Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic Clasa: a VI-a Limba si literatura romana - Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor

Proiect didactic Clasa: a VI-a Limba si literatura romana - Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor


Proiect didactic

Data: 16 decembrie 2010

Clasa: a VI-a

Disciplina: Limba si literatura romana

Tema lectiei: Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor

Tipul lectiei: actualizarea și aprofunarea unor cunoștințe de gramatica

Competențe specifpurice:

2.1. inlanșuirea clara și corecta a ideilor intr-un monolog descriptiv

2.3. utilizarea categoriilor garmaticale invațate, in diverse tipuri de propoziții



3.4. sesizarea organizarii morfologice și sintactice a textelor citite

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1: sa știe care sunt funcțiile sintactice ale substantivelor

O2: sa recunoasca diversele funcții sintactice ale substantivelor in propoziții

O3: sa alcatuiasca enunțuri cu diverse funcții ale substantivelor

O4: sa utilizeze corect unle forme ale substantivelor

O5: sa recunoasca valorile stilistice ale substantivelor in descrieri

Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru, videoproiectorul

Metode: expunerea, conversatia, exercitiul, ciorchinele, mozaicul

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie

¤ Limba romana, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P.

¤ Gramatica - fișe de lucru (itemi de evaluare), clasa a VI-a, Cornelia Chirița (coordonator) Editura Paralela 45

¤ DEX, Ed. Univers Enciclopedic,

1.Gramatica limbii romane, vol.I, Ed. Academiei, Bucuresti, 1966

2. Limba romana esentiala, Al. Metea

3. Valorile stilistice ale partilor de vorbire, Campeanu.

4. Metodica studierii limbii si literaturii romane, in scoala, Constantin Parfene, Ed Polirom, 1999

Etapele lectiei

Continuturi

Metode

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Actualizarea unor cunostinte anterioare

3 minute

Se vor discuta categoriile gramaticale ale substantivului sub forma unui ciorchine

Se implica prin raspunsuri

conversatia

ciorchinele

Captarea atentiei

5 minute

Profesorul noteaza pe tabla informațiile pe care elevii le au din clasa a V-a, despre cazurile substantivului.

Elevii intervin cu raspunsuri legate de cazul substantivelor.

știu - vreau sa știu - am invațat

Expunerea

Anuntarea subiectului si a obiectivelor

2 minute

Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor

Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte

10 minute

5 minute

*Coordoneaza echipele

*Cazul nominativ:

a.      Subiect

b.     Nume predicativ

Cazul acuzativ:

a.      Complement direct

b.     Complement inirect

c.      Complement circumstanțial de mod

d.     Compl. circ. de  loc

e.      Atribut prepozițional

Cazul genitiv.

a.      Atribut substantival

Cazul dativ:

a.      Complement indirect

Cazul vocativ nu are funcție sintactica

*Elevii, imparțiți in cinci grupe, vor primi sarcini de lucru diferite. Fiecarui numar ii va corespunde un caz al substantivului. Grupul de experți va trebui sa identifice funcțiile sintactice ale fiecarui caz și sa le prezinte apoi echipei de unde a plecat.

Ca sarcina de lucru suplimentara, fiecare grupa va trebui sa faca enunțuri in care sa utilizeze cuvantul frate, cu funcția ceruta de caz.

*Elevii noteaza cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor.

Mozaicul

Problematizarea

Exercițiul

conversatia

Explicația

Conexiunea inversa

20 minute

*Fișa de lucru

Identificați opt substantivele din textul urmator, precizand cazul și funcția lor sintactica.

Mirosul de fum al garilor nu putea sa alunge din narile mele puternica mireasma a atator roade.Acolo, incepand de la pasul Prislopului, plamanii mei absorbisera tot felul de rașini de brad, concentrand in ele esența salbatica a padurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)

Completați spațiile punctate cu forma substantivala indicata intre paranteze:

Și-n ochii lui de ..... (vultur - Ac., sg.) adanci, vioi și mari

Treceau lucioase......(umbra - N., pl.) de....... .) legendari.

*Propune elevilor o imagine, pe care aceștia o vor descrie in minim trei randuri.

*Elevii completeaza fișa de lucru.

Elevii trebuie sa redacateze un text descriptiv, pornind de la o imagine propusa de profesor. Colegii vor schimba intre ei compunerile pentru a identifica doua substantive cu funcție sintactica dferita.

Jocul de rol

Tema

Exercițiile 3, 4 și 5 de la pagina 83

Fișa de lucru

Identificați opt substantive din textul urmator, precizand cazul și funcția lor sintactica.

Mirosul de fum al garilor nu putea sa alunge din narile mele puternica mireasma a atator roade.Acolo, incepand de la pasul Prislopului, plamanii mei absorbisera tot felul de rașini de brad, concentrand in ele esența salbatica a padurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)

Substantivul

Cazul

Funcția sintactica

Completați spațiile punctate cu forma substantivala indicata intre paranteze:

Și-n ochii lui de ..... (vultur - Ac., sg.) adanci, vioi și mari

Treceau lucioase......(umbra - N., pl.) de....... .) legendari.

CAZURI SI FUNCTII SINTACTICE ALE SUBSTANTIVELOR

CAZUL

INTREBAREA

FUNCTIA  SINTACTICA

NOMINATIV

cine? ce?

SUBIECT( Copilul se joaca.)

NUME PREDICATIV( El este inginer.)

GENITIV

al, a, ai ale cui

ATRIBUT SUBSTANTIVAL  GENITIVAL (Cartile copiilor sunt interesante.)

DATIV

cui?

COMPLEMENT INDIRECT

(Tu oferi prietenei tale o floare.)

ACUZATIV

pe cine? ce?

prepozitie +

cine? ce?

prepozitie +

unde?  cum?

care? ce fel de?

COMPLEMENT DIRECT (Tu citesti cartea aceasta.)

COMPLEMENT INDIRECT

CU PREPOZITIE (Ti-ai amintit de tinerete.)

COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE LOC.(Vara copiii merg la mare.)

COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE MOD (Tu ai raspuns cu bucurie.)

ATRIBUT SUBSTANTIVAL PREPOZITIONAL

( Livada cu pomi a inflorit.)

VOCATIV

cazul chemarii, al adresarii directe

FARA FUNCTIE SINTACTICA

( - Tata, vino sa vezi cine a venit!)





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.