pasare cu care s-ar identifica - motiveaza de ce  |  
   Frontala Individuala Individuala Observarea curenta Individuala Individuala Frontala Individuala  |  
ANEXA 1

ANEXA 2
HARTA INIMII

ANEXA 3

ANEXA 4
 
![]()
CIORCHINELE
 inv. MARIA DOMNICA APAN
 
 
   
       
  
   
   
   
 
  
   
    
   
 
   
   
     
  
     
   
| 
Politica de confidentialitate | 
| Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |