Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect de activitate didactica Clasa: a VII-a, Matematica - Teorema lui Pitagora. Aplicatii.

Proiect de activitate didactica Clasa: a VII-a, Matematica - Teorema lui Pitagora. Aplicatii.


Proiect de activitate didactica



Data: 18.04.

Clasa: a VII-a

Obiectul: Matematica

Profesor:

Unitatea de invatare: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic



Tema lectiei: Teorema lui Pitagora. Aplicatii.

Scopul lectiei: Dezvoltarea la elevi a priceperilor si deprinderilor de rezolvare a problemelor cu continut practic


Obiective operationale:

O1 - sa efectueze calcule cu numere reale utilizand proprietatile operatiilor si formule de calcul prescurtat

O2 - sa observe proprietati calitative si metrice ale figurilor geometrice in rezolvarea unor probleme

O3 - sa construiasca probleme pornind de la un model

O4 - sa identifice si sa diferentieze etapele unui rationament matematic, prezentat in diverse forme

O5 - sa manifeste interes in studiul matematicii


Metode si procedee didactice: conversatia euristica, exercitiul, lucrul in perechi


Material didactic: manual, planse, culegere de probleme, fise de lucru, instrumente geometrice


Material bibliografic:

Matematica, manual pentru clasa a VII-a

Branzei D., Negrila A., Negrila M. - Mate 2003 Ed. Paralela 45

Dancila I. - Matematica gimnaziului intre profesor si elev, Ed. Aramis 2001

Dancila I. - Matematica aplicata, Ed. Sigma 2000


Desfasurarea activitatii


Etapele lectiei

Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Activitati de invatare

Metode si procedee de evaluare

Obs.

Moment organizatoric


1'

- asigur ordinea si linistea in clasa;

- notez absentele in catalog

- elevii vor avea pe banci manuale, caiete, truse de geometrie

- activitate comuna

- apreciere verbala


Verificarea cunostintelor insusite



2'










5'

- solicit elevilor sa-mi comunice titlul lectiei pregatite si tema pe care au avut-o acasa de scris

- daca sunt nelamuriri, solicit unui elev care a rezolvat corect sa refaca problema la tabla, sau rezolv cu ajutorul elevilor

- daca nu sunt nelamuriri verific:

In triunghiul ABC masura unghiului A este de 900,  avem: AD=12cm BD=9 cm. Se cer: CD, AB, AC, BC.

- un elev va comunica titlul lectiei studiate anterior




- un elev rezolva la tabla problema "neclara" - participa si ceilalti colegi daca sunt in continuare nelamuriri



- elevii rezolva individual problema pe caiete





- modalitati de revolvare a problemelor in care se folosesc teorema inaltimii si teorema catetei prin diferite metode

- redactarea rezolvarii

- argumentarea orala a demersului de rezolvare

- justificarea orala a metodei alese







- apreciere verbala



- formativa



- notarea



Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte



4'



- activitate in perechi

- gasirea in grup a solutiei si discutarea in grup a metodei de rezolvare alese

- redactarea rezolvarii aplicatiei


- formativa


- frontala


- apreciere verbala


Precizarea titlului si a obiectivelor


2'

- anunt titlul lectiei si obiectivele, dand indicatii despre modul in care aceste obiective vor fi atinse si despre desfasurarea lectiei

gasirea formulei lui Pitagora

caz general, caz particular

observatii

probleme de folosire a formulei gasite pentru a rezolva unele probleme din manual





Predarea si invatarea noilor cunostinte


15'

- expun pe tabla enuntul teoremei lui Pitagora si formula lui Pitagora

Teorema: Intr-un triunghi dreptunghic patratul lungimii ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.

- propun spre demonstrare teorema dand indicatii asupra demersului de rezolvare

- elevii noteaza pe caiete enuntul teoremei

- redacteaza pe caiete demonstratia teoremei



- lucrul in perechi

- argumentarea orala a demersului de rezolvare

- redactarea demersului de rezolvare a demonstratiei



- discutii in grup asupra solutiei gasite


- activitate comuna profesor - elevi



- formativa




- frontala




- apreciere verbala



Fixarea si sistematizarea cunostintelor


20'

- impart elevii pe grupe de lucru

- impart elevilor fise de lucru cu probleme care se rezolva cu ajutorul teoremei lui Pitagora

- rezolva singuri problemele aflate pe fisa

- lucrul individual

- discutarea in grup a metodelor de rezolvare

- probleme de aplicare a formulei

- apreciere verbala

- formativa

- frontala


Tema

1'

Problemele ramase pe fisa de lucru







Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.