Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC GRUPA:PREGATITOARE "ROMANII CANTA "HORA UNIRII"

PROIECT DIDACTIC GRUPA:PREGATITOARE "ROMANII CANTA "HORA UNIRII"




PROIECT DIDACTIC

DATA: 18 IANUARIE 2008

GRUPA:PREGATITOARE

PROPUNATOR:

DENUMIREA ACTIVITATII: EDUCATIE PENTRU SOCIETATE

TEMA: "ROMANII CANTA " HORA UNIRII

MIJLOC DE REALIZARE: POVESTIRE DRAMATIZATA

SCOPUL ACTIVITATII: Cultivarea sentimentelor patriotice la



copii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) Cognitiv-formative: 

-sa audieze cu interes continutul povestirii

- sa retina evenimentul;

-sa demonstreze intlegerea textului,raspunzand la

intrebari;

sa retina si sa inteleaga sensul cuvintelor:darz,intelept ,sfa- tos la vorba;

-sa analizeze sis a explice sensul versurilor:

"Unde-I unul, nu-I putere,

La nevoi si la durere;

Unde-s doi ,puterea creste

Si dusmanul nu sporeste"

-sa localizeze correct elemente ale spatiului geographic(sa

Identifice pe harta Moldova si Tara romaneasca)

b)            Afectiv-atitudinale:

-sa recepteze mesajul istoric si educativ al povestirii

dramatizate;i

-sa aprecieze rolul oamenilor in desfasurarea evenimentelor;

c)     Psiho-motorii:

-sa execute pasii in ritm cu muzica.

METODE SI PROCEDEE: povestirea,conversatia,jocul de rol cantecul ,

dansul,surpriza,exercitiul,expunerea,explicatia,motivatia

MATERIAL DIDACTIC :imagini reprezentand secvente de la Unirea din

1859, "casa "lui Mos Ion Roata, obiecte de artizanat, costume populare,harta tarii,ecusoane reprezentand o hora, casetofon cu cd.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Programa activitatilor instructiv-educative;

Povestiri istorice de Dumitru Almas.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

ORGANIZAREA

ACTIVITATII

-crearea cadrului ambiental necesar receptarii temei de interes al zilei;

-prezentarea invitatilor.

;

CAPTAREA

ATENTIEI

ANUNTAREA
TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Se audiaza prima strofa din

cantecul "HORA UNIRII"

-Recunoasteti cantecul?

-In ce data suntem azi?

-Dar maine?

-Ce sarbatorim la 24 ianuarie?

(Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca)

Se arata la harta cele doua regiuni.

-Da,copii,24 ianuarie este ziua in care sarbatorim an de an,din 1859 incoace,un mare eveniment al istoriei poporului roman:UNIREA MOLDOVEI CU TARA ROMANEASCA sub conducerea lui A.I.CUZA.

De atunci,aceasta data este amintita an de an,prin diferite manifestari,dintre care nu lipseste niciodata"HORA UNIRII",cunoscutul cantec pe versurile poetului Vasile Alecsandri.

Si noi ne-am pregatit pentru aceasta sarbatoare.Cum?

(Amconfectionat harti,steaguri,hora papusilor,am pictat si desenat "hora copiilor",am invatat poezii,am invatat sa cantam sisa dansam"Hora unirii")

Sa spunem si invitatilor cateva versuri:

"Dragi spectatori,bine-ati venit

La mare sarbatoare.

Ca sa slavim cu mult respect

Unirea,la aniversare !

Din timpuri indepartate,

Pe pamantul stramosesc,

S-a format in libertate

Neamul mandru romanesc.

Romanasi de vita veche

Cu acelasi grai vorbeau.

Cu straie fara pereche,

Ne-ntrecuti ei petreceau.

Toti cu inima romana,

In suflet purtau un dor:

Sa traiasca impreuna

Intr-o tara mare-a lor.

Stramosii nostri sa-i cinstim

Pentru curaj si fapte bune.

Veniti ca sa n e amintim

De marile glorii strabune !

Unirea-I sfanta la romani,

Sa o pastram ca sfant odor.

Veniti,romani,ca sa cantam



Sub sfantul nostru tricolor.

Intrucat maine este ziua UNIRII,o zi de mare sarbatoare,in care toti romanii canta si danseaza"HORA UNIRII", cantec pe care l-am invatat si noi,astazi veti asculta o povestire despre acest cantec,si anume,cum a ajutat acest cantec la infaptuirea unirii.Povestirea se numeste:''ROMANII CANTA HORA UNIRII''.

De asemenea,veti canta si veti dansa "HORA UNIRII".

.

Elementul surpriza

Conversatia

Expunerea

Conversatia

Exercitiul

Explicatia.

Starnirea interesului si a curiozitatii.

Evaluarea starii de reactie a copiilor la sesizarea mediului ambiental

Evaluarea raspunsurilor copiilor

Evaluarea interesului fata de eveniment

Evaluarea raspunsurilor

Aprecierea recitatorilor

Evaluarea interesului fata de tema zilei

DIRIJAREA INVATARII

Pentru ca voi sa intelegeti si mai bine ce a insemnat in viata romanilor Unirea de la 24 ianuarie si cum a insufletit cantecul "HORA UNIRII" dorinta de Unire, m-am gandit ca v-ar face placere sa ascultati aceasta povestire ,spusa si dramatizata de unii dintre parintii vostri,iar voi sa participati atat ca ascultatori,cat si ca personaje din povestire.

Deci,din acest moment,veti coopera cu"parintii-actori".

Ii veti urmari si asculta cu atentie si o sa va dati seama pe parcurs ce personaje interpreteaza,iar la sfarsit,doamna reporter,tot un parinte,va va pune intrebari despre ceea ce ati inteles cu privire la UNIRE.

Motivatia

Evaluarea reactiilor copiilor.

PREZENTAREA

OPTIMA A CONTINUTULUI

(Expunerea dramatizata a povestirii)

Povestirea este interpretata de parinti: povestitorul,dascalul din sat,boierul si MOS ION ROATA,iar copiii din povestire vor fi chiar copiii grupei,toate personajele fiind imbracate adecvat rolului:

Povestitorul:

Stimati invitati,astazi vreau sa va povestesc ceva despre un cantec,adica despre"HORA UNIRII".Veti intelege cum un cantec a insufletit lupta pentru Unire a romanilor intr-o singura tara. Stim cu totii ca cele trei tari ramane: Moldova,Tara Romaneasca si Transilvania,dupa uciderea lui Mihai Viteazul,iar au fost despartite.Cantecul despre care e vorba incepe asa:(se audiaza la casetofon prima strofa din"Hora Unirii).

Mai multi boieri se impotriveau Unirii.In schimb, taranii din toata tara asteptau Unirea ca pe o binefacere. Printre cei mai infocati luptatori pentru implinirea acestui vis de Unire se numara si MOS ION ROATA. Era un taran intelept,sfatos la vorba,darz,neinfricat. De aceea,taranii voiau sa-l aleaga in inaltul sfat menit sa hotarasca Unirea. Dar boierul clocotea de manie.

Boierul:

-Nici un supus de-al meu sa nu cuteze a pomeni de Unire. Pe acel care striga pentru Unire,il gonesc din sat !Daca indraznesti sa te alegi in sfatul Unirii,te arestez !Sa-ti putrezeasca oasele in inchisoare !

Povestitorul:

Cum sa se apere Mos Ion Roata de mania si ura boierului? S-a dus la dascalul din sat si i-a spus ce nenorocire il ameninta.

Dascalul:

-Mos Ioane,eu am invatat copiii sac ante frumos si cu mare insufletire "Hora Unirii".Zic sa facem asa: cand a veni boierul cu jandarmii sa te aresteze,mata sa te inchizi in casa.Eu,cu cei 15 copii pe care-I invat a citi si a scrie,o san e suim pe prispa si n-o sa-I lasam sa intre.

Mos Ion Roata:

-Dar cum vor putea infrunta pe jandarmi niste bieti copii?

Dascalul:

Pai, o sa cantam cu totii, din rasputeri, "Hora Unirii".Auzindu-ne,oricat o fi dumnealui,boierul,de rau si de dusmanos Unirii,nu se poate sa nu I se cutremure sufletul si sa nu I se moaie inima.

Mos Ion Roata:

-Frumos gandul matale,dascale,vrei sa ma scapi de napasta. Dar oare bine mi-ar sta mie,cat mi ti-I mosneagul,sa ma ascund in spatele unor copilasi? Mai bine primeste-ma in randul lor,sa cantam toti hora pe care o canta acum toti romanii.Ca eu pentru asta traiesc si ma zbat: sa vad pe romani adunati, toti, laolalta,uniti si frati.

Povestitorul:

Cum au auzit ca boierul a intrat in sat,copiii s-au sis trans la casa lui Mos Ion Roata.S-au urcat pe prispa si au poftit gazda in mijlocul lor:

Dascalul:

-Canti cu noi,Mos Ioane?

Mos Ion Roata:

-Cant,voinicilor,cat m-o tine glasul !

Toti canta"Hora unirii".

Mos Ion Roata:

-Ei,ce zici,marite boier: nu-I asa ca-I mandra Hora Unirii? Si-o canta azi toti romanii,de pretutindenea .Asa ca,rogu-te,nut e mai impotrivi !

Toti continua sa cante.

Boierul:

-Vizitiu,da bice cailor !

Povestitorul:

Nu stim ce a mai facut boierul,dar stim bine ca n-a mai cutezat a se impotrivi ca Mos Ion Roata sa fie ales in sfatul cel mare care a hotarat unirea dintre Moldova si tara Romaneasca.

Iar romanii au ales ca domnitor, in amandoua tarile,pe Alexandru Ioan Cuza.

Asa au infaptuit UNIREA.

Povestirea,ex-punerea,joc de rol.

Evaluarea reactiilor copiilor

OBTINEREA PERFORMANTEI

ASIGURAREA

RETENTIEI



INCHEIEREA ACTIVITATII

Dupa audierea si vizionarea povestirii,reporterul(un parinte) va purta cu copiii o convorbire, in scopul fixarii continutului si a sublinierii laturii educative a mesajului povestirii,precum si a evenimentelor care au marcat Unirea.

Intrebari:

-Cine erau cei care voiau Unirea?(taranii)

-De ce voiau taranii sa-l aleaga pe Mos Ion Roata sa mearga la adunarea unde se hotara Unirea?(era un taran intelept, sfatos la vorba,darz,neinfricat)

-Cine erau cei care se impotriveau Unirii?(boierii)

-Cum il ameninta boierul pe Mos Ion Roata?(cu arestarea)

-Cum s-a gandit Mos Ion sa se apere de mania si ura boierului?(a mers la dascalul din sat)

-Ce i-a propus dascalul?(sa se inchida in casa,iar copiii sa cante)

-Ce a raspuns Mos Ion?(mai bine sa cante si el impreuna cu copiii)

-Cum au reactionat copiii, dascalul si Mos Ion cand a venit boierul cu jandarmii?(au cantat cu totii"Hora Unirii")

-Ce a facut boierul pana la urma?(a plecat sin u s-a mai impotrivit ca Mos Ion sa fie ales in sfatul cel mare care a hotarat Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca)

-Cine a fost ales domnitor in cele doua tari A. I.Cuza).De ce?

(era iubitor de tara , generos , intelept,cinstit,drept)

-Ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi infaptuit Unirea?(tara ar fi fost mai usor invinsa de dusmani,boierii ar fi oropsit in continuare pe tarani)

-Pentru ce a fost importanta Unirea?(tara a devenit mai puternica,mai mare,a luptat mai bine impotriva dusmanilor)

-Cine a scris "Hora Unirii"?

(V.Alecsandri)

-Ce a vrut poetul sa spuna in versurile

"Unde-I unul nu-I putere,

La nevoi si la durere;

Unde-s doi,puterea creste

Si dusmanul nu sporeste."

Se recita de catre copii si alte versuri despre Unire:

Mos Ioane,te iubim,

Faptele ti le cinstim.

Amintirea ta ne este

Frumoasa ca o poveste.

Cu boierul cel hapsan,

Nu ai avut traiul bun.

In rusine te-a bagat

Si obrazul ti-a scuipat.

Iara tu,voind dreptate,

Catre Cuza ai scris carte.

Pe Voda l-ai intalnit

Si lui I te-ai jeluit.

Domnitorul,brav barbat,

De rusine te-a spalat,

Sarutand ce-a fost scuipat.

Mos Ioane,Mos Ioane,

Ne-ai lasat ca amintire

Fapte mari de-ntelepciune

Si pentru tara iubire.

Frati romani din toata tara,

Sa cantam cu toti Unirea !

Cei cu inima romana

Sa facem tarii cununa.

In fratie sa traim,

Pe dusmani sa ii gonim.

Sa cladim frumos salas

Pentru ai nostri urmasi.

Noi,copiii Romaniei,

Stim ce-avem de aparat.

Si juram la toti stramosii

Sa pastram ce ne-au lasat.

Hai,copii,sa ne dam mana,

Sa jucam cu toti copiii,

Sa-ntindem Hora Unirii

Pe pamantul Romaniei.

Vino,fratele muntean !

Vino,frate moldovean !

Sa intindem hora mare

Ca in fiecare an.

Faceti roata cat mai mare,

Mana stransa,pasul foc,

Sa jucam Hora Unirii

Cu tot neamul la un loc.

Se fac aprecieri asupra activitatii in ansamblu.

Se danseaza impreuna cu parintii"HORA UNIRII".

Copiii danseaza apoi si o "Hora Moldoveneasca ".

Conversatia

Problematiza-rea

Conversatia

Recitarea

Cantecul

Dansul

Evaluarea capacitatii de a raspunde la intrebari-problema

Evaluarea capacitatii de a retine si a intelege tema zilei

Evaluarea comportamentului copiilor in timpul activitatii.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



EDUCATIE PENTRU SOCIETATE Clasa: a IX-a
Stiluri educationale
PROIECT DIDACTIC CLASA: a VIII-a CHIMIE - Carbonul. Proprietati chimice. Lectie AeL
Studierea strategiilor lecturii Braille pe baza analizei proceselor vicariante
PROIECT DE LECTIE Clasa: a XI-a Sociologie - Grupurile sociale
Prezentarea Colegiul National de Informatica Piatra-Neamt
INTERDISCIPLINARITATEA STIINTELOR SI A CUNOASTERII STIINTIFICE IN INVATAMANTUL MODERN
Proiect de activitate didactica Clasa: a VIII-a Cultura civica - Dreptate si egalitate



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu