Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect de lectie CLASA: I Matematica si Stiintele nturii - Animale salbatice din tara noastra

Proiect de lectie CLASA: I Matematica si Stiintele nturii - Animale salbatice din tara noastra




Proiect de lectie

DATA: 12 mai 2009

CLASA: I

SCOALA cu clasele I-IV Lopatnita-Soimari

DISCIPLINA:  Cunoasterea mediului



ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiintele nturii

SUBIECTUL:  Animale salbatice din tara noastra

UNITATEA DE INVATARE: Lumea vie:plante si animale

TIPUL LECTIEI:dobandire de cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Sa enumere caracteristici specifice ale animalelor salbatice si domestice;

- Sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea animalelor domestice si a animalelor salbatice;

- Sa participe la actiuni de ingrijire si protejare a vietuitoarelor ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: sa recunoasca animalele salbatice din imaginile prezentate;

O2: sa denumeasca partile componente ale corpului unui animal;

O3: sa descrie animalele salbatice (mediul de viata, culoare, numarul membrelor, hrana, modul de deplasare)

O4: sa completeze corpul fiecarui animal cu partile lipsa;

O5:sa participe activ la jocul:"Animalele se prezinta";

O6:sa rezolve corect fisa de evaluare.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee : observatia dirijata ,jocul didactic , conversatia , explicatia, exercitiul;

Mijloace didactice : manualul, imagini, planse, jetoane ,fise de lucru ,prezentare ppt.

Forme de organizare : frontala, individuala, pe grupe

Durata : 45 minute

Loc de desfasurare : sala de clasa

DESFASURAREA LECTIEI

Momentele lectiei

Durata

Ob.

Continutul lectiei

Strategii didactice

Mijloace si materiale

Evaluare

1.Moment organizatoric

Se pregatesc materialele necesare lectiei de cunoasterea mediului.

Elevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci manualele, caietele cu foaie velina, instrumentele de scris.

conversatia

2.Verificarea cunostintelor anterioare

Se va face prin intrebari despre lectia precedenta.

-Despre ce animale am discutat noi ora trecuta la Cunoasterea mediului?

-Ce fel de animale sunt acestea? (salbatice)

-De ce sunt animale salbatice?

-Unde intalnim noi aceste animale la noi in tara? ( la gradina zoologica)

-Cum trebuie sa ne comportam cand mergem la gradina zoologica?

-Cum este numit leul?(regele animalelor)

-Cum este numita camila?(corabia desertului)

-Cum este numita zebra?(cal cu pijama)

-Care este cel mai inalt

animal din lume?(girafa)

Conversatia

Explicatia

Observatia

Plansa cu animale salbatice din alte tari ale lumii

Observarea sistematica a elevilor

Aprecierea verbala

3.Captarea, orientarea si mentinerea atentiei

"Umbla dansa prin gradini

Cautand mereu gaini."

"Urecheatul campului,

Tinta vanatorului,

Altul ca el nimeni nu-i :

Fuge si de umbra lui."

"-Ce fel de animale sunt vulpea si iepurele?"

(animale salbatice)

"-Unde traiesc aceste animale?"

Conversatia

Ghicitori

cu animalele salbatice

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

O3

Elevii sunt anuntati ca vor afla lucruri noi despre viata "Animalelor salbatice de la noi din tara", vor afla care sunt animalele ocrotite de lege, vor observa in plansa alcatuirea corpului animalelor, vor completa corpul animalelor cu partile lipsa.

Observatia

Explicatia

Activitate frontala

5.Dirijarea invatarii

Obtinerea feed-back-lui

Activitate trandisciplinara

7.Evaluare

8.Tema pentru acasa

9.Aprecieri generale



O1

O2

O5

O6

O4

Se observa o prezentare cu animalele salbatice din tara noastra.

Se discuta despre fiecare-n parte.

Elevii deschid manualele la pagina indicata.

Se identifica imaginea din manual.

Se recunosc animalele din imaginea manualului.

Se observa o plansa cu animale salbatice .

Elevii vor selecta animalele salbatice din tara noastra.

Se defineste notiunea de animale salbatice. ( isi gasesc singure adapost si hrana).

Se aminteste definitia animalelor domestice.( traiesc pe langa casa omului si sunt ingrijite de acesta pentru a obtine foloase de la ele)

Se prezinta plansa cu animale salbatice si se identifica partile componente ale corpului acestora. ( cap, trunchi si picioare).

Discutii privind hrana animalelor salbatice.

Cate picioare au animalele salbatice din plansa ? ( 4 )

Se poarta discutii privind utilitatea picioarelor pentru diferite animale. ( iepure, caprioara, cerb, porc mistret, lup)

Se enumera cateva pasari care traiesc in padure (ciocanitoarea, bufnita, ciocarlia, privighetoarea, cucul) si se observa in manual alte pasari.

Se identifica partile componente ale corpului pasarilor.

« -Cum se mai numeste ciocanitoarea ? ( doctorul padurii) »

« -De ce credeti ca se numeste asa ? (curata copacii de insectele daunatoare) »

« -Cum este numita privighetoarea ? ( regina pasarilor cantatoare) »

"-Cum se numeste casa ursului?"

"-Cum se numeste adapostul vulpii?"

"- Cum se numeste un grup mare de lupi?"

"-Unde se adaposteste ciocanitoarea?"

"-Cum se mai numeste lupul?(sanitarul padurii)"

"-Ce pasare isi canta numele?

"In tara noastra exista animale ocrotite de lege. Aceste animale sunt ocrotite pentru ca sunt pe cale de disparitie."

"-Ce inseamna animale ocrotite de lege? ( animale pe care nici vanatorii si nici ceilalti oameni nu au voie sa le vanaze)"

"Animalele ocrotite de lege din tara noastra sunt: capra neagra, vulturul plesuv, cocosul de munte,pisica salbatica)"

Se va face printr-un joc numit : « Animalele se prezinta »

Cativa elevi va alege un animal din cartonasele cu imagini si va spune tot ce stie despre el.

Cantec : « Vulpea si gasca »

Se va face printr-o fisa de evaluare(anexa1)

Animale de colorat.

Se va da de scris pentru acasa ex 1 pag 46 si din caietul special.

Se fac aprecieri cu privire la modul in care elevii au participat la lectie.

Se evidentiaza elevii cei mai activi.

Se fac recomandari pentru ora urmatoare.

Observarea sistematica

Explicatia

Observarea sistematica

Conversatia

Observatia

Conversatia

Joc didactic

Prezentare ppt

Manualul

Plansa

Manual

Jetoane

Fisa de evaluare

Observarea sistematica

Raspunsuri la intrebari

Evaluare scrisa

Numele si prenumele: . . . . . . . Data: . . . . . . . . . . .

Animalele salbatice din tara noastra

1.Cine, ce si cat pofteste? Ia, te rog, stai si ghiceste!

2.Care animale din cerc trebuie sa ajunga repede in padure? Arata-le tu drumul!

3.Ajuta acum si animalele domestice ratacite in cerc sa ajunga la casa omului!

4.Cateva animale au nevoie de ajutor! Completeaza partile care le lipsesc si astfel vor putea sa se alature prietenilor lor.

5.Frumos de vei colora

O nota mare vei lua Calificativ

Pentru toata munca ta







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.
});


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Directii de manifestare a educatiei permanente
Plantele ierboase
Cadrul juridic de organizare si desfasurare a activitatii de asistenta psihopedagogica
CURRICULUM LA DECIZIA SCOLII IN EDUCATIA FIZICA SCOLARA
ACTIVITATE DE PROIECTARE DIDACTICA Biologie / Clasa: a VIII-a - Categorii trofice in ecosisteme
TRANSDISCIPLINARITATEA - O NOUA ABORDARE A INVATARII
PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a Educatie tehnologicǎ Cosul cu fructe de toamnǎ
PROIECT DIDACTIC Clasa a V-a Limba si literatura romana - Basmul Praslea cel voinic si merele de aur



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu