Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a - CHIPUL TOAMNEI

PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a - CHIPUL TOAMNEI




PROIECT DIDACTIC

Data:

Scoala: Liceul Teoretic Zarnesti

Clasa: a IV-a A

Institutor:

Disciplina: Abilitati practice

Subiectul: CHIPUL TOAMNEI



Toamna- anotimpul tristetii dar si al bucuriei;

Tipul lectiei: de formare de priceperi si deprinderi

Obiective cadru: Cunoasterea si utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale si ustensile;

2. Proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse simple;

3. Dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul realizarii unui produs;

4. Dezvoltarea simtului practic - gospodaresc si estetic.

Obiective operationale:

a) Cognitive

O1 - sa recunoasca semnele caracteristice anotimpului toamna;

O2 - sa recite poezii inspirate de toamna;

O3- sa interpreteze cantecul TOAMNA ;

O4 - sa raspunda la ghicitorile propuse;

O5 - sa recunoasca materialele din natura utilizate precum si modul lor de procurare;

O6- sa cunoasca tehnicile de lucru necesare atingerii scopului propus;

O7 - sa confectioneze chipuri de oameni, vesele sau triste, utilizand tartacutele;

O8 - sa respecte etapele de lucru ale activitatilor prezentate;

O9 - sa aprecieze obiectiv atat propria lucrare, cat si a colegilor.

b) Afective

O1 - sa manifeste interes pe tot parcursul orei;

O2 - sa-si dezvolte gustul estetic si dragostea pentru natura prin realizarea lucrarilor propuse;

O3 - sa-si formeze o atitudine responsabila fata de problemele cu care se confrunta natura.

c) Motrice

O1 - sa manuiasca atent si corect instrumentele folosite;

O2 - sa execute corect etapele elaborarii lucrarilor;

O3 - sa utilizeze tehnici de lucru variate.

Resurse:

A - bibliografice:

1. oficiale:

Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, 1998

"Abilitati practice clase I - IV" Daniela, Stoica

- Descriptori de performanta pentru invatamantul primar

2. metodice:

Ghid metodic pentru clasele I-IV - abilitati practice, 2001

B - metodologice

Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia, explicatia, algoritmizarea, turul galeriei, observarea, lucrarea practica, exercitiul, dialogul dirijat, expunerea, brainstorming.

Mijloace de invatare: Videoproiector, prezentare PowerPoint, poezii de toamna, cantecul ), "Cosul rodniciei", lucrari model (imagini), dofructe, hartie glasata, foarfece, lipici, carioca, diferite seminte, carton colorat, pioneze, Toamna- expozitie cu lucrarile pictate ale elevilor

Forme de organizare: frontal, individual;

Timp : 50 minute

Etapele lectiei

Ob.

op.

Continut instructiv - educativ

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatare

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei, pregatirea materialelor de lucru necesare.

2. Captarea si orientarea atentiei

O1

O5

Ii pun pe elevi sa priveasca si sa denumeasca fructele si legumele pe care le recunosc.

Toate sunt recoltate in anotimpul TOAMNA, despre care vom vorbi si noi acum.

observarea, dialogul dirijat, brainstorming

fructe proaspete

Frontal

Chestionare orala

3. Actualizarea cunostintelor

O1

O2

O4

O5

       Poezia Sfarsit de toamna ale carei versuri- sub forma de intrebari (ghicitori), caracterizeaza schimbarile ce se petrec in natura in acest anotimp;

Discutii libere cu privire la sentimentele ce ne incearca privind tabloul naturii toamna (tristete, dezolare,regret);

       Se concluzioneaza ca toamna este anotimpul tristetii dar si al veseliei, bucuriei

conversatia,

explicatia,

algoritmizare,

observarea,

dialogul dirijat,

Video-proiector,

prezentarea plansei

poezii de toamna

Frontal

Individual

Chestionare orala

Observare sistematica

3. Anuntarea lectiei

O6

O7

Invatatoareal anunta tema "Chipul toamnei" - fete vesele si triste, avand in vedere discutiile purtate anterior.

conversatia,

explicatia

Frontal

4. Prezentarea optima a continutului



O4

O5

O6

O7

O8

O4

O5

O6

O7

O8

Se amintesc si celelalte materiale de care vor avea nevoie in ora de astazi.

Cu ajutorul videoproiectorului le voi prezenta modele de "fete umane" realizate din fructe. Se insista pe elementele anatomice ale fetei (ochi, sprancene, nas, gura, par) precum si materialele necesare realizarii acestora (seminte, hartie glasata, carioca, lipici, , fire de ata, matase si foi de porumb, frunze etc).

Se observa foarte bine elementele de detaliu ce dau senzatia de tristete sau de bucurie (forma fetei, a gurii, ochii, lacrimile, etc)

Pentru copiii ce nutresc ambele sentimente fata de toamna, se acepta si un clovn.

Se explica si tehnicile de lucru (desenare, decupare, imbinare, lipire) precum si pasii pentru realizarea produsului final.

conversatia,

explicatia,

observarea,

lucrarea practica,

dialogul dirijat,

expunerea,

Video-proiector, prezentare PowerPoint, fructe,hartie glasata, foarfece, lipici, carioca, diferite seminte, carton colorat, pioneze

Frontal

Frontal dirijata

Frontal

Chestionare orala

Observare

sistematica

Dirijarea invatarii

O7

O8

Se executa exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainii.

Elevii vor realiza lucrarile.

Dau indicatii necesare acolo unde este nevoie, ajut elevii unde intampina dificultati.

Mentionez ca trebuie sa pastreze lucrarile curate, dar si curatenia la locul de munca.

explicatia,

observarea, lucrarea practica,

exercitiul

lucrari model (imagini), fructe, hartie glasata, foarfece, lipici, carioca, diferite seminte, carton colorat, pioneze

Individual

Frontal

Observare sistematica

Proba practica

7. Obtinerea performantei

O8

O9

Se efectueaza evaluarea reciproca si autoevaluarea dupa criteriile stabilite in prealabil:

a) corectitudinea lucrarii;

b) acuratetea compozitiei;

c) finisarea lucrarii.

Elevii vor prezenta la margine de banca lucrarile realizate; o echipa formata din cei mai cuminti si harnici elevi le vor observa si aprecia.

explicatia,

turul galeriei,

observarea,

expunerea

Lucrarile realizate

Individual

Evaluare reciproca

8. Feedbackul

O1

Sunt pusi niste elevi sa indice in cadrul expozitiei de pictura cu titlul Toamna, lucrarile ce ilustreaza cele doua sentimente despre care s-a discutat in acesta ora: tristetea si bucuria regasite in anotimpul toamna.

explicatia,

observarea

Plase pictate

Expozitie

Frontal

Observare

sistematica

10. Retentia si transferul

O8

O9

Institutorul lauda, eventual, intregul colectiv al clasei pentru disciplina, atentia, seriozitatea, raspunsurile clare, colegialitatea de care au dat dovada.

Ii indrum pe elevi sa lucreze cu aceeasi dragoste si placere, sa iubeasca natura si s-o ocroteasca.

Frontal

Observare sistematica







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.