Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC - Calculul unor expresii simple (sume, produse)

PROIECT DIDACTIC - Calculul unor expresii simple (sume, produse)


PROIECT DIDACTIC

LECTIA PENTRU DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE

GR. SC. IND. "NICOLAE CIORANESCU" TGV.

Disciplina: Informatica

Clasa: a IX-a B

Data:

Durata: 50 minute

Profesor

Unitatea de invatare: Reprezentarea algoritmilor

Tema: Calculul unor expresii simple (sume, produse)

Tipul lectiei - dobandire de noi cunostinte



Locul de desfasurare: Sala de clasa

Nivelul initial al clasei:

Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de utilizarea structurilor de baza;

Elevii utilizeaza si opereaza corect cu structurile de baza.

Obiective cadru

Realizarea de aplicatii utilizand algoritmi specifici.

Obiective referinta:

Sa aplice algoritmii de rezolvare a unor expresii simple.

Obiective educationale:

v     Obiective cognitive:

Sa defineasca corect structurile de baza folosite in rezolvarea unor expresii simple;

Sa analizeze modul de functionare al algoritmilor.

v     Obiective afective

Sa aprecieze corect solutiile oferite de ceilalti membrii ai clasei;

Sa se autoevalueze in raport cu obiectivele si cu clasa;

Sa argumenteze alegerea unei variante.

v     Obiective psihomotorii:

Sa utilizeze corect notiunile dobadite;

Sa utilizeze structurile de baza pentru rezolvarea problemelor;

Sa deosebeasca un algoritm care calculeaza o suma de un algoritm care calculeaza un produs.

Obiective operationale:

Elevii trebuie sa fie capabili sa:

Sa defineasca pasii de rezolvare a unei probleme;

Sa identifice conditia de initializare a sumei si a produsului;

Sa foloseasca structurile de baza necesare rezolvarii problemelor;

Sa analizeze corect fiecare problema si sa scrie algoritmul corespunzator.

Strategii didactice:

v     Principii didactice:

principiul participarii active si invatarii active;

principiul asigurarii progresului gradat al performantei;

principiul conexiunii inverse.

v     Metode de invatamant:

metode de comunicare orala: expunere, conversatie, problematizare;

metode de actiune: invatare prin descoperire, exercitiul.

v     Procedee de instruire:

explicatia in etapa de comunicare;

invatarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme;

problematizarea prin creearea situatiilor problema;

conversatia de consolidare in etapa de fixare a cunostintelor;

v     Forme de organizare: frontala si individuala;

v     Forme de dirijare a invataturii: dirijata de profesor sau independenta;

v     Resurse materiale:

Material biografic:

Emanuela Cerchez, Marinel Serban - Informatica (manual pentru clasa a IXa), Editura Didactica si pedagogica, 2004

v     Metode de evaluare:

Evaluare initiala: intrebari orale;

Set de aplicatii.

Desfasurarea lectiei:

v           Moment organizatoric:

Pregatirea lectiei:

Intocmirea proiectului didactic;

Pregatirea setului de intrebari;

Pregatirea setului de aplicatii;

Pregtirea temei.

Organizarea si pregatirea clasei

Verificarea frecventei;

Captarea atentiei clasei:

Anuntarea subiectului pentru tema respectiva;

Anuntarea obiectivelor urmarite;

Anuntarea modului de desfasurare a activitatii;

Reactualizarea cunostintelor:

Se realizeaza un set de intrebari pentru reactualizarea cunostintelor teoretice, ca mai jos:

Ce este un algoritm?

Un algoritm este o metoda de rezolvare a problemelor de un anumit tip.

Care sunt structurile de baza?

Structura secventiala, alternativa si repetitiva.

Care sunt structurile repetitive?

Structurile repetitive sunt: while si for.

Evaluarea in etapa de evaluare se realizeaza frontal.

Comunicarea noilor cunostinte:

Calculul unor expresii simple

1. Calculul unor sume:

Consideram urmatoarea suma:

S=1+2+3+4+.+n n fiind un numar intreg. Sa scriem un algoritm care sa calculeaze suma si sa afiseaze rezultatul obtinut, pentru numarul n dat de la tastatura.

Vom folosi structura repetitiva "FOR":

n, S, i integer; /*declararea datelor de intrare, iesire si de manevra de tip integer*/

read n; /*il citesc pe n de la tastatura*/

S←0; /*initializez suma cu 0*/

FOR i←1,n DO S←S+i;

Write "Suma primelor", n, "numere este:",S . /* afisez rezultatul obtinut*/

Un alt mod de a rezolva aceasta suma este de a folosi structura "WHILE":

n, S, i integer; /*declararea datelor de intrare, iesire si de manevra de tip integer*/

read n; /*il citesc pe n de la tastatura*/

S←0; /*initializez suma cu 0*/

WHILE i≤n DO S←S+i;

Write "Suma primelor", n, "numere este:",S . /* afisez rezultatul obtinut*/

2. Calculul unor produse:

Consideram urmatorul produs:

P=1*2*3*4*n, n fiind un numar intreg. Sa scriem un algoritm care calculeaza produsul si afiseaza rezultatul obtinut, pentru n dat de la tastatura.

Vom folosi structura repetitiva "FOR":

n, i integer;

P longint;

read n;

P←1;

FOR i←1,n DO P←P*i;

Write "Produsul primelor", n, "numere este:", P .

Un alt mod de a rezolva aceasta suma este de a folosi structura "WHILE":

n, i integer;

P longint;

read n;

P←1;

WHILE i≤n DO P←P*i;

Write "Produsul primelor", n, "numere este:", P .

Pentru asigurarea feedback-ului si evaluarea performantei se propun urmatoarele intrebari si rezolvarea urmatoarelor probleme:

Ce structuri am folosit pentru calcularea sumei si produsului a primelor n numere ?

Cu ce am initializat suma? Dar produsul?

Aplicatii:

  1. Elaborati un algoritm care calculeaza urmatoarea suma:

S=1+1*2+1*2*3+..+1*2*3**n, n - natural.

n, i integer;

S, P longint;

read n;

P←1;

S←0;

FOR i←1,n DO

Write "Suma este:", S.

2. Elaborati un algoritm care calculeaza suma a n numere intregi citite de la tastatura.

n, S, i ,a integer; /*declararea datelor de intrare, iesire si de manevra de tip integer*/

read n; /*il citesc pe n de la tastatura*/

S←0; /*initializez suma cu 0*/

FOR i←1,n DO

Write "Suma este:",S . /* afisez rezultatul obtinut*/

Tema pentru acasa:

1. Modificati algoritmul anterior astfel incat sa calculeze suma numerelor pare din sirul de n numere intregi citite de la tastatura.

2. Scrieti un algoritm care sa calculeze suma urmatoare:

S= , n - integer.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.