Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Clasa a-II-a, Clasa a-IV-a Limba si literatura romana Linia de dialog, Substantivul

DIDACTIC Clasa a-II-a, Clasa a-IV-a Limba si literatura romana Linia de dialog, Substantivul


PROIECT DIDACTIC

Data

Scoala: cu clasele I-IV,nr.3 Gratia

Inv

Clasa a-II-a

Clasa a-IV-a



Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul:Linia de dialog

Doua puncte

Tipul lectiei:de consolidare

Obiective operationale

Cognitive :

La sfarsitul orei elevii trebuie :

-sǎ citeasca un text cu intonatia potrivita ;

-sǎ explice folosirea fiecarui semn de punctuatie ;

-sǎ exemplifice in propozitii fiecare semn de punctuatie;

-sǎ foloseasca semnele de punctuatie potrivite fiecarei propozitii formate;

Metode didactice

Explicatia ,exercitiul , conversatia , problematizarea,jocul didactic.

Mijloace didactice

Fise de lucru,jetoane cu semnele de punctuatie ,plicuri cu jetoane pe care sunt scrise cuvinte ce formeaza doua propozitii.

Durata :50 min

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul:Substantivul

Tipul lectiei: de consolidare

Obiective operationale

Cognitive:

La sfarsitul orei elevii trebuie :

-sǎ recunoasca un substantiv;

-sǎ diferentieze substantivele in functie de fel ,numar si gen ;

-sǎ analizeze substantivele precizand felul ,numarul,genul si functia lor;

-sǎ alcatuiasca propozitii in care substantivele date sa fie subiecte sau parti secundare de propozitie ;

-sǎ formuleze propozitii in care sa foloseasca substantive care respecta cerintele date ;

-sǎ gaseasca cat mai multe substantive

intr-un careu format din mai multe litere;

Metode didactice

Exercitiul,explicatia,analiza gramaticala , conversatia,problematizarea,jocul didactic.

Mijloace didactice

Fise de lucru cu texte pentru analiza gramaticala,fise de lucru cu un careu magic in care trebuie sa descopere substantive.

Durata : 50 min

CLASA A II-A

CLASA A IV-A

1.Moment organizatoric

Se stabilesc conditiile optime pentru desfasurarea lectiei .

2. Reactualizarea cunostintelor

Fiecare elev primeste o fisa cu doua texte pe care trebuie sa le citeasca corespunzator semnelor de punctuatie .Dupa ce le-au citit vor transcrie in caiete textul care le-a placut mai mult.

Elevii vor citi textele de pe fisa.

3. Anuntarea temei

Astazi vom face un concurs ,pentru a ne aprofunda cunostintele despre semnele de punctuatie,mai ales despre linia de dialog si doua puncte.Trebuie sa dati cat mai multe raspunsuri bune ,pentru a primi jetoane cu semnele de punctuatie.Aceste jetoane va vor ajuta la sfarsitul orei sa le folositi in propozitiile pe care le veti forma din cuvintele aflate in plicuri.

4. Dirijarea invatarii

Se citesc cele doua texte scrise in caiete si se va explica folosirea semnelor de punctuatie.Pentru fiecare raspuns corect elevii primesc un jeton.

Elevii vor explica toate situatiile de  folosire a semnelor de punctuatie intalnite in texte .

Se scriu la tabla exemple cand folosim doua puncte si linia de dialog.

5.Evaluarea

Fiecare elev are un plic cu jetoane pe care sunt scrise cuvinte .Vor forma propozitii si le vor completa cu semnele de punctuatie pe care le-au castigat in timpul orei.

6. Incheierea orei

Se stabilesc castigatorii concursului si se da tema pentru acasa.

1.Moment organizatoric

Se stabilesc conditiile optime pentru desfasurarea lectiei

2. Reactualizarea cunostintelor

Elevii raspund oral la urmatoarele intrebari:

Ce este substantivul?

-Prin ce difera substantivele ?

-Cum analizez substantivul " baiat''?

-Dar daca este introdus in propozitia :

Un baiat se indreapta spre scoala.

-Care este verbul din aceasta propozitie

-Sa-l analizam !

-Treceti verbul la timpul trecut!

-Dar la viitor

3.Anuntarea temei

Ora aceasta vom analiza cat mai multe substantive si vom forma propozitii cu substantive care sa aiba functia de subiect sau parte secundara de propozitie .

4. Dirijarea invatarii

Se lucreaza la tabla execrcitiul 1 de pe fisa.

Analizati substantivele din versurile

a)     Luna plina -a rasarit,

Sus pe deal s-a odihnit ,

Si pe cerul ca oglinda

A pornit-o cu colinda."

(O. Cazimir-"Noaptea ")

Elevii vor analiza singuri in caiete substantivele de la punctul b ,apoi vor lucra exercitiile 2 si 3 de pe fisa.

b)     "Somnoroase pasarele

Pe la cuiburi se aduna,

Se ascund in ramurele-

Noapte buna!

Doar izvoarele suspina,

Pe cand codrul negru tace

Dorm si florile-n gradina

Dormi in pace!

2.Formati propozitii in care primele doua substantive gasite la exercitiul 1,punctul b ,sa aiba functia de subiect ,apoi parte secundara de propozitie.

3.Alcatuiti propozitii in care sa aveti :

a) un substantiv comun ;

b) un substantiv la numarul plural ;

c) un substantiv de gen feminin

d) un substantiv propriu ,numar singular,gen feminin

e) un substantiv comun ,numar plural,gen masculin,functia de subiect

f) un substantiv comun,numarul singular,gen neutru,functia de parte secundara de propozitie

Se verifica selectiv exercitiile lucrate

5.Evaluarea

Elevii au o fisa cu un careu magic,iar timp de doua minute trebuie sa gaseasca cat mai multe substantive.

6. Tema pentru acasa

De analizat substantivele din primele doua strofe ale poeziei Toamna de Octavian Goga.

FISA DE LUCRU

1. Analizati substantivele din versurile

a)"Luna plina -a rasarit,

Sus pe deal s-a odihnit ,

Si pe cerul ca oglinda

A pornit-o cu colinda."

(O. Cazimir-"Noaptea ")

c)     "Somnoroase pasarele

Pe la cuiburi se aduna,

Se ascund in ramurele-

Noapte buna!

Doar izvoarele suspina,

Pe cand codrul negru tace

Dorm si florile-n gradina

Dormi in pace!

2.Formati propozitii in care primele doua substantive gasite la exercitiul 1,punctul b ,sa aiba functia de subiect ,apoi parte secundara de propozitie.

3.Alcatuiti propozitii in care sa aveti :

a) un substantiv comun ;

b) un substantiv la numarul plural ;

c) un substantiv de gen feminin

d) un substantiv propriu ,numar singular,gen feminin

e) un substantiv comun ,numar plural,gen masculin,functia de subiect

f) un substantiv comun,numarul singular,gen neutru,functia de parte secundara de propozitie

CLASA A II-A

Citeste textele de mai jos ,tinand seama de semnele de punctuatie.Alege unul dintre texte pe care transcrie-l in caiet :

Florin se intoarce de la scoala.Mama il intreaba

-Ce ai facut azi la scoala

-Am luat F.B.la matematica!raspunde baiatul.

-Bravo!

Ochii mamei stralucesc de bucurie.

2.Ana a facut prajituri. Alin mananca si nu se mai opreste.Ana ii spune

-De ce mananci cu lacomie? Mai e si maine o zi!

Alin ii raspunde

-De ce sa las pe maine ce pot face azi

CAREU MAGIC

Gasiti cat mai multe substantive in careul de mai jos:

N

A

S

O

A

R

E

O

T

A

N

R

E

N

R

A

L

U

C

A

X

A

T

A

C

U

L

M

C

A

M

A

S

C

A

ATENTIE!

Litera A poate fi A sau A .

Litera T poate fi T.

Litera S poate fi S.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.